Minimalistyczne i superseksowne! Wzory tatuaży, które spodobają się każdej kobiecie

Który wybrałybyście dla siebie?

Czym jest tatuaż? Dla jednych ozdobą i odzwierciedleniem pasji, stanu ducha lub wspomnień, dla innych - oszpeceniem, niepotrzebną modyfikacją i bezsensownym wydatkiem. Tatuaż od setek tysięcy lat zdobi (lub szpeci) ludzką skórę. Etymologia tego słowa nie na darmo ma związek z... zadawaniem ran.

Od dawna tatuaż budzi kontrowersje - wielu osobom wciąż kojarzy się z więzieniem i kryminalistami. Jak właściwie wykonuje się tatuaż? Czy to boli? Czy tatuaż z czasem może się zniekształcić? Odpowiedź na te wszystkie pytania znajdziesz w naszym tekście!

Wszystko, co powinnaś wiedzieć o wykonaniu tatuażu:


fot: screen Instagram @tatouages_et_citations

Jaka jest historia tatuażu?

Prymitywne tatuaże zostały odnalezione przez archeologów na skórze mumii egipskich, których wiek datowano na 4 000 lat p.n.e. Liczne dowody wskazują na to, że tatuowanie skóry było praktykowane w różnych kulturach w prawie wszystkich zakątkach świata. Prymitywne narzędzia do tatuażu oraz służące do tego celu barwniki odnaleziono w starych wykopaliskach na terenie Japonii, Chin, Nowej Zelandii, Afryki, Ameryki Północnej i Europy.

Jeff Jaguer, autor publikacji „The Tattoo a Pictorial History„ w przedmowie do swojej książki pisze, że tatuaż w starożytnej Grecji był oznaką nobilitacji, swoistej godności i szlachetności, a w Chinach w latach 100–300 p.n.e. odznaczano nim wojowników.

Angielskie słowo tattoo (tatuaż) pochodzi od terminu tatau, który w rdzennym języku Thaiti oznacza zadawanie ran.

Angielskie słowo tattoo (tatuaż) pochodzi od terminu tatau, który w rdzennym języku Thaiti oznacza zadawanie ran. Początki tatuażu są ściśle związane z mistycyzmem, prymitywnymi wierzeniami i obrządkami rytualnymi. Odniesienia do tatuowania można znaleźć w Biblii i Koranie. Praktykowanie tatuażu na przestrzeni wieków przez różne społeczności sugeruje, że zaspokaja on różnorakie potrzeby osobiste oraz społeczne i kulturowe, których znaczenie przetrwało do czasów współczesnych.

Według antropologów pokrywanie ciała tatuażami i bliznami może mieć sporo znaczeń. W jednych kulturach kobiety z plemion indiańskich po śmierci swoich mężów tatuowały sobie podniebienia. W innych mają uśmierzać ból lub po prostu chronić przed urokami. Przedstawiciele jeszcze innych społeczności wierzą, że zapewniają one szczęście, młodość i powodzenie w miłości.


fot: Adobe Stock

Wszystkie zabiegi związane z wykonywaniem tatuażu i z samym tatuażem w różnych kulturach miały służyć przede wszystkim ukazaniu zajmowanej pozycji czy funkcji pełnionej w grupie. Inny emblemat posiadał czarnoksiężnik, inny wojownik, a jeszcze inny – plemienny wódz czy jeniec przetrzymywany siłą w wiosce.

„Archeolodzy zauważyli, że w świecie antycznym tatuaż zaczął  wychodzić z użytku, gdy plemiona i klany zaczęły się przekształcać w państwa. Przeciętni ludzie przestali wówczas potrzebować takich oznaczeń, każdy był poddanym króla lub obywatelem republiki, więc tatuaż tracił sens. To wówczas tatuaż zaczął kojarzyć się ze społecznym piętnem – wyrzutkami, skazańcami i niewolnikami”.

Współcześnie tatuaż pojmowany jest jako trwały rysunek lub napis na ciele wykonany przez nakłucia lub nacięcia skóry i wypełnienie tych miejsc odpowiednimi barwnikami, najpierw ciemnymi, a później jasnymi – w przypadku, gdy tatuaż ma być wielobarwny.

Jakie jest pochodzenie słowa „tatuowanie”?

