Rozjaśniacz do włosów - jaki wybrać i jakie daje efekty?

rozjaśniacz do włosów fot. Adobe Stock, George Mayer
Rozjaśniacz to tani i łatwy sposób na odświeżenie fryzury. Jest w stanie rozjaśnić włosy od 2 do 9 tonów. Możesz nim zrobić słoneczne refleksy lub zafarbować wszystkie pasma. Przeczytaj, jakie są rodzaje, jak bezpiecznie go stosować oraz jak pielęgnować rozjaśnione włosy.
Małgorzata Machnicka / 13.06.2022 13:09
rozjaśniacz do włosów fot. Adobe Stock, George Mayer

Rozjaśnianie włosów to mocna ingerencja w strukturę włosa. W zależności od koloru wyjściowego oraz kondycji pasm, uszkodzenia mogą być mniejsze lub większe, dlatego zanim sięgniesz po jeden z wybranych produktów, dobrze je przygotuj. Podetnij końcówki, a jeśli są suche i się puszą – przywróć im blask oraz odpowiedni poziom nawilżenia, w przeciwnym razie rozjaśniacz do włosów pogorszy ich stan. Staną się sztywne, matowe i mogą się kruszyć.

Spis treści:

  1. Rozjaśniacz do włosów - rodzaje
  2. Rozjaśniacz do włosów w sprayu  
  3. Rozjaśniacz do włosów w formie farby
  4. Rozjaśniacz do włosów w kremie
  5. Rozjaśniacz do włosów w proszku
  6. Emulsja utleniająca – jak dobrać odpowiednie stężenie?
  7. Jak używać rozjaśniacza do włosów?        
  8. Pielęgnacja włosów po rozjaśniaczu

Rozjaśniacz do włosów - rodzaje

Na rynku dostępne są rozjaśniacze do włosów w formie sprayu, kremu, proszku lub klasycznej farby (tzw. farby rozjaśniającej). Kupisz je w popularnych drogeriach oraz w sklepach z profesjonalnymi kosmetykami. Spray to rozwiązanie najszybsze i najłatwiejsze, ale jednocześnie najmniej efektowne. Rozjaśnianie rozjaśniaczem w proszku daje najbardziej spektakularny efekt, jednak najmocniej niszczy włosy. Pośrednim rozwiązaniem jest zastosowanie farby rozjaśniającej - farba nie tylko rozjaśnia, ale również od razu wypełnia włos sztucznym pigmentem, rozjaśniacz natomiast pozostawia je zdepigmentowane (trzeba nałożyć na nie odpowiedni kolor).  

Dobre farby do włosów z Rossmanna: 5 produktów, które zapewniają efekt jak z salonu

Rozjaśniacz do włosów w sprayu  

Rozjaśniacz do włosów w sprayu to jeden z najszybszych i najprostszych sposobów na jaśniejsze pasma. Wystarczy spryskać nim włosy w odległości koło 20-30 cm i gotowe. Z każdym użyciem włosy będą stawać się jaśniejsze. Rozjaśniacz w sprayu może rozjaśnić włosy maksymalnie o 2 tony, dlatego świetnie nadaje się np. do koloryzacji sombre blond. Stosuj je według zaleceń producenta. W tej kategorii bardzo dużą popularnością cieszy się rozjaśniacz do włosów w sprayu John Frieda oraz marki Joanna.

Rozjaśniacz do włosów w formie farby

Czyli po prostu farba rozjaśniająca. Znajdziesz je w każdej drogerii i w zależności od marki, może rozjaśnić włosy od 3 do nawet 5 tonów. Z powodzeniem możesz wykonać zabieg w domu, jednak przed nałożeniem ich na całą długość włosów, warto sprawdzić kolor na pojedynczym paśmie - istnieje spore ryzyko, że otrzymasz niechciany żółty blond zwłaszcza, jeśli stosujesz go na włosy już rozjaśniane.

rozjaśniacz do włosów - rodzaje, jak stosować, pielęgnacja rozjaśnianych włosówfot. Adobe Stock, Kaspars Grinvalds

Rozjaśniacz do włosów w kremie

Występują w kilkunastu odcieniach, w zależności od producenta. Znajdziesz je m.in. w ofercie marki Revlon czy Schwarzkopf i kupisz w profesjonalnych sklepach dla fryzjerów. Rozjaśniacz w takiej formie może rozjaśnić włosy nawet do 5 tonów. Należy wymieszać produkt z emulsją utleniającą (o tym, jakie stężenie wybrać, przeczytasz w dalszej części tekstu).

Kremowanie włosów - łatwy i szybki sposób na lśniące włosy. Na czym polega i jak to robić?

Rozjaśniacz do włosów w proszku

Proszek należy zmieszać z emulsją utleniającą (3, 6, 9 albo 12%) w proporcjach podanych na opakowaniu. Najczęściej stosowany jest do dekoloryzacji - czyli „ściągnięcia" koloru z włosów przed docelowym farbowaniem.

Emulsja utleniająca – jak dobrać odpowiednie stężenie?

Emulsja utleniająca, czyli płyn nadtlenkowy, aktywuje rozjaśniacz. Występuje w 4 stężeniach: 3%, 6%, 9% i 12%. Dodaje się ją do proszku lub kremu rozjaśniającego. To, jakiego stężenia użyjesz, zależy od twojego wyjściowego koloru włosów oraz od efektu, jaki chcesz uzyskać.

  • Stężenie 3% - rozjaśnia o 1-2 tony i nadaje się do delikatnego rozjaśnienia włosów, które już i tak są jasne.
  • Stężenie 6% - rozjaśnia o 2-3 tony. Sprawdzi się przy jasnobrązowych włosach i ciemnych blond.
  • Stężenie 9% - rozjaśnia o 3-4 tony, ale może wywoływać podrażnienie skóry głowy.
  • Stężenie 12% - rozjaśnia nawet do 7 tonów, ale równocześnie najbardziej niszczy włosy.

Jak używać rozjaśniacza do włosów?        

Rozjaśniacz należy stosować dokładnie według instrukcji na opakowaniu, w przeciwnym razie możesz trwale uszkodzić włosy. Przed zastosowaniem, zaleca się również przeprowadzić próbę uczuleniową na małym fragmencie skóry. 

Rozjaśniacz działa najlepiej i najszybciej na włosach naturalnych. Jeśli planujesz je rozjaśnić, zrezygnuj z farbowania co najmniej 3-4 miesiące wcześniej. Warto pamiętać, że ciemne, farbowane włosy po jednym, nawet najsilniejszym rozjaśnianiu nie staną się nagle blond. W takim przypadku najlepiej, żeby zajął się nimi profesjonalista, który nie tylko zafarbuje je na wymarzony kolor, ale też odpowiednio o nie zadba.

„Butter blonde” to hit w koloryzacji na lato 2022. Odmładza i rozświetla twarz

Pielęgnacja włosów po rozjaśniaczu

Rozjaśnianie to jeden z najbardziej ingerujących i niszczących zabiegów, dlatego niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Po każdym myciu włosów stosuj odżywkę i raz na 3-4 dni nakładaj maseczkę odżywczą, która dodatkowo je wzmocni. Stosuj też kosmetyki do blond włosów, które będą niwelować żółte tony i pozwolą ci dłużej cieszyć się pięknym kolorem.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 22.05.2020

Czytaj także:
Modne odcienie blondu 2022 - 6 najlepszych trendów do wypróbowania
Jak rozjaśnić włosy w domu? Sprawdzone sposoby na jaśniejsze włosy naturalne i farbowane

Redakcja poleca

REKLAMA