Rozjaśniacz do włosów fot. Adobe Stock

Rozjaśniacz do włosów - rodzaje i jakie efekty można nimi uzyskać?

Rozjaśniacz do włosów może występować w formie farby, kremu, sprayu albo proszku. W zależności od formuły jest w stanie rozjaśnić włosy od 2 do 9 tonów.
Małgorzata Machnicka / 22.05.2020 13:09
Rozjaśniacz do włosów fot. Adobe Stock

Rozjaśniacz do włosów ma za zadanie zmienić odcień włosów na jaśniejszy - nawet o 9 tonów! Na rynku dostępne są zarówno te do użytku domowego jak i profesjonalnego.

Rodzaje rozjaśniaczy do włosów

Rozjaśniacze do włosów mają formie sprayu, kremu, proszku lub klasycznej farby (tzw. farby rozjaśniającej). Spray to rozwiązanie najszybsze i najłatwiejsze, ale jednocześnie najmniej efektowne. Rozjaśnianie rozjaśniaczem w proszku daje najbardziej spektakularny efekt, ale najmocniej niszczy włosy.

Pośrednim rozwiązaniem jest zastosowanie farby rozjaśniającej - farba nie tylko rozjaśnia, ale również od razu wypełnia włos sztucznym pigmentem, rozjaśniacz natomiast pozostawia je zdepigmentowane (trzeba nałożyć na nie odpowiedni kolor).

Rozjaśniacz do włosów w sprayu

Ma je w swojej ofercie m.in. marka John Frieda i Joanna. Doskonale nadają się do użytku domowego - wystarczy spryskać nim włosy w odległości koło 20-30 cm i gotowe. Z każdym użyciem włosy będą stawać się jaśniejsze. Rozjaśniacz w sprayu może rozjaśnić włosy maksymalnie o 2 tony, dlatego świetnie nadaje się np. do koloryzacji sombre blond.

Rozjaśniacz do włosów w formie farby

Czyli po prostu farba rozjaśniająca. Znajdziesz je w każdej drogerii i w zależności od marki rozjaśnią włosy od 3 do nawet 5 tonów. Nadają się do użytku domowego, ale przed nałożeniem ich na całą długość włosów, warto sprawdzić kolor na pojedynczym paśmie - istnieje spore ryzyko, że otrzymasz niechciany żółty blond zwłaszcza, jeśli rozjaśniasz wcześniej już farbowane włosy.

Rozjaśniacz do włosów w kremie

Występują w kilkunastu odcieniach, w zależności od producenta. Znajdziesz je m.in. w ofercie marki Revlon czy Schwarzkopf. Można je kupić w profesjonalnych sklepach dla fryzjerów.

Rozjaśniacz w kremie zmienia kolor włosów o 4-5 tony. Należy wymieszać go z emulsją utleniającą. Również sprawdza się do domowego farbowania.

Rozjaśniacz do włosów w proszku

Proszek należy zmieszać z emulsją utleniającą (3, 6, 9 albo 12%) w proporcjach podanych na opakowaniu. Najczęściej stosowany jest do dekoloryzacji - czyli „ściągnięcia" koloru z włosów przed docelowym farbowaniem.

Stężenia emulsji utleniającej

Emulsja utleniająca, czyli płyn nadtlenkowy aktywuje rozjaśniacz. Występuje w 4 stężeniach: 3%, 6%, 9% i 12%. Dodaje się ją do proszku albo kremu rozjaśniającego. To, jakiego stężenia użyjesz, zależy od twojego wyjściowego koloru włosów i od efektu, jaki chcesz uzyskać.

  • Stężenie 3% - rozjaśnia o 1-2 tony i nadaje się do delikatnego rozjaśnienia włosów, które już i tak są jasne.
  • Stężenie 6% - rozjaśnia o 2-3 tony. Sprawdzi się przy jasnobrązowych włosach i tych ciemnych blond.
  • Stężenie 9% - rozjaśnia o 3-4 tony, ale może wywoływać podrażnienie skóry głowy.
  • Stężenie 12% - rozjaśnia nawet do 7 tonów, ale równocześnie najbardziej niszczy włosy. 

Jak używać rozjaśniacza do włosów?

Przy rozjaśniaczach nie ma żartów - należy stosować się do instrukcji na opakowaniu i nie bagatelizować wytycznych, bo może się okazać, że zamiast pięknych, lśniących blond włosów, będziesz mieć skręcone i spalone pasma.

Przed zastosowaniem jakiegokolwiek rozjaśniacza, przeprowadź próbę uczuleniową na małym fragmencie skóry. Pamiętaj, że rozjaśniacz zawsze nakładamy na suche, nieumyte pasma.

Nie powinien pozostawać na włosach dłużej niż 30 minut, chociaż wszystko zależy od tego, którą formułę wybierzesz. Warto stosować się do zasady, że lepiej jest krócej trzymać rozjaśniacz i wykonać 2-3 zabiegi niż położyć go raz na pół godziny. 

Rozjaśniacz działa najlepiej i najszybciej na włosach naturalnych. Jeśli planujesz je rozjaśnić, zaniechaj farbowania co najmniej 3-4 miesiące wcześniej. Warto pamiętać, że ciemne, farbowane włosy po jednym, nawet najsilniejszym rozjaśnianiu nie staną się nagle blond. I niemal pewne jest, że będą miały pomarańczowy odcień. Niestety, niektórych efektów nie da się osiągnąć podczas jednego seansu.

rozjaśniacz do włosów jak stosować
fot. Adobe Stock

Pielęgnacja włosów po rozjaśniaczu

Rozjaśnianie to jeden z najbardziej ingerujących i niszczących zabiegów, dlatego niezwykle ważna jest odpowiednia pielęgnacja. Po każdym myciu włosów stosuj odżywkę - nawet, jeśli trzymanie jej na włosach ma trwać minutę. Raz na 3-4 dni warto sięgnąć po maseczkę do włosów farbowanych lub rozjaśnianych - będą działać najsilniej.

Większość farbowanych blondynek wie, że największą zmorą rozjaśniania jest wypłukiwanie się koloru. Aby utrzymać odcień w ryzach między zabiegami koloryzacji, sięgnij po fioletowe szampony, odżywki albo tonery do blond włosów

Więcej o pięknych włosach:
Jak rozjaśnić włosy bez farby i rozjaśniacza?
Włosy sombre - jak wygląda najmodniejsza koloryzacja sezonu?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)