Łaty na łokciach - DIY!

Kiedyś przedłużały żywotność ubrań, a dziś nadają im nowe życie! Łaty, bo o nich mowa, to absolutny przebój tego sezonu. Opanowały swetry, marynarki, kurtki, a nawet spodnie i legginsy. Pokazujemy, jak samodzielnie doszyć do swetra lub marynarki modne łatki!

Kiedyś przedłużały żywotność ubrań, a dziś nadają im nowe życie! Łaty, bo o nich mowa, to absolutny przebój tego sezonu. Opanowały swetry, marynarki, kurtki, a nawet spodnie i legginsy. Pokazujemy, jak samodzielnie doszyć modne łatki do swetra lub marynarki!

Łaty na łokciach swetra lub marynarki ożywią, dodadzą charakteru i doskonale wpiszą się w stylizacje na tzw. "szkolny look". Świetnie wyglądają w zestawach z klasyczną białą bluzką, dżinsami typu boyfriend'y, oksfordkami oraz okularami-kujonkami. Najmodniejsze są oczywiście te owalne, lecz romantyczki mogą pokusić się o ozdobienie ulubionego swetra łatkami w kształcie serduszek.

Owalne

Łaty na łokciach - zrób je sama!

Fot. apieceoftoastblog.com/Asos

W kształcie serduszek

Łaty na łokciach - zrób je sama!

Fot. Asos

Jak je zrobić?

1. sposób - łatwiejszy!

Wyczarowanie modnych łatek na łokciach swetra czy marynarki jest bardzo proste i nie wymaga praktycznie żadnych umiejętności krawieckich! Aby to zrobić, musisz zaopatrzyć się w kilka rzeczy. Potrzebne będą:

Podpowiedź! Ładny kształt serduszka uzyskasz, wykorzystując jako szablon, metalową foremkę do wyciania ciasteczek.

 • sweter lub marynarka;
 • materiał, z którego wykonamy łatki;
 • papier i ołówek do przygotowania form;
 • igła i nitka;
 • agrafki.

Przygotowanie łatek rozpoczynamy od odrysowania na papierze pożądanego kształtu (owalu lub serduszka). Następnie wycinamy formę i przymierzamy do łokcia swetra lub marynarki. Zróbmy to, mając sweter na sobie, wówczas, gdy zniemy łokieć, możemy zaznaczyć agrafką miejsce, w którym chcemy, aby łatki były przyszyte. Po przymiarce, przykładamy szablon do wybranego materiału, odrysowujemy i wycinamy. Kolejny etap to doszywanie łatek do swetra lub marynarki. Gotowe!

Łaty na łokciach - DIY!

Łaty na łokciach - DIY!

2. sposób - dla cierpliwych!

Druga metoda wymaga odrobiny cierpliwości, ponieważ łaty nie będą przyszywane, lecz przyprasowywane, co wymaga odpowiedniego przygotowania. Potrzebne będą:

 • sweter;
 • foremka w kształcie serduszka;
 • wełna do przędzenia;
 • szpilka;
 • żelazko;
 • gąbka.

Łaty na łokciach - DIY!

Przygotowanie łatek z wełny rozpoczynamy od zaznaczenia miejsc na łokciu oraz włożeniu do środka rękawa gąbki, co ułatwi nam późniejsze nakłuwanie wełny. Następnie na wierzchu rękawa układamy formę w kształcie serduszka, a jej środek wypełniamy wełną w wybranym kolorze. Rozpoczynamy nakłuwanie. Musimy robić to bardzo dokładnie - tak, aby wełna została przebita na wewnętrzną stronę rękawa. Kolejny etap to zaprasowywanie. Gotowe!

Łaty na łokciach - DIY!Łaty na łokciach - DIY!

Łaty na łokciach - DIY!Łaty na łokciach - DIY!

Fot. honestlywtf.com

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/6 lat temu
czy ktos robil ta druga metode? jak sie w praktyce sprawdzila?