Jak przygotować cornish pasties?

Cornish pasty podobne są do klasycznych pierogów z mięsem, ale zamiast gotować, pieczemy je w piekarniku.
To typowe brytyjskie danie, znane już w średniowieczu. Podobno z upodobaniem zjadał je król Artur. Cornish pasty zwane też skrótowo pastie, to specjalny pierożek. Cornish pasty pochodzi z Kornwalii, na początku był przygotowywany z mięsa wołowego, które krojono w kostkę, dodawano ziemniaki i cebulę.
/ 01.09.2010 13:46
Cornish pasty podobne są do klasycznych pierogów z mięsem, ale zamiast gotować, pieczemy je w piekarniku.

Praktyczne jedzenie

Był głównym posiłkiem ciężko pracujących górników, którzy takie pierożki jedli na śniadanie lub na obiad. Było to bardzo praktyczne jedzenie gdyż górnik nie myjąc rąk zjadał swój obiad – trzymał pierożek za zlepione ciasto z boku, obgryzał na około i wyrzucał część, którą trzymał w ręce.

Oznakowane pierożki

Brytyjczycy od wieków przychodzili do pracy z własnym jedzeniem, robotnicy mogli wydajniej pracować, z czego cieszyli się pracodawcy a sami zainteresowani mieli, choć chwilę by zjeść przyniesiony z domu posiłek. Cornish pasty, pierożki, paszteciki były bardzo popularnym drugim śniadaniem czy też obiadem, podobno żony górników odciskały inicjały męża na każdym pierożku – dzięki temu unikano pomyłek, każdy wiedział, do kogo należy ten przysmak. Pierożki były bardzo popularnym daniem, gdyż stanowiły kaloryczny a jednocześnie pyszny posiłek.

Zobacz także: Co to są szkockie jajka ?

Współczesne cornish pasty

Obecnie do pierożków dodaje się nie tylko mięso, ale również warzywa. Przyrządza się cornish pasty również z kurczaka, indyka, powstały również wersje wegetariańskie. Co ważne pierożków nie je się „na sucho”, lecz polewa keczupem, majonezem, kiedyś dodawanie sosu było nie do pomyślenia obecnie jest zupełnie normalną praktyką.

Przygotowanie angielskich pierożków

Najważniejsze jest to by pamiętać, że brytyjskie pierożki nie są do gotowania, piecze się je w piekarniku przez około 20 minut. Kolejna ważna różnica to to, że do ciasta dodaje się gorczycę. Cała reszta – wycinanie, lepienie podobna jest do przygotowywania zwykłych pierogów z mięsem. Kolejną charakterystyczną dla cornish pasty rzeczą jest to, że pierożki smakują wyśmienicie zarówno na ciepło, zaraz po wyciągnięciu z piekarnika jak również są pyszne, gdy je się je na zimno, tak jak kiedyś robili górnicy z Kornwalii.

Polecamy: Ciasto na pierogi

Redakcja poleca

REKLAMA