Fot. Fotolia
Ciasto na pierogi – przepis podstawowy
- 350 g mąki pszennej
- 1 jajko
- sól
Przygotowanie:
- Do mąki wbijamy jajko, solimy szczyptą soli i wyrabiamy dodając stopniowo letnią wodę. Ciasto po wyrobieniu powinno być „luźne”, nie lepić się do rąk. Odstawiamy do miski, przykrywamy ściereczką, aby nie obeschło. Po kilkunastu minutach dzielimy ciasto na 4 części i jedną część rozwałkowujemy cienko na oprószonej mąką stolnicy.
- Ciasto nie może się przerywać, ale im cieńsze – tym pierogi wykwintniejsze.
- Za pomocą szklanki wycinamy okrągłe krążki, nakładamy łyżeczką farsz, składamy krążek na pół i zlepiamy mocno brzeg. Należy przy tym pilnować, by cały brzeg był dobrze sklejony, bo inaczej farsz wypłynie. Wymaga to pewnej wprawy.
- Tak przygotowane pierożki wrzucamy na osolony wrzątek i gotujemy aż zaczną wypływać na wierzch.
Ciasto na pierogi z mąki gryczanej
- 320 g mąki gryczanej
- 80 g mąki pszennej
- Sól
Mąkę gryczaną i pszenną mieszamy i prażymy lekko na patelni, ale nie pozwalając jej się zrumienić, solimy, wlewamy stopniowo gorącą wodę i energicznie mieszamy rozbijając grudki. Gdy ciasto przestygnie wykładamy je na stolnicę oprószoną mąką i formujemy wałek. Odkrawamy 1 cm plastry i rozpłaszczamy je dłonią. Pierogi z gryczanej mąki będą miały grubsze ciasto niż z pszennej.
Gotujemy tak samo jak pszenne.
Zobacz także: Jak szybko lepić pierogi?
Ciasto na pierogi – litewska receptura
- 400 g mąki
- 1 cebula
- 2 jajka
- 2 żółtka
- Sól
Cebulę obieramy i ścieramy na drobnej tarce zachowując sok. Na stolnicę przesiewamy mąkę, w dołek wbijamy jajka i żółtka, przetartą cebulę z sokiem i zagniatamy bez dodatku wody. Dalej postępujemy tak samo jak w przepisie podstawowym.
Ciasto na pierogi pieczone
Pierogi pieczone znakomicie robi się z gotowego ciasta francuskiego. Mrożone ciasto należy rozmrozić i podzielić na kwadraty, nałożyć farsz, a potem zlepić dokładnie, jak w przypadku zwykłych.
Pamiętajmy, że ciasto urośnie.
Pierogi pieczemy w wysokiej temperaturze – ok. 250 stopni przez pierwsze 10 minut. Kiedy ciasto urośnie zmniejszamy temperaturę do 220 stopni i pieczemy kolejne 10 minut uważając by się za bardzo nie zrumieniło.
Zobacz także: Pierogi – farsze tradycyjne i egzotyczne