Dobór koloru
- Dawna zasada, że odcień podkładu powinien być o ton jaśniejszy od koloru cery, już nie obowiązuje. Jeśli nie możesz znaleźć idealnego odcienia, lepiej wybierz o ton ciemniejszy. Zbyt jasny nadaje cerze "chory", nienaturalny wygląd.
- Polki mają tendencję do używania zbyt chłodnych odcieni podkładu (typu jasny beż, porcelanowy róż). Tymczasem zimne pigmenty niekorzystnie podkreślają odcień chłodnej, typowej dla wielu z nas, karnacji. Staraj się wybierać te z domieszką ciepłych, morelowych pigmentów.
- Kupując podkład, testuj go zawsze na twarzy, nie zaś na nadgarstku albo dłoni (tu skóra ma inny odcień).
- Najlepiej, o ile to możliwe, sprawdzić kolor w naturalnym świetle.
Nowoczesne podkłady są jak druga skóra. Nie dają efektu maski, a dobrze maskują niedoskonałości cery.
1
z
9
fot. FREE
Czytanie etykiet
- No transfer: oznacza podkład nieścierający się i niebrudzący ubrań. Utrzymuje się na skórze nawet do kilkunastu godzin. Utrwala się po blisko 60 sekundach od nałożenia (najczęściej zawiera sylikony).
- Oil free: beztłuszczowa formuła nie blokuje porów i przeciwdziała powstawaniu zaskórników.
- Balance: dzięki dodatkowi krzemionki reguluje pracę gruczołów łojowych i poziom nawilżenia. Świetny do cer mieszanych (matuje partie przetłuszczające się, nawilża suche).
- Fix: podkład wodoodporny – nie zmyje się ani w czasie deszczu, ani podczas uprawiania sportów.
- SPF: oznacza, że podkład zawiera filtry przeciwsłoneczne
Rada wizażysty Oriflame, Kamila Frankiewicza:
Pod podkład warto zastosować specjalną bazę. Dzięki temu twarz będzie idealnie gładka, a podkład trwalszy.
2
z
9
fot. ALAMAKOTA
Nałóż podkład na twarz
Najlepiej zrobić małe kropki z podkładu na czole, brodzie, nosie i policzkach. To idealna ilość do wykonania całego make-upu. Jeśli przesadzisz, trudno będzie go rozprowadzić albo powstanie efekt maski.
3
z
9
fot. ALAMAKOTA
Rozetrzyj go palcami
Ciepło ich dotyku lekko rozgrzewa podkład – dzięki temu łatwiej go rozprowadzić, szybciej też stopi się z cerą. Wykonuj ruchy od środka na zewnątrz (tak, aby go "wygubić" w kierunku boków twarzy).
4
z
9
fot. ALAMAKOTA
Oczyść brwi
Podczas nakładania podkład osadza się między włoskami – nie wygląda to estetycznie. Zawsze na koniec wytrzyj linię brwi czystym patyczkiem higienicznym (przed ich pomalowaniem).
5
z
9
fot. FREE
Aplikacja wg formuły
- Fluidy to podkłady na bazie wody, więc łatwo rozprowadzić je cienką warstwą. Można to robić na kilka sposobów: opuszkami palców, twardym pędzlem do podkładu (pomaluj też kąciki nosa i skórę wokół ust) lub specjalną gąbeczką (warto ją wcześniej zwilżyć, wtedy wchłonie mniej podkładu).
- Kompakty – te do stosowania na mokro idealnie kryją niedoskonałości, na sucho – również świetnie matują. Najwygodniejsze są kompakty spełniające obydwie funkcje naraz. Nanoś je gąbeczką odciśniętą z nadmiaru podkładu – zawsze na boki i w dół, by nie nastroszyć włosków rosnących na twarzy.
- Musy są bardzo łatwe do nakładania, a dzięki lekkiej, piankowej konsystencji – wydajne. Nakładaj je palcami, nie rozcierając (mogą pojawić się smugi), tylko wklepując miejsce przy miejscu.
