Co zrobić z dużych opieniek? Oto pyszne pomysły na smażone, duszone i marynowane przerośnięte opieńki

co zrobić z dużych opieniek fot. Adobe Stock, AleksFil
Co zrobić z dużych opieniek? Wielu grzybiarzy rezygnuje ze zbierania dużych, starych opieniek, niemniej jednak z nich także możesz zrobić pyszne dania obiadowe i przekąski. Pamiętaj, aby opieniek nigdy nie jeść na surowo - muszą być dobrze wygotowane, usmażone albo uduszone. Duże opieńki możesz także marynować.
/ 13.10.2023 05:09
co zrobić z dużych opieniek fot. Adobe Stock, AleksFil

Jeśli zbierzesz duże opieńki, możesz wykorzystać przede wszystkim ich kapelusze. Świetnie nadadzą się one do marynowania lub przysmażenia z cebulką. Duże opieńki możesz także udusić i stworzyć z nich bazę do sosu czy zupy grzybowej.

Spis treści:

  1. Duszone opieńki
  2. Marynowane opieńki
  3. Naleśniki z opieńkami

Co zrobić z dużych opieniek: duszone opieńki

Duże kapelusze opieniek świetnie nadają się do duszenia. Same w sobie mają one łagodny i neutralny smak, ale w połączeniu z aromatycznymi przyprawami, cebulą oraz czosnkiem tworzy świetną bazę do wielu dań. Duszone opieńki możesz łączyć z ryżem, kaszą oraz makaronem, a także wykorzystać jako dodatek do zupy grzybowej.

Składniki:

  • 300 g kapeluszy opieniek,
  • 250 ml bulionu warzywnego,
  • duża cebula,
  • 2 ząbki czosnku,
  • łyżka masła,
  • łyżeczka majeranku,
  • łyżka sosu sojowego,
  • sól i pieprz.

Sposób przygotowania:

  1. Opieńki wyczyść i opłucz pod bieżącą wodą, a następnie odłóż do wyschnięcia.
  2. Na patelni rozgrzej masło i podsmaż pokrojoną w kostkę lub piórka cebulę. Kiedy się zeszkli, dodaj posiekany czosnek.
  3. Smaż kilka minut, a następnie dodaj kapelusze opieniek, dodaj przyprawy oraz sos sojowy i ponownie podsmaż 2-3 minuty.
  4. Całość zalej bulionem, przykryj i duś ok. 20 minut.
  5. Z tak przygotowane bazy możesz zrobić sos lub zupę albo zlać bulion, a grzyby, cebulę oraz czosnek wykorzystać jako przekąskę albo dodatek do obiadu.

duże opieńki przepisy

fot. Co zrobić z dużych opieniek: duszone opieńki/Adobe Stock, JackF

Co zrobić z dużych opieniek: marynowane kapelusze

Marynowane opieńki to pyszna przekąska, dodatek do potraw oraz imprezowy hit podczas rodzinnych spotkań. Małe grzyby marynuje się w całości, ale z dużych opieniek możesz odciąć kapelusze i wykorzystać tylko je do marynowania. Nie wyrzucaj nóżek! Śmiało możesz dorzucić je do sosu, zupy czy podsmażyć i położyć na ciepłego tosta z serem.

Składniki:

  • ok. 400 g kapeluszy z opieniek,
  • 250 ml octu 10%,
  • litr wody,
  • 3 łyżki cukru,
  • łyżka soli,
  • do każdego słoika: po kilka sztuk liści laurowych, ziela angielskiego, ziaren pieprzu i gorczycy.

Sposób przygotowania:

  1. Opieńki wyczyść i opłucz, a następnie wrzuć do gotującej się, osolonej wody. Gotuj ok. 20 minut, a następnie odcedź, lekko ostudź i przełóż kapelusze do czystych, wyparzonych słoików.
  2. Zobacz też: Jak wyparzyć słoiki bez wyparzarki?
  3. Do każdego słoika wrzuć przyprawy.
  4. Do rondelka wlej wodę, dodaj cukier, sól oraz ocet. Podgrzewaj na małym ogniu przez ok. 10 minut, a następnie gorącą zalewę przelej do słoików z opieńkami.
  5. Szczelnie zakręć i zapasteryzuj.

duże opieńki marynowane

fot. Marynowane kapelusze opieniek/Adobe Stock, Natalia Hanin

Co zrobić z dużych opieniek? Naleśniki z opieńkami

Duże opieńki możesz wykorzystać także do smażenia i faszerowania. Sprawdzą się w naleśnikach, tartach na słono oraz jako dodatek do jajecznicy. Pyszne potrawy z opieniek dodatkowo są szybkie w przygotowaniu.

