Języki obce niezbędne podczas rozmowy rekrutacyjnej

W ogłoszeniach o pracę hasło "znajomość języków obcych" oznacza biegłą znajomość języka angielskiego i co najmniej komunikatywną innego języka obcego. W czasach, kiedy języka angielskiego uczy się już we wszystkich przedszkolach, to oczywiste. Jednak okazuje się, że większość dorosłych Polaków nie zna angielskiego nawet w stopniu dobrym.
/ 27.02.2013 14:45

Du ju spik inglisz? Czy język angielski niezbędny w pracy

Biegłe władanie językiem obcym jest jedną z podstawowych umiejętności, która jest pożądana przez pracodawców. Pod hasłem "biegłe władanie językiem obcym" kryje się nie tylko znajomość znaczenia poszczególnych słówek, lecz także swobodna komunikacja i wiedza na temat zwyczajów obcokrajowców.  To wszystko ma ogromne znaczenie podczas szukania pracy i zagranicznych podróży.

W większości ogłoszeń o pracę jednym z najważniejszych wymagań jest dobra znajomość języka angielskiego. Dzieje się tak, ponieważ podczas codziennych zadań czy wyjazdów służbowych, pracownicy będą musieli umiejętnie posługiwać się tym językiem. Zagraniczni klienci, współpracownicy z innego kraju i konieczność korzystania z dokumentów napisanych w obcym języku sprawiają, że biegła znajomość tego języka jest niezbędna.

W związku z tym pracodawcy skrupulatnie weryfikują umiejętności kandydatów podczas rekrutacji. – Znajomość języka angielskiego jest jednym z kluczowych elementów selekcji już na bardzo wczesnym etapie rekrutacji – tłumaczy Karolina Safaryn, specjalista do spraw personalnych – Podczas rozmowy telefonicznej, poza typowymi pytaniami, sprawdza się, czy kandydat jest w stanie porozumiewać się w języku obcym. Następnie przeprowadzamy wystandaryzowane testy, dzięki którym jesteśmy w stanie dokładnie określić umiejętności danej osoby. Sprawne posługiwanie się językiem angielskim jest bardzo istotne, ponieważ jest to język korporacyjny, używany w oficjalnej komunikacji - dodaje ekspert.

Według badań, kompetencje językowe to szansa nie tylko na znalezienie pracy, lecz także na wysokie wynagrodzenie. Z badań wynika, że osoby, które biegle posługują się językiem angielskim w 2009 roku zarabiały średnio 4 700 zł miesięcznie. Osoby, które potrafiły płynnie mówić w języku włoskim, w tym samym czasie zarobiły 4 050 zł miesięcznie, czyli więcej niż wynosiło wtedy przeciętne wynagrodzenie brutto. W przypadku osób, które potrafiły komunikować się w czterech językach, średnia ta plasowała się już na poziomie 7 200 zł.

Polecamy: Freelancing – czy warto być wolnym strzelcem

Nieznajomość języka szkodzi

Około 70% Polaków przynajmniej raz w życiu było zagranicą. Większość Polaków wyjeżdża za granicę minimum 2 razy, głównie do Niemiec, Czech, Włoch lub Wielkiej Brytanii. Większość osób podróżuje w celach turystycznych i zarobkowych. Jednak nieznajomość języków obcych może sprawić, że jedyną szansą zatrudnienia będą niskopłatne i proste prace fizyczne. Niewiele osób wyjeżdża za granicę głównie w celach edukacyjnych, aby nauczyć się języka.

Nieznajomość języka obcego może również prowadzić do nieporozumień i kłopotów. – Nieumiejętne posługiwanie się angielskim, który w dzisiejszych czasach jest językiem najczęściej używanym w kontaktach międzynarodowych, może powodować niepotrzebne nieporozumienia – tłumaczy Agnieszka Godlewska-Wawrzyniak, nauczyciel z Helen Doron Early English – Kompetencje lingwistyczne są konieczne, aby załatwić choćby najprostsze sprawy. Jednak nawet w przypadku osoby znającej podstawowe słówka, może dojść do sytuacji, w której, z powodu nieznajomości gramatyki czy zwyczajów językowych, urazimy rozmówcę. Dzieje się tak wtedy, gdy np. chcąc coś uzyskać, użyjemy popularnej u nas formy rozkazującej, którą Anglik może odebrać jako niegrzeczną – dodaje ekspertka

Państwa, w których bez problemu można się porozumieć w języku angielskim:

• Norwegia (90 % populacji zna angielski)
• Szwecja (89 %)
• Malta (88 %)
• Holandia (87 %)
• Dania(86 %)
• Cypr (76 %)
• Finlandia (63 %)
• Szwajcaria (62 %)
• Belgia (59 %)
• Austria (58 %)
• Niemcy ( 56 %)

Warto wiedzieć: Czy wygląd i płeć mają znaczenie na rozmowie kwalifikacyjnej?

Nauka to potęgi klucz

W nauce języka obcego kluczowe znaczenie ma wiele czynników, począwszy od wieku ucznia, po warunki edukacji, aż po metodę, zapewniającą przyswojenie wiedzy. Najlepsze efekty przynoszą zajęcia językowe odbywające się w niewielkich grupach, liczących od 4 do 8 uczniów. Dzięki temu nauczyciel może poświęcić każdemu odpowiednią ilość czasu i uwagi.

– Aby nauczyć się angielskiego w stopniu komunikatywnym, dobrze jest zacząć jak najwcześniej. Nawet 3 miesięczne dziecko może uczestniczyć w zajęciach ogólnorozwojowych w języku obcym – mówi Agnieszka Godlewska- Wawrzyniak – Najlepsze efekty dają metody naturalne, czyli te oparte na sposobach, które pozwalają przyswoić język ojczysty. Dzięki temu nauka przebiega sprawnie i stosunkowo szybko,
a uczeń, oprócz słówek, uczy się także akcentu czy zwyczajów językowych – dodaje.

W opanowaniu tej wiedzy konieczny jest częsty kontakt dziecka z językiem. Dobrze, aby odbywał się on podczas zabawy – w ten sposób unikniemy znudzenia, które szybko opanowuje dzieci. Wtedy z łatwością przyswoją sobie wiedzę. Dzięki temu, w przyszłości, łatwiej im będzie zdawać egzaminy, dostać dobrą pracę czy nawet wyjechać na wakacje za granicę.

Zwróć uwagę:Pracująca mama - jak zorganizować swój czas?

Źródło: materiały prasowe: InplusPR/mm
.