- Podkłady w pędzlu pozwalają precyzyjnie zamaskować wszystkie przebarwienia, krostki itp. Wykręć na pędzel jedną dawkę fluidu, rozprowadź "po pędzlu" poprzez dociśnięcie go do wnętrza dłoni, a następnie maluj skórę krótkimi ruchami.
- Spreje umożliwiają cienkie pokrycie cery, ale wymagają zręczności. Spryskaj twarz z odległości ok. 15 cm. Potem podkład wklep w skórę i przetrzyj chusteczką linie brwi i włosów nad czołem. Łatwiejszy sposób – spryskaj dłoń, rozetrzyj podkład w palcach i nakładaj jak normalny fluid opuszkami.
6
z
9
fot. FREE
Uwaga na korzyści
- Wiele podkładów zawiera składniki pielęgnacyjne. Nie oznacza to oczywiście, że mogą zastąpić codzienny krem.
- Dzięki drobinkom odbijającym światło zmiękczają optycznie strukturę skóry, niwelują zmarszczki. Na podkłady rozświetlające uważaj jednak, gdy masz tłustą cerę.
- Filtry UV to dziś już niemal obowiązkowy składnik podkładów. Latem podkład nie zastąpi jednak specjalnej ochrony (nakładasz przecież bardzo cienką warstwę, ściera się).
- Wiele z nich dzięki zastosowaniu utleniających się pigmentów dopasowuje się do koloru skóry. Dobierz jednak dobrą tonację.
Podkłady matujące są najlepsze do modnego make-upu w stylu lat 40.
7
z
9
fot. FREE
1. Podkład to nie krem! Tymczasem mamy tendencję do nakładania go właśnie w ten sposób. Podkładu nie musisz aplikować (a nawet jest to niewskazane) równo na całą twarz. Jego zadaniem jest wyrównywanie kolorytu cery, więc po prostu wklep go w te partie, które tego potrzebują (najczęściej zaczerwienione skrzydełka nosa, błyszczące czoło).
2. Gdy używasz dobrze kryjącego podkładu, zwykle nie potrzebujesz już korektora. Jeśli chcesz jednak zamaskować np. wielkiego pryszcza, zawsze aplikuj korektor na podkład. A jeśli zależy ci na rozświetleniu okolic oczu, wklep jasny płynny korektor – tym razem pod podkład.
3. Usuwanie zmęczenia z twarzy za pomocą podkładu? To możliwe. Nałóż cienką warstwę jasnego podkładu na centralne partie twarzy (czoło, nos, brodę i środkową część policzków) w formie krzyża. Cera wygląda wtedy świeżo.
4. Można nakładać podkład na powieki. Ale bardzo cienką warstwą. Jest dobrą bazą dla cieni do powiek. Wtedy jednak w ogóle zrezygnuj z korektora.
Podkłady rozświetlające maskują niedoskonałości i ożywiają koloryt cery.
8
z
9
fot. FREE
Unikaj:
- grubej warstwy podkładu. Nawet te najlżejsze, nałożone zbyt obficie, wyglądają fatalnie, powodując na twarzy "warzącą się" maskę.
- nakładania go na przesuszoną skórę. Na takiej podkład osadza się nierównomiernie, powodując plamy i nierówności. Przedtem posmaruj twarz kremem. Podkład możesz aplikować już chwilę potem, nawet gdy skóra jest jeszcze mokra.
- traktowania podkładu jak korektora pod oczy. Zwłaszcza gdy zawiera dużą ilość rozświetlających drobinek – połysk uwypukli pojedyncze zmarszczki.
Rada wizażysty Oriflame, Kamila Frankiewicza:
Trochę podkładu warto też nałożyć na uszy i szyję – unikniesz wtedy różnicy w kolorze między twarzą a tymi częściami.
9
z
9
Podkład w kompakcie Prisme Foundation, Givenchy, 182 zł