Języki obce niezbędne podczas rozmowy rekrutacyjnej

W ogłoszeniach o pracę hasło "znajomość języków obcych" oznacza biegłą znajomość języka angielskiego i co najmniej komunikatywną innego języka obcego. W czasach, kiedy języka angielskiego uczy się już we wszystkich przedszkolach, to oczywiste. Jednak okazuje się, że większość dorosłych Polaków nie zna angielskiego nawet w stopniu dobrym.
/ 27.02.2013 14:45

Du ju spik inglisz? Czy język angielski niezbędny w pracy

Biegłe władanie językiem obcym jest jedną z podstawowych umiejętności, która jest pożądana przez pracodawców. Pod hasłem "biegłe władanie językiem obcym" kryje się nie tylko znajomość znaczenia poszczególnych słówek, lecz także swobodna komunikacja i wiedza na temat zwyczajów obcokrajowców.  To wszystko ma ogromne znaczenie podczas szukania pracy i zagranicznych podróży.

W większości ogłoszeń o pracę jednym z najważniejszych wymagań jest dobra znajomość języka angielskiego. Dzieje się tak, ponieważ podczas codziennych zadań czy wyjazdów służbowych, pracownicy będą musieli umiejętnie posługiwać się tym językiem. Zagraniczni klienci, współpracownicy z innego kraju i konieczność korzystania z dokumentów napisanych w obcym języku sprawiają, że biegła znajomość tego języka jest niezbędna.

W związku z tym pracodawcy skrupulatnie weryfikują umiejętności kandydatów podczas rekrutacji. – Znajomość języka angielskiego jest jednym z kluczowych elementów selekcji już na bardzo wczesnym etapie rekrutacji – tłumaczy Karolina Safaryn, specjalista do spraw personalnych – Podczas rozmowy telefonicznej, poza typowymi pytaniami, sprawdza się, czy kandydat jest w stanie porozumiewać się w języku obcym. Następnie przeprowadzamy wystandaryzowane testy, dzięki którym jesteśmy w stanie dokładnie określić umiejętności danej osoby. Sprawne posługiwanie się językiem angielskim jest bardzo istotne, ponieważ jest to język korporacyjny, używany w oficjalnej komunikacji - dodaje ekspert.

Według badań, kompetencje językowe to szansa nie tylko na znalezienie pracy, lecz także na wysokie wynagrodzenie. Z badań wynika, że osoby, które biegle posługują się językiem angielskim w 2009 roku zarabiały średnio 4 700 zł miesięcznie. Osoby, które potrafiły płynnie mówić w języku włoskim, w tym samym czasie zarobiły 4 050 zł miesięcznie, czyli więcej niż wynosiło wtedy przeciętne wynagrodzenie brutto. W przypadku osób, które potrafiły komunikować się w czterech językach, średnia ta plasowała się już na poziomie 7 200 zł.

Polecamy: Freelancing – czy warto być wolnym strzelcem

Nieznajomość języka szkodzi

Około 70% Polaków przynajmniej raz w życiu było zagranicą. Większość Polaków wyjeżdża za granicę minimum 2 razy, głównie do Niemiec, Czech, Włoch lub Wielkiej Brytanii. Większość osób podróżuje w celach turystycznych i zarobkowych. Jednak nieznajomość języków obcych może sprawić, że jedyną szansą zatrudnienia będą niskopłatne i proste prace fizyczne. Niewiele osób wyjeżdża za granicę głównie w celach edukacyjnych, aby nauczyć się języka.

