POLECAMY

Czy można zrobić tatuaż na zębie?

Tatuaż na zębie? Tak, to możliwe. Trend ten został zapoczątkowany przez Steve’a Hewarda, który założył w Salt Lake City firmę Heward Dental Lab. To właśnie tam już za ok. 100 dolarów można zafundować sobie tatuaż na zębie. Miłośnicy biżuterii na całym świecie mogą zaś ozdobić swoje zęby maleńkimi kryształkami.
Czy można zrobić tatuaż na zębie?

Wszędzie, ale czy na zębie?

Kostki, piersi, udo, za uchem... Miejsc, w których decydujemy się zrobić tatuaż jest naprawdę wiele i raczej mało kogo szokują. Zupełnie inaczej może być w przypadku ozdób na zębach. Czy można je usuwać? Jak je wykonać i czy są bezpieczne?

Ludzka wyobraźnia potrafi podsunąć nam niezwykłe pomysły. Jednym z nich jest ozdabianie zębów. Jak to możliwe?

Można to zrobić poprzez wykonanie tatuażu. Trend ten został zapoczątkowany przez Steve’a Hewarda, który założył w Salt Lake City firmę Heward Dental Lab. To właśnie tam już za ok. 100 dolarów można zafundować sobie tatuaż na zębie.

Zobacz też: Zanim zrobisz tatuaż (galeria)

Który ząb wybrać?

Zdaniem Hewarda tatuaż powinien znajdować się w widocznym miejscu, dlatego też warto nim ozdabiać zęby trzonowe i przedtrzonowe. Niektórzy jednak decydują się na tatuaż na jedynkach.

Do wykonania tatuaży nazębnych rzadko wykonuje się jedynie czarne barwniki. Tego rodzaju „dziary” mają być raczej kolorowe i zabawne. Najczęściej zatem wybierane są motywy z bajek, znane loga, zwierzaki etc.

Jak to się robi?

Oto instrukcja, jak krok po kroku można zafundować sobie wytatuowany ząb.

  1. Przede wszystkim należy wybrać motyw, czyli malowidło, które ma ozdobić ząb. Warto przy tym pamiętać, że malunek będzie bardzo mały, dlatego też specjaliści zalecają rozsądek w wyborze motywu i zalecają prostotę.
  2. Następnie musisz zdecydować na którym zębie chcesz umieścić tatuaż.
  3. Kolejnym krokiem jest wizyta u dentysty, któremu należy pokazać wybrany przez siebie wzór tatuażu.
  4. Dentysta powinien zrobić odlew zęba, na którym ma być umieszczony malunek i który trafi do firmy specjalizującej się w dekorowaniu zębów.
  5. Na ostateczny efekt należy czekać do czterech tygodni. Ostatecznym etapem jest ponowna wizyta u dentysty w celu wykonania cementowania zęba z tatuażem.

Tatuaże są umieszczane nie tylko na implantach, ale też na koronkach zębów.

W jaki sposób? Są one umieszczane na zęby pod wpływem wysokiej temperatury. Nałożenie takiej koronki jest raczej bezbolesne.

Zobacz też: Czy tatuaż może być groźny dla życia?

Tatuaż na stałe?

W przeciwieństwie do tatuaży w innych miejscach na ciele, te z zębów bez problemu usuniesz podczas wizyty u stomatologa. Malunek usuwa się specjalną gumową końcówką narzędzi. Cały zabieg trwa zaledwie ok. pięciu minut.

Warto również pamiętać, że ten rodzaj tatuaży wykonywany jest z niezwykłą precyzją, dokładnością. Tatuaże na zębach uznawane są niemalże za dzieła sztuki.

Biżuterię proszę!

Inną formą ozdabiania zębów jest specjalna biżuteria. To kolejny trend w stomatologii estetycznej, mimo iż jest znany niemalże od dwudziestu lat.

Zdaniem stomatologów ten rodzaj zdobienia zębów nie niszczy ich. Poza tym taki zabieg nie zalicza się do grona tych toksycznych, inwazyjnych. Należy jednak wykonywać go w gabinecie u specjalisty.

Biżuteria nazębna to po prostu niewielkie, ozdobne kryształki. Do umieszczenia ich na zębach nie jest wymagane zastosowanie znieczulenia, bowiem zabieg jest bezbolesny i nieinwazyjny. Ozdoby nazębne utrzymują się nawet kilka lat. Ich zdjęcie możliwe jest podczas krótkiej wizyty u stomatologa.

W Polsce zabieg ten kosztuje od 35 do 200 zł (w zależności od materiału, z którego jest zrobiona biżuteria). Zdjęcie biżuterii kosztuje około 50 zł.

Kto może nosić?

Biżuterię nazębną mogą nosić osoby, które mają już jedynie stałe zęby. Nie ma przeciwwskazań do nakładania biżuterii na implanty.   

Jak to się robi?

Zabieg nakładania biżuterii na ząb trwa ok. piętnastu minut. Kryształek przymocowuje się do zęba za pomocą specjalnego kleju, po czym utwardza specjalnym światłem.

Zabieg należy wykonywać jedynie w gabinecie stomatologicznym. Zdaniem specjalistów nie uszkadza on szkliwa i struktury zęba.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/5 lat temu
nigdy!!!
/5 lat temu
kto zatrudni z czymś takim. Uśmiech winien zdobić człowieka. Wygląda jak pruchnica w zębie z daleka
/7 lat temu
[quote=magda_p] Na szczęście jedno i drugie można usunąć :) A w Polsce chyba nie ma jeszcze takiego gabinetu? Taka miniaturowa ozdoba pewnie sporo by kosztowała... [/quote] Są :) W Polsce zabieg ten kosztuje od 35 do 200 zł (w zależności od materiału, z którego jest zrobiona biżuteria). Zdjęcie biżuterii kosztuje około 50 zł.
POKAŻ KOMENTARZE (4)