Samo pojęcie „tatuowanie” wywodzi się ze środowiska ludu wyspy Tahiti, gdzie słowo to oznacza „znakować”. Trudno dokładnie określić czas powstania sztuki tatuażu. Pewne odkrycia dokonane przez archeologów sugerują że mogło to nastąpić już w epoce młodszego paleolitu, czyli około 40–14 tysięcy lat p.n.e. Są to jednak tylko przypuszczenia, których nie należy uznawać za pewnik, tym bardziej, że przekazy różnych dziejopisarzy i zabytki paleoantropologiczne pochodzące sprzed wielu tysięcy lat okazują się niespójne, więc nie mogą stanowić podstawy teorii na temat zdobienia ciała.

Jolanta Szczygieł-Rogowska i Joanna Tomalska podają, że tatuaż jest jednym z najstarszych zabiegów kosmetycznych, spotykanych zarówno w kosmetyce upiększającej,  jak i negatywnej (przede wszystkim nanoszenie znaków rozpoznawczych na ciała niewolników, znakowanie skazańców).

Co oznaczało słowo „tatuaż”?

Należy jednoznacznie stwierdzić, że nie od zawsze słowo „tatuaż” było tym, które oznaczało tatuowanie. Aż do końca XVIII wieku na terenie Europy stosowano na jego określenie zdecydowanie inne nazewnictwo. Przede wszystkim wywodzące się z dialektu lokalnego środowiska.


fot: screen Instagram @pissaro_tattoo

Zanim w Europie do powszechnego obiegu trafił termin „tatuowanie”, osoby mające tatuaż określano mianem „umalowanych” i „wypunktowanych”. Termin „tatuaż” z upływem czasu zaczął wypierać wszelkie inne terminy, stając się pojęciem nadrzędnym w stosunku do nich i zyskując znaczenie bliskie dzisiejszemu. Tym samym nazwa ta niejako wypełniła swoistą lukę w terminologii odnoszącej się do praktyk malowania ciała.

Do języka polskiego słowo „tatuaż” trafiło jako fonetyczny zapis francuskiego tatouage. Jako pierwsi użyli go prawdopodobnie uznani badacze - Mikronezji J. S. Kubary (około 1882 roku) i L. Krzywicki (między rokiem 1886 a 1888).

Kto jako pierwszy użył terminu „tatuaż”?

Jako pierwszy terminu „tatuaż” użył angielski żeglarz i badacz kapitan James Cook, który w książce". A Voyage Towards the South Pole and Round the World" (wydana w Londynie w 1773 roku), opisującej jego wyprawę dookoła świata, zamieszcza też doniesienia o „udekorowanych” ciałach ludności zamieszkującej wyspy wód południowych.

Brunon Hołyst twierdzi, że to właśnie temu człowiekowi tatuowanie zawdzięcza swój renesans. Według niego „tatuaż” stał się prestiżowym upominkiem, który przywozili z podroży odważni żeglarze, wracający z odległych wysp i osiągną czasowo nawet względy europejskich sfer szlacheckich”. Natomiast ludzie innych profesji (np. szewc, cieśla) wykłuwali na swoich ciałach oznaczenie profesji.

Kiedy tatuaż zdobył popularność?

Najszybciej tatuaż rozwijał się w XX wieku. Swoje ciała zdobili nim przedstawiciele niemal wszystkich środowisk, bez względu na klasę społeczną. W niektórych krajach europejskich (np. w Niemczech) na początku XX stulecia odbywały się pokazy wytatuowanych damskich ciał. Organizowano je w ramach cieszących się znaczną popularnością kabaretowych występów. Zatem wytatuowane i zarazem roznegliżowane panie wzbudzały duże zainteresowanie.

W pierwszych dekadach XX wieku tatuaż nadal zdobywało popularność. Oprócz tatuaży tzw. artystycznych (o funkcjach wyłącznie zdobniczych) wykonywano te służące depersonalizacji, upodlaniu i pozbawianiu człowieka wszelkiej godności ludzkiej. Mowa tutaj o tatuażach-emblematach, którymi naznaczano więźniów obozów koncentracyjnych w okresie drugiej wojny światowej – każdy z nich miał wytatuowany bądź wypalony swój numer identyfikacyjny.

„Wygrawerowane” oznaczenia nosili na swoich ciałach także żołnierze niektórych formacji III Rzeszy. Symbol „SS” wskazywał na przykład na przynależność i był pomocny w identyfikacji ewentualnych zbiegów, zdradzających swoje wojskowe środowisko. Tatuowano także symbole grupy krwi w celu umożliwienia udzielenia pomocy w momencie nagłego wypadku na froncie.

Oznaczenia te umiejscawiano na lewym przedramieniu, pod lewą pachą, na podniebieniu lub na klatce piersiowej. Jednak i to w pełni nie dawało gwarancji, gdyż zdarzały się sytuacje, w których podczas walki żołnierz stracił rękę, na której widniał symbol grupy krwi.

Można by rzec, że ubiegłe stulecie wniosło bardzo dużo w upowszechnienie i rozkwit tego zjawiska. To wiek ogromnych przeobrażeń politycznych, gospodarczych i ekonomicznych. To również okres propagowania tolerancji, które niewątpliwie wpłynęło na społeczne percepcje malowania ciała. To w XX wieku tatuaż znalazł zwolenników w niemal wszystkich środowiskach. Unowocześniono samą procedurę jego wykonywania. Zaczęły powstawać profesjonalne salony tatuaży, gdzie artyści wykonujący rysunki na ciele mogli tworzyć swoje unikalne dzieła. Pojawiły się sklepy z niezbędnymi do tatuowania materiałami (maszynki, barwniki). Organizowano też pokazy, zloty, konkursy związane z tym zjawiskiem, podczas których ludzie z różnych zakątków świata wymieniali się nabytymi doświadczeniami. Wiek XX można z pewnością nazwać „złotym wiekiem tatuażu”.

Zanim wejdziesz do salonu tatuażu...

...dobrze przemyśl swoją decyzję. W żadnym wypadku nie chcemy moralizować ani odwodzić nikogo od swoich marzeń i planów. Tatuaż to ciekawa ozdoba, ale zanim się na niego zdecydujesz, trzeba rozważyć wszelkie „za” i „przeciw”.

To, że tatuaż jest pamiątką na całe życie, wie każdy. Niektórzy myślą jednak kategoriami „przecież zawsze mogę go usunąć!”. Jeśli jesteś jednym z nich, to oznacza, że nie jesteś w 100% gotowy na wykonanie tatuażu. Przemyślenia wymaga też wybór wzoru (nie decyduj się na przypadkowy, bo szybko ci się znudzi) oraz miejsca na ciele, gdzie tatuażysta go wykona. I jeszcze jedno: koniecznie tatuuj się w dobrym (sprawdzonym i bezpiecznym!) salonie tatuażu.


fot: screen Instagram @tatouages_et_citations

A może henna lub biotatuaż?

Chcesz mieć tatuaż, ale nie jesteś przekonana do tatuażu tradycyjnego? Boisz się, że wzór ci się znudzi lub wykonywanie go będzie bardzo bolało? Rozwiązaniem jest biotatuaż lub henna.

Henna to barwnik pochodzenia roślinnego. Malowidło wykonane nią na skórze zniknie po około 2-3 tygodniach. Taki tatuaż jest bezbolesny i bezpieczny, nie licząc występującej czasem reakcji uczuleniowej. Tatuaże z henny praktykuje się już od ok. 2000 r. p.n.e. Wtedy właśnie, w Afryce Północnej, zrodziła się tradycja mehendi czyli dekorowania stóp i dłoni panny młodej henną. Miało to przynieść szczęście w małżeństwie.

Określenie „biotatuaż” przylgnęło do tatuażu tymczasowego, czyli takiego, który po kilku latach powinien całkowicie zniknąć - złuszcza się on zgodnie z biologicznym cyklem wymiany (regeneracji) naskórka. Jednak może się zdarzyć, że wykona się go za głęboko, a wówczas nie zniknie przez bardzo długi czas lub zamieni się w nieładną plamę.

fot: sceen Instagram

Czy tatuaż można usunąć?

Oczywiście, że można! Tylko jak to zrobić? I czy po usunięciu musimy się liczyć z "pamiątką" w postaci szpecącej blizny? Jedną z najpopularniejszych metod usuwania tatuaży jest laseroterapia. Ma jednak swoje wady, np. nie jest w stanie usunąć ze skóry żółtego barwnika, a po zabiegu na skórze mogą powstać odbarwienia i bliznowce. 

Czy laserowe usuwanie tatuażu jest skuteczne?

Stosuje się również dermabrazję, ale jest to metoda bolesna i obarczona dużym ryzykiem pojawienia się blizn. Stosowane są też interwencje chirurgiczne. Zabieg usunięcia tatuażu nie jest więc prosty, a przy tym często bolesny i kosztowny. Efekty też bywają niezadowalające. To dlatego tak ważne jest, by przemyśleć wykonanie każdego tatuażu.

Czy wykonanie tatuażu boli?

Odpowiedź na to pytanie jest banalna - wykonanie tatuażu zawsze boli. Niezależnie od tego, gdzie będzie wykonana ozdoba i w jakim stylu, ból się pojawi. Jednak nie ma co rozpaczać i od razu się zniechęcać. Jeśli jesteś osobą mało odporną na ból, dobrze zastanów się nie tylko nad miejscem, w którym ma pojawić się tatuaż.


fot: screen Instagram @tatouages_et_citations

Osobom, które obawiają się bólu związanego z wykonaniem tatuażu, specjaliści polecają wybranie niewielkiego wzoru, którego zrobienie nie będzie dłuższe niż 45 minut. Na pierwszy tatuaż nie należy wybierać miejsca bardzo wrażliwego. Warto również pamiętać, że każdy człowiek ma inną odporność na ból. To, co jednych paraliżuje i doprowadza do płaczu, u innych może być ledwo odczuwalne.

Igła porusza się od 50 do 3000 razy na minutę. Poziom bólu różni się u każdej osoby. Najbardziej bolesne są tatuaże, gdzie skóra ma bliski kontakt z kością. Najczęściej są to okolice żeber i kręgosłupa oraz kostka u nogi. Aby zminimalizować ból, należy głęboko oddychać.

Czy wykonanie tatuażu jest bolesne? Wiemy, które miejsca są najbardziej czułe!

O czym pamiętać przed wykonaniem tatuażu?

1. Upewnij się, że jesteś gotowa na tatuaż

Tatuaże są trwałe i mogą być usunięte tylko za pomocą lasera. Zabieg jest drogi i boli dużo bardziej niż tatuowanie! Dobrze jest wiedzieć, że tatuaż nie będzie wyglądał całe życie tak samo - starzeje się razem ze skórą. Jego kolor będzie bladł, a rozciąganie skóry może powodować jego zniekształcenie.

2. Zdecyduj, jaki chcesz mieć tatuaż

Twój tatuaż powinien być ponadczasowy i mieć jakieś znaczenie. Niech to będzie dojrzała decyzja, żeby nie okazało się, że szybko „wyrośniesz” ze swojego tatuażu. Najpopularniejsze są:

3. Zdecyduj, w jakim miejscu chcesz mieć tatuaż

Istnieje kilka miejsc, które określane są jako „zabójcze w relacjach z pracodawcami”. Tatuaż w widocznym miejscu: na dłoni, przedramieniu i szyi może budzić negatywne skojarzenia.

4. Znajdź właściwy salon tatuażu

Kieruj się badaniami i certyfikatami salonu tatuażu oraz recenzjami na forach internetowych. Duże znaczenie mają rekomendacje osób, które znasz i które były zadowolone z zabiegu.

5. Sprawdź salon tatuażu

Kluczowe znaczenie ma „pierwsze wrażenie”, klimat i atmosfera jaką tworzą pracownicy. Salon powinien być czysty, posiadać lampę bakteriobójczą, sterylizator do sprzętu. Wszystkie przedmioty, których dotykają ręce powinny mieć plastikowe osłony. Bardzo ważne jest tez dobre oświetlenie.

6. Sprawdź osobę, która będzie robiła ci tatuaż

Powinna mieć certyfikat ukończonej szkoły, szkolenia w zakresie chirurgiczno-dermatologiczno-alergicznym, staż pracy tatuatora w oficjalnie zarejestrowanym studiu tatuażu (najlepiej minimum trzyletni), ważną książeczkę zdrowia oraz bogate portfolio!

