Przetwory z agrestu - 7 przepisów na pyszne dżemy, kompoty i konfitury

Przetwory z agrestu fot. Adobe Stock
Przetwory z agrestu mają słodko-kwaśny smak. Można je robić zarówno z zielonych, jak i czerwonych owoców. Wszystkie są szybkie i proste w przygotowaniu.
Weronika Kwaśniak / 17.06.2020 10:59
Przetwory z agrestu fot. Adobe Stock

Przetwory z agrestu, jeszcze dobrych kilkadziesiąt lat temu, były przygotowywane w każdym domu. Teraz nieco straciły na popularności, a szkoda. Ich orzeźwiający, słodko-kwaśny aromat to smak lata w pigułce!

Przetwory można robić zarówno z zielonych, jak i czerwonych owoców. Dżemy i konfitury z agrestu doskonale pasują do kawałka ciasta drożdżowego i gorzkiej herbaty, a agrestowa galaretka może stanowić samodzielny deser.

Agrest powinno się zbierać już pod koniec czerwca, kiedy jest jeszcze jędrny i twardy. Należy pamiętać, aby do słoików wkładać tylko zdrowe, dojrzałe i oczyszczone z liści oraz szypułek owoce. Słoiki trzeba wcześniej dokładnie umyć i wygotować przez kilkanaście minut. Tylko w ten sposób przetwory z agrestu zachowają świeżość i aromat. 

Jakie przetwory można zrobić z agrestu?

Agrest jest niezwykle wdzięcznym owocem do przetworów - dzięki temu, że zawiera dużo pektyn, przygotowywane z niego domowe przetwory szybko gęstnieją i żelują się bez zbędnych dodatków (przetwory z agrestu gęstnieją w trakcie przechowywania).

Najczęściej wykorzystujemy ten owoc do przyrządzania pysznych dżemów. Do przygotowania 6-7 słoiczków o pojemności 200 ml, wystarczy kilogram owoców. Agrest można połączyć z kiwi, wiśniami albo porzeczkami, jeśli chcemy jeszcze bardziej podkreślić jego kwaśny smak.

Agrest to również świetny owoc na nalewkę. Wystarczy 2 kilogramy owoców zasypać cukrem i odstawić na 2-3 dni. Po tym czasie zalać powstały sok alkoholem i ponownie odstawić, ale tym razem na 6-7 tygodni. 

co zrobić z agrestu
fot. Adobe Stock

Przetwory z agrestu bez cukru

Jeśli zależy ci, aby przetwory z agrestu nie zawierały białego cukru, zastąp go ksylitolem lub miodem. Możesz też niczym nie dosładzać dżemów, konfitur czy soków agrestowych - agrest, dzięki wysokiej zawartości kwasów, jest bardzo trwały i nie musi być zasypywany cukremTu kluczowe znaczenie ma jakość owoców - powinny być jędrne i dojrzałe. 

Przepis na sok z agrestu bez cukru

Składniki:

  • 2 kg agrestu

Sposób przygotowania:

  1. Zagotuj wodę w dużym garnku, wrzuć wszystkie owoce i podgrzej (woda powinna przykryć owoce).
  2. Gotuj przez około 5 minut.
  3. Zdejmij garnek z gazu i odstaw do ostygnięcia.
  4. Sok przefiltruj przez sitko i przelej do słoików (lub butelek).
  5. Zamknięte słoiki wstaw do garnka z chłodną wodą i podgrzej (woda powinna sięgać do 3/4 wysokości słoików - pokrywa nie może być w wodzie).
  6. Gotuj przez około 10-15 minut.
  7. Gotowe słoiki z sokiem agrestowym bez cukru przechowuj z ciemnym, chłodnym miejscu.

Przepisy na przetwory z agrestu:

Dżem z agrestu to pyszny pomysł na słodką, a jednocześnie orzeźwiającą przekąskę. Przygotujesz go z kilku składników
Dżem z agrestu to pyszny pomysł na słodką, a jednocześnie orzeźwiającą przekąskę. Przygotujesz go z kilku składników
Dżem z agrestu jest słodko-kwaśny w smaku i idealnie pasuje do śniadaniowych tostów czy gofrów. Możesz wykorzystać go do przygotowania drożdżowego ciasta i razowego pieczywa z białym serem. Potrzebujesz tylko kilku składników, ale możesz dodać także coś od siebie - świetnie sprawdzą się np. cytrusy.
Konfitura z agrestu i kiwi - sprawdzony przepis
Konfitura z agrestu i kiwi - sprawdzony przepis
Konfitura z agrestu i kiwi jest dość kwaśna, dlatego na 2 kg agrestu przygotuj 1 kg cukru. Będziesz potrzebować również 5 owoców kiwi. Przetwory należy pasteryzować przez 15 minut.
Galaretka agrestowa - przepis na pyszne przetwory z agrestu
Galaretka agrestowa - przepis na pyszne przetwory z agrestu
Galaretka agrestowa jest nieco kwaskowata, według standardowego przepisu należy stosować proporcję 50 dag cukru na 1 kg owoców. Jeśli masz ochotę, możesz jednak zwiększyć ilość cukru. Z naszego przepisu otrzymasz 4 słoiki galaretki agrestowej po 250 ml każdy.
Kompot z agrestu - prosty i sprawdzony przepis na pyszny napój
Kompot z agrestu - prosty i sprawdzony przepis na pyszny napój
Kompot z agrestu jest prosty w przygotowaniu. Wystarczy dwa kilogramy owoców zalać wodą z cukrem. Sama pasteryzacja trwa zaledwie 20 minut.
Nalewka z agrestu - sprawdzone przepisy na wódce i spirytusie
Nalewka z agrestu - sprawdzone przepisy na wódce i spirytusie
Nalewka z agrestu ma słodko-kwaśny smak. Do jej przygotowania, w wersji tradycyjnej, potrzebujesz tylko agrestu, cukru, spirytusu i wody.
Kompot agrestowy - przepis składniki i przygotowanie
Kompot agrestowy - przepis składniki i przygotowanie
Nie tylko dla wielbicieli agrestu.

Redakcja poleca

REKLAMA