Czy można wyjechać na wakacje w trakcie zwolnienia lekarskiego?
Spis treści:
Zwolnienie lekarskie
Zwolnienie lekarskie to czas, kiedy pracownik może zadbać o swoje zdrowie. Za czas spędzony na zwolnieniu lekarskim przysługuje mu prawo do 80 proc. wynagrodzenia, jedynym wyjątkiem jest okres ciąży.
W założeniu pracownik nie powinien wtedy podejmować pracy ani podejmować aktywności, która utrudni proces regeneracji. Czy na L4 można jechać na urlop?
Wyjazd na wakacje na L4
To, czy można wyjechać na wakacje, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim zależy to od treści zwolnienia. Jeśli znajduje się w nim zapis, że „chory powinien leżeć”, czyli kod 1, wówczas należy uznać, że wyjazd na wakacje zorganizowane czy urlop za granicą zostanie uznane za niedozwolone.
Jeśli jednak pojawi się kod 2, który mówi o tym, że chory może chodzić, najlepiej omówić tę kwestię z lekarzem.
Podstawową zasadą, którą należy się kierować, jest ta, że celem zwolnienia lekarskiego jest powrót do zdrowia. To zaś oznacza, że w czasie jego trwania nie można podejmować czynności, które mogą pogorszyć ten stan lub przedłużyć proces zdrowienia. Biorąc pod uwagę różnorodność stanów, które mogą leżeć u podstaw niezdolności do pracy, nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi na pytanie co wolno robić w okresie niezdolności do pracy, a czego robić nie wolno
- czytamy na portalu infor.pl.
Jeśli lekarz stwierdzi, że nie ma przeciwwskazań do wyjazdu, a urlop nie spowoduje pogorszenia naszego stanu zdrowia, można jechać na wakacje. Trzeba jednak pamiętać, że pracownik przebywający na zwolnieniu lekarskim ma obowiązek w ciągu trzech dni poinformować ZUS i pracodawcę o zmianie miejsca pobytu.
Czego nie wolno robić na L4?
Zarówno ZUS jak i pracodawca mogą skontrolować pracownika podczas zwolnienia lekarskiego. Jeśli będzie nieobecny w czasie kontroli, należy wyjaśnić przyczynę nieobecności. Sporo zależy właśnie od tego, czy w czasie zwolnienia pracownik może wychodzić. Jeśli powód jest uzasadniony, np. pracownik udał się w tym czasie na wizytę u lekarza, można uznać, że wszystko jest w porządku.
Niedopuszczalne jest również podejmowanie pracy w czasie zwolnienia lekarskiego. Jeśli ZUS uzna, że zwolnienie lekarskie jest wykorzystywane w sposób niewłaściwy, pracownik straci prawo do zasiłku chorobowego, ZUS może też zażądać zwrotu nienależnie wypłaconych świadczeń.
Czytaj także: