Alimenty z funduszu - jak je dostać fot. Fotolia

Jak uzyskać alimenty z funduszu?

O świadczenia z funduszu alimentacyjnego możesz starać się, gdy dochód rodziny nie przekracza miesięcznie 725 zł na osobę.
Milena Oszczepalińska / 07.02.2015 11:46
Alimenty z funduszu - jak je dostać fot. Fotolia
Sama wychowuję dziecko, mąż odszedł... Utrzymuje mnie partner. Mąż nie płaci alimentów. W pomocy społecznej dowiedziałam się, że nie dostanę pieniędzy z funduszu alimentacyjnego z uwagi na wysokie dochody (wliczono zarobki mężczyzny, z którym mieszkam). Uważam, że jest to niesprawiedliwe! Czy naprawdę alimenty z funduszu nie należą mi się?
Justyna K. z Długopola

Świadczenie alimentacyjne przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza miesięcznie kwoty 725 zł. Przy obliczaniu miesięcznych dochodów rodziny bierze się pod uwagę zarobki wszystkich osób prowadzących wspólne gospodarstwo, a zatem, w tym przypadku, również dochody Pani partnera. Skoro jego dochody powodują przekroczenie ustawowego minimum, alimenty z funduszu się nie należą.

Warto pamiętać, że świadczenie z funduszu alimentacyjnego przysługuje dziecku do ukończenia przez nie 18. roku życia albo w przypadku gdy uczy się w szkole lub szkole wyższej do ukończenia 25. roku życia. Jeśli dziecko ma orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, świadczenie takie jest mu wypłacane bezterminowo.

Podstawa prawna: ustawa o pomocy osobom uprawnionym do alimentów (tekst jedn.: DzU z 2009 r., nr 1, poz. 7 z późn. zm).

Zobacz też:

Na podstawie artykułu z magazynu Przyjaciółka
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (27)
/09.09.2016 11:34
Witam,mam 12-letniego syna.Jego ojciec uciekł za granicę i nie mamy z nim kontaktu od ponad 9 lat. Nie interesuje się oczywiście dzieckiem bo po co? Nie płaci alimentów a jego niby dług rośnie. W tym roku pozbawiłam go władzy rodzicielskiej i co ktoś pomyśli ,ze ta to ma dobrze bo pewnie "państwo jej daje kasę " bo sama wychowuję dziecko....hm otóż nie! W polskim prawie osoba samotnie wychowująca dziecko to tylko ta której ojciec dziecka jest nieznany,bądź jedno z rodziców nie żyje. Pytam się w czy pomaga mi ten ojciec ,który żyje nie wiadomo gdzie i który nie płaci alimentów. Fundusz mi się nie należy bo przekraczam o 30 złotych!! A tatuś za granicą niby żyje za tamto minimum egzystencjonalne i nie może płacić!!!! Szkoda,ze mnie nikt nie pyta czy mam na życie? Bo minimum socjalne wyznaczone przez nasze anty obywatelskie państwo jest rzeczywiście dostosowane do potrzeb wegetacji!! I tak czytają te wpisy osoby ,które są dotknięte problemami egzystencjonalnymi. Niestety nikt z rządzących nie odwiedza tej strony.
/03.09.2016 07:51
W 2007 roku, kiedy ustalano dochód 725 zł na osobę w rodzinie, który upoważniał do pobierania świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego, wynagrodzenie minimalne netto wynosiło ~692 zł,. Dziewięć lat później, czyli w 2016 roku, wynosi ono ~1355 zł netto, a w/w dochód na osobę wciąż 725 zł i niestety Rząd nic z tym nie robi. Jeśli minimalne wynagrodzenie faktycznie osiągnie w 2017 roku 2000 zł brutto (~1459 zł netto) to jedynie chyba bezrobotni będą uprawnieni do pobierania świadczeń z funduszu a rodzice pracujący niech pracują po 14 godzin dziennie żeby, po zrobieniu opłat, było jeszcze na życie. Tylko niestety, takie dziecko nie ma wtedy obojga rodziców bo jeden spier........ a drugi musi harować i całymi dniami i nie ma go w domu. Może ktoś w rządzie wziąłby kalkulator do ręki i przeliczył parę kwot.
/26.11.2015 07:37
MAM CÓRKE MA 8 LAT I NIE DOSTAJE ALIMENTÓW BO PRZEKROCZYŁO MI 80ZL. A MUSZE PRACOWAC I TO BARDZO CIESZKO ZEBY UTRZYMAC SIEBIE I DZIECKO. MÓJ BYŁY MOZ JEST BEZ KARNY, WSTYT ZA TE PRAWO NASZE POLSKIE....
POKAŻ KOMENTARZE (24)