POLECAMY

PIT 2018 - wszystko, co musisz wiedzieć

Zbliża się termin składania zeznań podatkowych. Do kiedy należy złożyć PIT 2018 za rok 2017? Jak rozliczyć się przez internet? Zebraliśmy wszystkie informacje na temat rozliczenia.
Marta Kosakowska / 4 miesiące temu
PIT 2018 - wszystko, co musisz wiedzieć fot. Adobe Stock

Co trzeba wiedzieć o PIT 2018? PIT, czyli podatek dochodowy od osób fizycznych, to podatek, który musimy zapłacić za dany rok. W kwietniu mija termin rozliczania zeznań podatkowych. W PIT 2018 należy rozliczyć przychody za 2017 rok. Sprawdź, do kiedy należy złożyć rozliczenie podatkowe. Jak złożyć zeznanie przez internet oraz kiedy można uzyskać na zwrot podatku.

PIT 2018 za 2017 rok - termin składania

Do 28 lutego pracodawca jest zobowiązany dostarczyć pracownikowi PIT-11 za poprzedni rok. Do kiedy trzeba założyć PIT 2018? Przedstawiamy terminarz rozliczeń podatkowych za 2017 rok:

31 stycznia 2018 r. 
  • PIT-16A (karta)
  • PIT-19A (duchowni)
  • PIT-28 (ryczałt)
28 lutego 2018 r. 
  • PIT-40A (ZUS za świadczeniobiorcę)
30 kwietnia 2018 r.
  • PIT-36 (działalność)
  • PIT-36L (liniowy)
  • PIT-37 (praca)
  • PIT-38 (giełda)
  • PIT-39 (nieruchomości) 

Większości podatników interesuje głównie termin składania PIT-37. Tę deklarację podatkową składają pracownicy oraz zleceniobiorcy. Termin składania rozliczenia za 2017 rok mija wraz z końcem kwietnia 2018. Wypełniając formularz, należy wpisać w nim kwoty z PIT-11, otrzymanego od pracodawcy. W PIT-37 wskazuje się również odliczenia oraz przysługujące ulgi.

Kwota wolna od podatku - kto straci a kto zyska?

Jak złożyć PIT 2018 przez internet?

PIT 2018 za 2017 rok można złożyć przez internet. Można to zrobić za pośrednictwem systemu e-deklaracje.pl. Aby złożyć rozliczenie za rok 2017 drogą elektroniczną potrzebne są: dostęp do internetu, PESEL lub NIP, data urodzenia, kwota przychodu uzyskaną w roku 2016 (w celu weryfikacji tożsamości podatnika). 

Oto instrukcja składnia PIT 2018 przez internet:

- Należy wejść na stronę internetową Ministerstwa Finansów i odnaleźć zakładkę e-Deklaracje. Następnie trzeba pobrać aplikację do rozliczenia.

- W programie należy wypełnić odpowiedni formularz, wpisując do niego swoje dane osobowe oraz informacje na temat przychodów w 2017 roku.

- Po wypełnieniu formularzu, należy podać jeszcze kwotę przychodu z 2016 roku, w celu potwierdzenia swojej tożsamości.

- Wypełniony dokument trzeba wysłać za pośrednictwem systemu.

- Po wysłaniu rozliczenia, należy pobrać, wydrukować i zachować Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które potwierdza złożenie zeznania podatkowego. Jest ono traktowane na równi z potwierdzeniem złożenia rozliczenia w urzędzie skarbowym lub nadaniem listu poleconego.

Jak wypełnić PIT?

Wypełnienie formularza samo w sobie nie jest czasochłonne, jednak warto zrobić to na spokojnie, by uniknąć ewentualnych pomyłek. W dokumencie trzeba ręcznie wpisać swoje dane oraz dane męża/żony, jeśli współmałżonkowie rozliczają się wspólnie. Po upewnieniu się, że dane osobowe są poprawne, należy wypełnić część poświęconą przychodom. Do formularza należy wpisać wszystkie kwoty z dokumentu otrzymanego od pracodawcy. Następnie trzeba podać również przychody współmałżonka. Kolejnym etapem jest podanie informacji na temat przysługujących ulg lub odliczeń. Po wypełnieniu PIT, należy powtórnie sprawdzić wszystkie dane, aby upewnić się, że nigdzie nie wkradł się błąd.

PIT 2018 przez internet - termin składnia

Rozliczenie można złożyć przez internet najpóźniej do 30 kwietnia do godziny 23:59.

Błąd w deklaracji PIT 2018. Jak złożyć korektę?

Kiedy zorientujemy się, że w deklaracji podatkowej za 2017 rok popełniliśmy błąd, należy złożyć korektę. Korektę rozliczenia składa się tylko od zeznania podatkowego, które już zostało wysłane do urzędu skarbowego. Korektę PIT można złożyć tylko w przypadku zeznania podatkowego, wobec którego nie toczy się kontrola urzędu skarbowego lub postępowanie podatkowe.

Korektę zeznania podatkowego można złożyć do momentu zakończenia okresu przedawnienia, czyli przez 5 lat. Oznacza to, że korektę do PIT 2018 za rok podatkowy 2017 można złożyć do końca 2023 roku. 

Korektę składa się na druku, który obowiązywał w roku podatkowym, którego dotyczyło zeznanie. Korektę można złożyć osobiście w urzędzie skarbowym lub przez internet.

Kiedy zwrot podatku z PIT 2018?

Na zwrot podatku z urzędu skarbowego trzeba poczekać nawet do 3 miesięcy od momentu złożenia deklaracji podatkowej. Oznacza to, że jeśli PIT 2018 rozliczymy w kwietniu, to na zwrot podatku z 2017 roku możemy poczekać aż do końca lipca. Terminy wypłat zwrotu podatku za PIT są zależne od wielu czynników. Jeśli zwrot nie wpłynie na konto po upływie trzech miesięcy, należy skontaktować się z urzędem skarbowym w celu wyjaśnienia sprawy.

Przeczytaj:
Lista fundacji, na które można przekazać 1%
Pomoc urzędu skarbowego przy rozliczeniu - zasady

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 miesiące temu
Najbardziej skuteczne diety i plany treningowe w Polsce? TYLKO igortreneronline.pl Odchudzanie dla każdego! Wejdź teraz i zacznij jeszcze dzisiaj! Odchudzanie i budowanie formy jeszcze nigdy nie było tak proste! Wejdź teraz na igortreneronline.pl