Z czym kojarzy się Brazylia?

Z czym kojarzy się Brazylia?
Brazylia kojarzy się z karnawałem i długimi, trwającymi do białego rana festynami i festiwalami, ale także z pyszną kuchnią. To kraj roztańczonych i uśmiechniętych ludzi, których jadłospis jest równie barwny co oni sami.
/ 14.11.2010 10:17
Z czym kojarzy się Brazylia?

To Brazylia jaką znamy z relacji telewizyjnych. A co można powiedzieć o kuchni brazylijskiej? Pewnie to, że jest równie barwna jak jej mieszkańcy, pełna tropikalnych owoców, kolorów i smaków.

Warto też wspomnieć o roli, jaką w Brazylii odgrywa mięso - spożywa się go tam stosunkowo dużo, najczęściej w formie grillowanej. Podobno grille brazylijskie są niebywale duże, by mogły nakarmić liczne rzesze bawiących się razem i świętujących członków rodzin i przyjaciół.

Niewolnicy i kokos

Kuchnia brazylijska wiele zawdzięcza niewolnikom sprowadzanym do kraju z Afryki. To dzięki nim Brazylijczycy mają teraz dietę opartą na ziemniakach i produktach pochodnych, jak np. maniok oraz produktach kokosowych.

Dla afrykańskich niewolników olej palmowy, mleko kokosowe, czy mąka kokosowa były podstawowymi składnikami kulinarnymi teraz na stałe zadomowiły się także w brazylijskiej kuchni.

Różnice społeczne

Dzisiejsza Brazylia to kraj rozwarstwiony społecznie, a co za tym idzie zróżnicowany kulinarnie. Biedniejsza część społeczeństwa sięga do kuchni regionalnej, z kolei zamożniejsi rozsmakowują się w kuchni europejskiej. Tę mieszankę społeczną, a co za tym idzie mapę kulinarną Brazylii ciekawie uzupełniają zamieszkujące ją plemiona tubylcze. Ludzie ci nadal hołdują naturalnej kuchni opartej na tym, co rośnie lub żyje "pod ręką".

W kuchni tej nadal wiele miejsca zajmują owoce; cytrusy, mango, ananasy, palmy kokosowe i kakaowce. Ludy te bazują też na manioku, rybach i owocach morza.

Polecamy: Jak po tajsku przygotować owoce morza z woka?

Przykładowe danie

Choć dla nas ryba z zielonymi bananami podana w mleczku kokosowym wydaje się rarytasem i mogłaby przyciągnąć klientów do najdroższych restauracji, to w Brazylii danie to jest podstawowym posiłkiem zamieszkujących wnętrze kraju tubylców. 

Czytaj także: Smażenie ryby - rady

Redakcja poleca

REKLAMA