Kiedyś przedłużały żywotność ubrań, a dziś nadają im nowe życie! Łaty, bo o nich mowa, to absolutny przebój tego sezonu. Opanowały swetry, marynarki, kurtki, a nawet spodnie i legginsy. Pokazujemy, jak samodzielnie doszyć modne łatki do swetra lub marynarki!
Łaty na łokciach swetra lub marynarki ożywią, dodadzą charakteru i doskonale wpiszą się w stylizacje na tzw. "szkolny look". Świetnie wyglądają w zestawach z klasyczną białą bluzką, dżinsami typu boyfriend'y, oksfordkami oraz okularami-kujonkami. Najmodniejsze są oczywiście te owalne, lecz romantyczki mogą pokusić się o ozdobienie ulubionego swetra łatkami w kształcie serduszek.
Owalne
Fot. apieceoftoastblog.com/Asos
W kształcie serduszek
Fot. Asos
Jak je zrobić?
1. sposób - łatwiejszy!
Wyczarowanie modnych łatek na łokciach swetra czy marynarki jest bardzo proste i nie wymaga praktycznie żadnych umiejętności krawieckich! Aby to zrobić, musisz zaopatrzyć się w kilka rzeczy. Potrzebne będą:
Podpowiedź! Ładny kształt serduszka uzyskasz, wykorzystując jako szablon, metalową foremkę do wyciania ciasteczek.
- sweter lub marynarka;
- materiał, z którego wykonamy łatki;
- papier i ołówek do przygotowania form;
- igła i nitka;
- agrafki.
Przygotowanie łatek rozpoczynamy od odrysowania na papierze pożądanego kształtu (owalu lub serduszka). Następnie wycinamy formę i przymierzamy do łokcia swetra lub marynarki. Zróbmy to, mając sweter na sobie, wówczas, gdy zniemy łokieć, możemy zaznaczyć agrafką miejsce, w którym chcemy, aby łatki były przyszyte. Po przymiarce, przykładamy szablon do wybranego materiału, odrysowujemy i wycinamy. Kolejny etap to doszywanie łatek do swetra lub marynarki. Gotowe!
Łaty na łokciach - DIY!
2. sposób - dla cierpliwych!
Druga metoda wymaga odrobiny cierpliwości, ponieważ łaty nie będą przyszywane, lecz przyprasowywane, co wymaga odpowiedniego przygotowania. Potrzebne będą:
- sweter;
- foremka w kształcie serduszka;
- wełna do przędzenia;
- szpilka;
- żelazko;
- gąbka.
Przygotowanie łatek z wełny rozpoczynamy od zaznaczenia miejsc na łokciu oraz włożeniu do środka rękawa gąbki, co ułatwi nam późniejsze nakłuwanie wełny. Następnie na wierzchu rękawa układamy formę w kształcie serduszka, a jej środek wypełniamy wełną w wybranym kolorze. Rozpoczynamy nakłuwanie. Musimy robić to bardzo dokładnie - tak, aby wełna została przebita na wewnętrzną stronę rękawa. Kolejny etap to zaprasowywanie. Gotowe!
Fot. honestlywtf.com