Czarna rzepa sposobem na piękne włosy?

Jak przygotować wcierkę na włosy z czarnej rzepy? Jak na włosy działa czarna rzepa? Zobacz!
/ 06.03.2015 11:58

rzepa

fot. Fotolia

Cudowne właściwości czarnej rzepy znane są nie od dziś, a z jej dobrodziejstw korzystały już nasze babcie. Zawiera całe bogactwo cennych witamin i składników mineralnych. Rzepa pomaga w problemach z przetłuszczającymi się włosami, a także łupieżem. Wzmacnia cebulki włosowe i pobudza je do szybszego wzrostu. Sprawdź jak wykorzystać rzepę, aby mieć piękne włosy!

Zalety czarnej rzepy

Dzięki zawartości rafaniny i rafanolu, rzepa ma działanie odkażające oraz przeciwłojotokowe. Wcierki lub kosmetyki przygotowane na bazie tego warzywa wykazują właściwości lecznicze i regulujące. Czarna rzepa jest więc idealnym lekarstwem na skórę głowy, która dotknięta jest nadmiernym wydzielaniem łoju czy łupieżem.

Systematycznie stosując sok lub kosmetyki na bazie czarnej rzepy pozbędziesz się stanów zapalnych. Również osoby, które mają tendencję do swędzenia skóry głowy, powinny skorzystać na zbawiennym działaniu czarnej rzepy, gdyż ma ona właściwości bakteriobójcze. Stosując czarną rzepę pozbędziesz się lub znacznie zniwelujesz swędzenie.

Co więcej to warzywo jest skarbnicą takich składników mineralnych jak: potas, wapń, siarka, fosfor, żelazo, czy magnez. Dzięki temu bogactwu rzepa wzmocnia cebulki włosowe, co zapobiega nadmiernemu wypadaniu oraz przyspiesza porost. Zdrowa skóra głowy to też zdrowsze i mocniejsze włosy!

Jak zrobić wcierkę z czarnej rzepy?

Rzepę najlepiej zetrzeć na tarce, a następnie przez gazę lub drobne sitko odsączyć sok. Na skórę głowy nałożyć za pomocą palców, buteleczki z atomizerem lub strzykawki. Trzymać około 30 minut pod ręcznikiem lub czepkiem a następnie umyć włosy szamponem. Zabieg powtarzać 2-3 razy w tygodniu.

Sok z rzepy może być przechowywany w lodówce najwyżej do dwóch dni.

Zobacz też: Jak prawidłowo i jak często należy czesać włosy?

Wady czarnej rzepy

Niestety używanie czarnej rzepy nie należy do najprzyjemniejszych. Składa się na to parę czynników. Pierwszym z nich jest niewątpliwie zapach. Sam aromat warzywa nie jest nieprzyjemny. Naprawdę przykry staje się dopiero zapach samego soku.

Kolejną nieprzyjemną sprawą jest pieczenie towarzyszące stosowaniu rzepy. Skóra potraktowana sokiem z tego warzywa będzie piec, dlatego dla większych wrażliwców polecane jest rozcieńczenie wcierki wodą. Należy też uważać, aby sok nie dostał się w okolice oczu. Jednak czego nie robi się dla pięknych włosów?

Zobacz też: Domowe sposoby na loki!