POLECAMY

Jak odzyskać utracone PIT-y, faktury, świadectwa pracy?

Zagubione lub utracone dokumenty można odtworzyć. Podpowiadamy, jak to zrobić!
Jak odzyskać utracone PIT-y, faktury, świadectwa pracy? fot. Fotolia

Może się tak zdarzyć, że przez lata przechowywane w bałaganie dokumenty gdzieś się zapodzieją. W takim przypadku musimy je odtworzyć, bo wiele z nich trzeba trzymać przez kilka lub nawet więcej lat. Na szczęście jest taka możliwość. Wymaga od nas oczywiście nieco załatwiania, ale jest konieczna.

Jak odzyskać utracone dokumenty?

Podpowiadamy, co zrobić, gdy zaginą któreś w nich:

PIT-y

Kopie rozliczeń podatkowych i dokumentów potwierdzających prawo do ulgi trzeba przechowywać przez 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym składałaś PIT.

  • Na początku roku każdy pracodawca lub zleceniodawca wydaje druk PIT-11. Jeśli go zgubisz, poproś pracodawcę, aby wystawił go ponownie.
  • Zawsze, składając zeznanie roczne, warto zrobić z niego kopię i na niej poprosić o pokwitowanie złożenia dokumentu. Jeśli tego nie zrobiłaś albo kopia zaginęła, a jest ci potrzebna (np. przy sprawie rozwodowej), najpierw sprawdź, czy na pewno jej nie masz. Jeżeli korzystałaś przy rozliczaniu z programu komputerowego, być może została zapisana na dysku. Jeżeli jej tam nie ma, trzeba będzie pójść do urzędu skarbowego i poprosić o wydanie kopii zeznania. Opłata 5 zł od każdej strony.

Faktury VAT

Jeśli ją zgubiłaś, możesz pójść do sklepu, w którym dokonałaś zakupu. Przedsiębiorca wystawiający fakturę ma obowiązek wydania jej duplikatu na podstawie przechowywanej przez niego kopii faktury. Duplikat jest w dwóch egzemplarzach, firma zachowuje kopię, ty dostajesz oryginał. Licz się z tym, że za duplikat trzeba będzie zapłacić (niektóre firmy pobierają niewielką opłatę).

Świadectwa pracy

  • W sprawie jego odtworzenia należy wystąpić do poprzedniego pracodawcy (obecnie firmy mają obowiązek przechowywania danych pracownika przez 50 lat) o wydanie duplikatu. Znajdzie się na nim informacja, kiedy został sporządzony oryginał i że dany dokument jest jego kopią. Za wydanie duplikatu nic nie zapłacisz.
  • Gdy zakład został przekształcony, dokumenty byłych pracowników powinny nadal znajdować się w posiadaniu firmy, więc z uzyskaniem odpisu świadectwa pracy nie powinno być problemu. Jeśli zakład zmienił nazwę, idź do sądu rejestrowego – pomoże ci on ustalić nowy adres firmy.
  • Jeżeli zakład nie istnieje, dokumentów możesz szukać przez ZUSwww.zus.pl. Ma on bazę zlikwidowanych przedsiębiorstw – przy każdym jest informacja, gdzie znajdują się dokumenty z danego zakładu.

Zobacz też:

Na podstawie artykułu Alicji Hass w magazynie Przyjaciółka

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)