Reklama

Grzywka to najprostszy i najszybszy sposób na odświeżenie fryzury. Kilka machnięć nożyczkami naprawdę potrafi zdziałać cuda. Dobierając odpowiednie cięcie możesz odjąć sobie lat, wysmuklić twarz lub zamaskować zbyt wysokie czoło.

Reklama

Jak sprawdzić czy pasuje Ci grzywka? Pomogą w tym dostępne, darmowe aplikacje (np. Perfect365 dostępna na iOS i Android) – wystarczy załadować tam swoje zdjęcie zrobione na wprost i eksperymentować z różnymi rodzajami grzywki. Oto rodzaje grzywek.

Spis treści:

  1. Jak rozpoznać swój kształt twarzy?
  2. Jak dobrać grzywkę do twarzy?
  3. Rodzaje grzywek we fryzjerstwie
  4. Komu nie pasuje grzywka?

Jak rozpoznać swój kształt twarzy?

Zaczesz gładko wszystkie włosy do tyłu (zbierz gumką, jeśli są dłuższe). Stań na wprost lustra i przyjrzyj się swojej twarzy. Pamiętaj jednak, aby była równomiernie oświetlona, ponieważ tylko wtedy będziesz mogła zobaczyć prawdziwy jej zarys.

Światło potrafi go zmienić – jaśniejsze obszary wydają się okrąglejsze i bardziej wypukłe. Jeśli już wiesz, jaką geometryczną figurę przypomina owal twojej twarzy, możesz wybrać rodzaj grzywki.

Mullet hair, czyli „fryzura na czeskiego piłkarza” powraca w wielkim stylu. Jak wygląda, komu pasuje i jak ją stylizować?

Jak dobrać grzywkę do kształtu twarzy?

Grzywka może być nie tylko modnym detalem, ale też sposobem na kamuflaż. Jeśli masz twarz owalną, nic cię nie ogranicza. Prawdopodobnie w każdego rodzaju grzywce będzie ci do twarzy. Inne kształty twarzy będą wymagały idealnie dobranego cięcia.

Twarz okrągła - pasujące grzywki

Koło tworzą je czoło, policzki i broda, twarz wydaje się szeroka i płaska. Asymetryczna, stopniowana grzywka zaczesana na bok korzystnie zmieni te proporcje.

Twarz kwadratowa lub prostokątna - pasujące rodzaje grzywek

Szerokie czoło o wyraźnie zarysowanych kątach i mocno zarysowana szczęka wymagają optycznego zmiękczenia. Pomoże wycieniowana, ścięta pod lekkim ukosem grzywka.

Twarz trójkątna - pasujące rodzaje grzywek

Cechami charakterystycznymi są: szeroka partia górna (czoło) i wąska dolna (spiczasta bródka). Wybierz dłuższą grzywkę na bok lub cieniowaną grzywkę rozdzieloną asymetrycznie: mniejszą część zaczesuj na jedną stronę, większą na drugą (w ten sposób optycznie zmniejszysz czoło).

Rodzaje grzywek we fryzjerstwie

Poza tym, że grzywka może być prosta lub asymetryczna, może mieć różną grubość i ciężkość (zależy od stopnia wycieniowania włosów).

Grzywka baby bangs

Grzywka baby bangs, czyli ultrakrótka grzywka to idealne rozwiązanie dla kobiet o owalnej, okrągłej i trójkątnej twarzy. Pasuje do blunt boba i zadziornej fryzury pixie.

Rodzaje grzywek - grzywka baby bangs

fot. Rodzaje grzywek - baby bangs/ ImaxTree/ AgencjaFree

Prosta grzywka

Prosta grzywka jest najbardziej klasyczna - niezwykle ważna jest jej długość. Może być cienka, mocno wycieniowana i sięgać aż do brwi albo zdecydowanie krótsza, do połowy czoła.

Grzywka na prosto - komu pasuje, jakie są rodzaje i jak samemu obciąć grzywkę na prosto?

Rodzaje grzywek - prosta

fot. Rodzaje grzywek - grzywka na prosto/ ImaxTree/ AgencjaFree

Asymetryczna grzywka

Grzywka na bok (grzywka side-swept bangs) to hit ostatnich miesięcy. Pasuje do okrągłej i kwadratowej twarzy oraz każdej długości włosów. Daje dużo możliwości stylizacji - może być prosta, lekko pofalowana lub mocno wygładzona żelem; krótka i wycieniowana lub bardzo długa. Asymetryczna grzywka dobrze wygląda przy rozpuszczonych włosach i w towarzystwie wysokiego kucyka lub koka.

Rodzaje grzywek - asymetryczna, grzywka na bok

fot. Rodzaje grzywek - asymetryczna/ ImaxTree/ AgencjaFree

Grzywka francuska (grzywka na boki)

Grzywka francuska (curtain bang) w stylu Brigitte Bardot, pasuje niemal do każdego kształtu twarzy. Pięknie podkreśla kości policzkowe i wysmukla rysy. Możesz zdecydować się na długą grzywkę na boki lub krótszą wersję, gdzie włosy sięgają za linię brwi. Stylizuj ją na grubą, okrągłą szczotkę lub wałek.

Rodzaje grzywek - francuska grzywka, grzywka na boki

fot. Rodzaje grzywek - francuska/ ImaxTree/ AgencjaFree

Komu nie pasuje grzywka?

Fryzury z grzywką wyglądają bardzo efektownie, ale niestety nie wszystkim są polecane. Kiedy z niej zrezygnować?

Szybko przetłuszczające się włosy

Twoje włosy wyglądają na nieświeże już w kilka godzin po umyciu? Grzywka nie będzie dobrym pomysłem. Aby prezentowała się nienagannie musi cały czas być puszysta, świeża i pełna objętości.

Rzadkie i cienkie włosy

Ujęcie partii znad czoła i skroni na grzywkę jeszcze bardziej przerzedzi całość czupryny. W tym wypadku dopuszczalna jest grzywka z kilku (dosłownie!) kosmyków, lekko wystopniowana, postrzępiona (to optycznie ją zagęści).

Kędzierzawe włosy

Upierasz się przy grzywce? To nastaw się na walkę z naturą – przyda ci się duża okrągła szczotka, suszarka, prostownica i środki wygładzające – pianka, lakier. I kilka minut przed wyjściem z domu na opanowanie puszących się pasm.

Pamiętaj również, że gdy wilgotność powietrza nagle wzrośnie, szybko wrócą do swojego naturalnego kształtu.

Artykuł pierwotnie opublikowany 18.08.2021
Reklama

Czytaj także:

Krótkie, półdługie i długie fryzury wyszczuplające twarz okrągłą: inspiracje na modne cięcia, które działają jak Photoshop
Bob z grzywką odmładza, optycznie wysmukla i podkreśla rysy twarzy. Komu pasuje?

Reklama
Reklama
Reklama