Czarna rzepa na włosy wzmacnia cebulki włosowe i pobudza je do szybszego wzrostu. Ale nie tylko. To jeden z najlepszych domowych sposobów na problemy z przetłuszczającymi się włosami, a także łupieżem.
Jej cudowne właściwości znane są nie od dziś, a z jej dobrodziejstw korzystały już nasze babcie. Czarna rzepa (inaczej czarna rzodkiew) zawiera całe bogactwo cennych witamin i składników mineralnych. Sprawdź, jak ją wykorzystać, aby mieć piękne włosy!
Spis treści:
Jak działa czarna rzepa na włosy?
Czarna rzepa ma działanie odkażające oraz przeciwłojotokowe. Wcierki lub kosmetyki przygotowane na bazie tego warzywa, wykazują właściwości lecznicze i regulujące, jest więc idealnym lekarstwem na skórę głowy, która dotknięta jest nadmiernym wydzielaniem łoju czy łupieżem.
Systematycznie stosując sok lub kosmetyki na bazie czarnej rzepy, pozbędziesz się stanów zapalnych. Również osoby, które mają tendencję do swędzenia skóry głowy, powinny skorzystać na zbawiennym działaniu czarnej rzepy, gdyż ma ona właściwości bakteriobójcze. Stosując czarną rzepę, pozbędziesz się lub znacznie zniwelujesz swędzenie.
Co więcej to warzywo jest skarbnicą takich składników mineralnych jak: potas, wapń, siarka (stanowi budulec zarówno skóry), fosfor, żelazo (wpływa na odpowiednie dotlenienie komórek) czy magnez. Dzięki temu bogactwu rzepa wzmacnia cebulki włosowe, co zapobiega nadmiernemu wypadaniu oraz przyspiesza porost włosów.
Czarna rzepa zawiera także fitoncydy, które działają bakteriobójczo, witaminę C czyli jeden z najlepszych antyoksydantów oraz witaminy z grupy B, które wzmacniają włosy.
Do najważniejszych właściwości czarnej rzepy można zaliczyć:
- zapobieganie wypadaniu włosów,
- eliminowanie łupieżu i nadmiernego przetłuszczania się włosów,
- działanie antybakteryjne i oczyszczające,
- regulację pracę gruczołów łojowych,
- odżywianie i regenerowanie włosów,
- przywracanie włosom blasku i gładkości.
fot. Czarna rzepa/Adobe Stock, arnowssr
Jak stosować czarną rzepę na włosy?
Czarną rzepę na włosy możesz stosować w formie wcierki, maski lub jako dodatek do odżywki.
Wcierka z czarnej rzepy na włosy
Sok z czarnej rzepy możesz kupić w aptekach i sklepach zielarskich albo przygotować go samemu.
Jeśli chcesz samodzielnie przygotować sok, zetrzyj rzepę na tarce o małych oczkach, a następnie odciśnij na sitku wyłożonym gazą. Taki sok możesz przechowywać w lodówce do dwóch tygodni.
Sok z czarnej rzepy wetrzyj w skalp i pozostaw na 30 minut. Nakładaj go palcami albo przelej do buteleczki z atomizerem (możesz wykorzystać tę po zużytym kosmetyku do włosów albo kupić nowy za kilka złotych w drogerii).
Dla lepszego efektu możesz założyć foliowy czepek albo owinąć głowę folią spożywczą. Po wyznaczonym czasie umyj włosy szamponem. Zabieg powtarzaj 2 razy w tygodniu nie dłużej, niż przez okres 3 tygodni (po 3 tygodniach należy zrobić kilkutygodniową przerwę).
Maseczka z czarnej rzepy na włosy
Sok z czarnej rzepy wymieszaj z 5 łyżkami oliwy z oliwek. Tak przygotowaną maskę nałóż na włosy i owiń całość ręcznikiem lub folią spożywczą.
Po godzinie umyj włosy łagodnym szamponem. Maskę z czarnej rzepy stosuj 2 razy w tygodniu przez około 1 miesiąc.
Dodatek do odżywki
Sokiem z czarnej rzepy możesz również wzbogacić ulubioną odżywkę do włosów. Dodaj kilka łyżek soku do gotowego kosmetyku i nałóż na włosy. Owiń głowę folią i zostaw na 30 minut. Umyj włosy łagodnym szamponem.
Wady czarnej rzepy
Niestety używanie czarnej rzepy nie należy do najprzyjemniejszych. Składa się na to parę czynników. Pierwszym z nich jest niewątpliwie zapach. Sam aromat warzywa nie jest nieprzyjemny. Naprawdę przykry staje się dopiero zapach samego soku.
Kolejną nieprzyjemną sprawą jest pieczenie towarzyszące stosowaniu rzepy. Skóra potraktowana sokiem z tego warzywa będzie piec, dlatego dla większych wrażliwców polecane jest rozcieńczenie wcierki wodą. Należy też uważać, aby sok nie dostał się w okolice oczu. Jednak czego nie robi się dla pięknych włosów.
Czytaj także:
Kora dębu na włosy - jak ją stosować?
Gliceryna na włosy - jakie daje efekty?
Jak przyciemnić włosy kawą?