Kto może zostać tatuatorem? 6 rzeczy, o których możesz nie wiedzieć

7. Zadaj wcześniej ważne pytania

Po znalezieniu odpowiedniego salonu, zadzwoń tam i zapytaj o wolny termin i możliwość konsultacji. Zapytaj:

 •  czy artysta robi tylko tatuaże z własnych wzorów, czy można też przyjść z własnym projektem? Czasem tatuator wcześniej musi naszkicować sobie twoje zamówienie;
 •  ile trwa robienie tatuażu;
 •  czy można liczyć na środki przeciwbólowe;
 •  czy są przeciwwskazania do zrobienia tatuażu (choroby, uczulenia, itp.). Niektóre osoby z wrażliwą skórą i jasną karnacją muszą wcześniej robić test alergiczny (małe nakłucie kolorem);
 •  ile trwa gojenie;
 • ile to kosztuje.

Jak przygotować się do wykonania tatuażu?

W dniu robienia tatuażu zjedz coś, wykonywanie tatuażu na pusty żołądek może doprowadzić do omdlenia. Nie stosuj żadnych środków przeciwbólowych i nie pij alkoholu - może to zaburzyć proces krzepnięcia krwi.

Pamiętaj, aby się odpowiednio ubrać - powierzchnia ciała, gdzie będzie znajdował się tatuaż, powinna być łatwo dostępna. np., jeśli robisz tatuaż na nodze, ubierz krótkie spodenki, żeby nie siedzieć w samych majtkach. Jeśli tatuowanie będzie trwało długo, zabierz ze sobą książkę, czasopisma, laptopa lub... przyjaciela. Dzięki temu proces tatuowania minie szybciej.

Jak dbać o świeży tatuaż?

Czas noszenia opatrunku trwa od 4 do 10 godzin. Ostrożność jednak należy zachować przez 2 tygodnie. Pamiętaj również o kilku ważnych rzeczach:

 •  tatuaż myj 2 razy dziennie mydłem antybakteryjnym i wycieraj do sucha ręcznikiem papierowym;
 •  nie zanurzaj go w wodzie (kąp się tylko pod prysznicem);
 • używaj bezzapachowego balsamu, by skóra była stale nawilżona;
 • nie opalaj się, a jeśli wychodzisz na słońce, smaruj tatuaż kremem z filtrem SPF50;
 • możesz używać maści z dodatkiem słabego antybiotyku;
 • nie zdrapuj strupków i nie zrywaj łuszczącego się naskórka (tatuaż powinien zagoić się w ciągu 10-14 dni);
 •  noś luźne ubrania, aby skóra z tatuażem mogła oddychać (nigdy nie bandażuj tatuażu);
 •  nie pozwól, aby ktoś dotykał tatuażu. Unikaj styczności z bakteriami!

Jak dbać o świeży tatuaż? Kilka praktycznych rad!

Fragmenty pochodzą z książki "Dziara", "cynkówka", "kolka" – zjawisko tatuażu więziennego" autorstwa S. Przybilińskiego (Impuls, 2013). Publikacja za zgodą wydawcy.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/rok temu
Takie delikatne tatuaże mają swój urok, chociaż osobiście jestem fanką konkretniejszych wzorów :) ostatnio mój kolega wytatuował sobie w Jah love tattoo studio orła na plecach. Tatuaż prezentuje się niesamowicie, został wykonany przez Jacka, który pracuje tam od niedawna. Myślę, że w przypadku większych wzorów łatwiej o efekt wow, bo jest tam więcej detali itd. :)
/rok temu
Każdy ma inne upodobania i powinniśmy to szanować. Wiele osób nie robi tego "bo jest fajne" Tylko dlatego, że pokazują ich ważne momenty w życiu. Są ludzie którym właśnie tatuaże pomogły wyjść do ludzi bo mieli takie blizny ze tylko tatuaż pomógł to zakryć w jakiś sposób. Człowiek myśli i jest świadomy co się stanie po zrobieniu tatuażu, a mianowicie ze na stare lata nie będzie to zbyt okazjonalne, ale co na starość sie nie zmieni cieszmy sie chwila i korzystajmy z życia :)
/rok temu
Tatuaże to moda, propagowana przez puste celebrytki i kontynuowana przez głupie dziunie. To okaleczanie ciała dla popisu. Wygląda okropnie pretensjonalnie . A po latach wiotczeje i wygląda straszliwie.