Nieznajomość języka obcego może również prowadzić do nieporozumień i kłopotów. – Nieumiejętne posługiwanie się angielskim, który w dzisiejszych czasach jest językiem najczęściej używanym w kontaktach międzynarodowych, może powodować niepotrzebne nieporozumienia – tłumaczy Agnieszka Godlewska-Wawrzyniak, nauczyciel z Helen Doron Early English – Kompetencje lingwistyczne są konieczne, aby załatwić choćby najprostsze sprawy. Jednak nawet w przypadku osoby znającej podstawowe słówka, może dojść do sytuacji, w której, z powodu nieznajomości gramatyki czy zwyczajów językowych, urazimy rozmówcę. Dzieje się tak wtedy, gdy np. chcąc coś uzyskać, użyjemy popularnej u nas formy rozkazującej, którą Anglik może odebrać jako niegrzeczną – dodaje ekspertka

Państwa, w których bez problemu można się porozumieć w języku angielskim:

• Norwegia (90 % populacji zna angielski)
• Szwecja (89 %)
• Malta (88 %)
• Holandia (87 %)
• Dania(86 %)
• Cypr (76 %)
• Finlandia (63 %)
• Szwajcaria (62 %)
• Belgia (59 %)
• Austria (58 %)
• Niemcy ( 56 %)

Warto wiedzieć: Czy wygląd i płeć mają znaczenie na rozmowie kwalifikacyjnej?

Nauka to potęgi klucz

W nauce języka obcego kluczowe znaczenie ma wiele czynników, począwszy od wieku ucznia, po warunki edukacji, aż po metodę, zapewniającą przyswojenie wiedzy. Najlepsze efekty przynoszą zajęcia językowe odbywające się w niewielkich grupach, liczących od 4 do 8 uczniów. Dzięki temu nauczyciel może poświęcić każdemu odpowiednią ilość czasu i uwagi.

– Aby nauczyć się angielskiego w stopniu komunikatywnym, dobrze jest zacząć jak najwcześniej. Nawet 3 miesięczne dziecko może uczestniczyć w zajęciach ogólnorozwojowych w języku obcym – mówi Agnieszka Godlewska- Wawrzyniak – Najlepsze efekty dają metody naturalne, czyli te oparte na sposobach, które pozwalają przyswoić język ojczysty. Dzięki temu nauka przebiega sprawnie i stosunkowo szybko,
a uczeń, oprócz słówek, uczy się także akcentu czy zwyczajów językowych – dodaje.

W opanowaniu tej wiedzy konieczny jest częsty kontakt dziecka z językiem. Dobrze, aby odbywał się on podczas zabawy – w ten sposób unikniemy znudzenia, które szybko opanowuje dzieci. Wtedy z łatwością przyswoją sobie wiedzę. Dzięki temu, w przyszłości, łatwiej im będzie zdawać egzaminy, dostać dobrą pracę czy nawet wyjechać na wakacje za granicę.

Zwróć uwagę:Pracująca mama - jak zorganizować swój czas?

Źródło: materiały prasowe: InplusPR/mm
.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/05.09.2016 13:00
Tak, ja też słyszałam o Let`s Talk! prowadzi to dziewczyna która świetnie zna angielski, przez wiele lat pracowała w liniach lotniczych. jest świetna i skuteczna. Polecam!
/24.08.2016 09:14
Jeśli szukacie szkoły, w której można nauczyć się angielskiego dla stewardess to polecam szkołę Let's Talk. Mało jest w Polsce kursów językowych, które pomogą porozumieć się w pracy. Dzięki tej szkole nie rozmawiam "Kali jeść, Kali pić" :D Szczególnie, że stewardessa powinna znać angielski perfect, niewiadomo z kim się bedzie rozmawiać. Sama rozmowa rekrutacyjna nie jest dzięki temu tak stresująca, kiedy możesz swobodnie pogadać z szefem ;)Jeśli ktoś chciałby namiary to mogę tu napisać ;)
/12.02.2015 17:33
Pewnie,ze języki są ważne, juz od dawna to wiadomo. A to,że dorośli nie znają to mnie wcale nie dziwi-jak oni byli młodzi to nie było na to aż takiego nacisku, głównie uczyło sie rosyjskiego, a wiele osób tez troche tę naukę, z oczywistych powodów, bojkotowało. Sama widze to po moich rodzicach,że jest im teraz ciężko bez znajomosci języka. Ale mają ogromną chęć nauki, wiec zapisali sie po prostu na kurs językowy do http://www.makilen.pl/ . Wiele im to daje, poza wiedzą, to także lepsze samopoczucie i mniemanie o sobie.
POKAŻ KOMENTARZE (2)