Co przyspiesza przetłuszczanie się włosów?

O włosach przetłuszczających się mówimy wtedy, gdy wymagają od nas codziennego mycia. Sprawdź, co zrobić by zachować świeży wygląd włosów dłużej niż tylko jeden dzień.
/ 11.10.2013 13:06

Jeżeli chcemy ograniczyć problem nadmiernie przetłuszczających się włosów, należy zacząć od określenia czynników i przyzwyczajeń, które nasilają ten stan, a następnie wyeliminować je. I nie chodzi tu tylko o estetykę, ale także o walory prozdrowotne.

Nadmierna produkcja łoju może prowadzić do przykrych konsekwencji, w tym osłabienia cebulek, wypadania włosów i stanów zapalnych skóry głowy.

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Zastanawiając się nad sposobami walki z przetłuszczającymi się włosami, warto poznać przyczyny, dla których gruczoły łojowe wydzielają zbyt duże ilości sebum. Możemy je podzielić na wewnętrzne oraz zewnętrzne.

Do czynników wewnętrznych, czyli endogenicznych, zaliczymy zaburzenia w gospodarce hormonalnej oraz uwarunkowania genetyczne. Natomiast do zewnętrznych – niewłaściwą pielęgnację. Do tej ostatniej grupy należy:

 1. Zbyt częste i intensywne szczotkowanie czy dotykanie włosów dłońmi.
 2. Stosowanie kosmetyków, których skład oparty jest na olejkach (np. argan).
 3. Używanie masek oraz odżywek bez spłukiwania.
 4. Mycie i spłukiwanie włosów gorącą wodą/wrzątkiem.
 5. Stylizowanie fryzur przy pomocy mocno utrwalających kosmetyków.
 6. Używanie „uniwersalnych” szamponów do włosów.

– Pierwszym błędem jest przekonanie, że włosy przetłuszczające się powinniśmy myć wrzątkiem. Strumień gorącej wody działa przeciwnie – pobudza pracę gruczołów łojowych, przez co włosy tłuszczą się szybciej. Trzeba też wiedzieć, jakie kosmetyki wolno nam używać, a których lepiej unikać – radzi Maciej Szymański, przedstawiciel marki Look Expert. 

Zobacz także: Domowe sposoby na włosy suche i tłuste

Czym się kierować w wyborze szamponu do włosów przetłuszczających się?

Wybierając szampon, powinniśmy zwrócić uwagę, by był to produkt o działaniu antybakteryjnym i przeciwłojotokowym, czyli przeznaczony specjalnie dla włosów o skłonnościach do przetłuszczania się. Za jedne z najskuteczniejszych uważa się szampony ziołowe, których skład oparty jest na ekstrakcie z pokrzywy.

W liściach tej rośliny znajdziemy niezwykle cenne składniki, które pomagają w walce z nadaktywnością gruczołów łojowych skóry głowy, przez co włosy zachowują świeżość, lekkość i puszystość na dłuższy czas. Należą do nich:

 • kwasy organiczne i flawonoidy,
 • garbniki,
 • karotenoidy,
 • witaminy, takie jak: E, C, K, B2,
 • kwas pantotenowy,
 • składniki mineralne, jak: potas, wapń, fosfor, żelazo, magnez, mangan i krzem.

W szamponach do włosów przetłuszczających się może się również znaleźć hydrolizowane białko jedwabiu. Składnik ten odpowiada za działanie wygładzające i nawilżające oraz zapobiega zbytniemu przesuszeniu skóry głowy. Dodatkowo chroni włosy przed utratą blasku oraz ryzykiem pojawienia się rozdwojonych końcówek.

Przy stylizacji włosów warto skorzystać z pianki dodającej objętości, ponieważ ma lżejszą i mniej obciążającą formę niż lakier do włosów.

– Stosując się do powyższych rad, na pewno można zyskać efekt w postaci włosów świeższych na dłużej. Jeżeli jednak problem będzie nadal występował, należy udać się do lekarza, który określi przyczynę nadmiernej pracy gruczołów łojowych oraz zaleci odpowiednie leczenie – podsumowuje Maciej Szymański.

Polecamy: Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Źródło: Look Expert/ BEST image PR/ mk