Składniki na naleśniki:

  • 250 ml mleka,
  • 200 g mąki pszennej,
  • 2 jajka,
  • 180 ml gazowanej wody,
  • szczypta soli.

Składniki na farsz:

  • 500 g opieniek,
  • cebula,
  • ząbek czosnku,
  • łyżka masła,
  • słodka papryka,
  • sól i pieprz,
  • 200 g tartego sera.

Sposób przygotowania:

  1. Do miski wlej mleko, dodaj jajka, wodę gazowaną oraz szczyptę soli. Dodaj przesianą mąkę i całość zmiksuj na dość lejącą masę.
  2. Smaż naleśniki na niewielkiej ilości tłuszczu.
  3. Opieńki dokładnie oczyść, opłucz, a następnie drobno pokrój. Cebulę pokrój w kostkę lub w piórka, a czosnek przeciśnij przez praskę albo posiekaj.
  4. Cebulę podsmaż na maśle, a kiedy się zeszkli, dodaj czosnek oraz grzyby. Dopraw do smaku i smaż na średnim ogniu ok. 15 minut, często mieszając.
  5. Pod koniec smażenia dodaj tarty ser, wymieszaj i od razu przełóż farsz do naleśników. Zawiń w rulon albo w burrito. Możesz także podsmażyć albo podpiec całość krótko.

co można zrobić z dużych opieniek

fot. Co zrobić z dużych opieniek: faszerowane naleśniki/Adobe Stock, Maria_Galushkina

Zobacz także inne pomysły na opieńki:

Opieńka miodowa jest pyszna i dość powszechna, ale bardzo łatwo pomylić ją z trującymi grzybami. Czy wiesz, jak ją rozpoznać?
Opieńka miodowa jest pyszna i dość powszechna, ale bardzo łatwo pomylić ją z trującymi grzybami. Czy wiesz, jak ją rozpoznać?
Opieńki to jadalne grzyby o przyjemnym smaku i aromacie. Rosną często w większych grupach - nawet po kilkadziesiąt owocników! Występują od sierpnia do listopada głównie w lasach liściastych. Są to grzyby jadalne, ale spożywane na surowo mogą być trujące. Łatwo też pomylić je z trującymi okazami, np. z maślanką wiązkową.
Opieńki trujące – jak wyglądają? Jak odróżnić jadalne opieńki od trujących grzybów?
Opieńki trujące – jak wyglądają? Jak odróżnić jadalne opieńki od trujących grzybów?
Opieńki to jadalne i smaczne grzyby blaszkowe porastające w skupiskach pnie zbutwiałych drzew. Dla niektórych osób opieńki mogą być trujące. Powodują wówczas dolegliwości żołądkowe, dreszcze i nadmierne pocenie się. Uważaj, opieńki łatwo pomylić z trującymi grzybami, np. maślanką wiązkową. Rozpoznanie grzybów opieńków nie zawsze jest proste. Sprawdź, jak je odróżnić od szkodliwych okazów.
Kremowa zupa z opieniek z dodatkiem mascarpone i tymianku
Kremowa zupa z opieniek z dodatkiem mascarpone i tymianku
Opieńki nie cieszą się popularnością, ale dobrze doprawiona zupa z opieniek smakuje lepiej, niż klasyczna grzybowa z podgrzybków czy borowików. Zblenduj ją na gładki krem, dopraw tymiankiem i serwuj z grzankami.
Opieńki smażone w panierce - prosty i szybki przepis
Opieńki smażone w panierce - prosty i szybki przepis
Grzyby, w tym opieńki, warto taktować jak kawałki mięsa: opieńki smażone, uprzednio panierowane w mieszance przypraw z mąką z ciecierzycy, pachną i smakują niczym wyborny kotlet. To pyszna wegetariańska alternatywa dla mięsa.
Sos z opieniek - aksamitny, gęsty i treściwy
Sos z opieniek - aksamitny, gęsty i treściwy
Sos grzybowy, a dokładnie sos z opieniek, to świetny dodatek do mięs i ziemniaków. Możesz też przygotować obiad z kaszy jęczmiennej lub gryczanej i polać ją sosem z opieniek. Zebrane opieńki umyj, a odkrój trzony. Umyte kapelusze gotuj przez min. 5 minut.

Redakcja poleca

REKLAMA