POLECAMY

Co przyspiesza przetłuszczanie się włosów?

O włosach przetłuszczających się mówimy wtedy, gdy wymagają od nas codziennego mycia. Sprawdź, co zrobić by zachować świeży wygląd włosów dłużej niż tylko jeden dzień.

Jeżeli chcemy ograniczyć problem nadmiernie przetłuszczających się włosów, należy zacząć od określenia czynników i przyzwyczajeń, które nasilają ten stan, a następnie wyeliminować je. I nie chodzi tu tylko o estetykę, ale także o walory prozdrowotne.

Nadmierna produkcja łoju może prowadzić do przykrych konsekwencji, w tym osłabienia cebulek, wypadania włosów i stanów zapalnych skóry głowy.

Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Zastanawiając się nad sposobami walki z przetłuszczającymi się włosami, warto poznać przyczyny, dla których gruczoły łojowe wydzielają zbyt duże ilości sebum. Możemy je podzielić na wewnętrzne oraz zewnętrzne.

Do czynników wewnętrznych, czyli endogenicznych, zaliczymy zaburzenia w gospodarce hormonalnej oraz uwarunkowania genetyczne. Natomiast do zewnętrznych – niewłaściwą pielęgnację. Do tej ostatniej grupy należy:

 1. Zbyt częste i intensywne szczotkowanie czy dotykanie włosów dłońmi.
 2. Stosowanie kosmetyków, których skład oparty jest na olejkach (np. argan).
 3. Używanie masek oraz odżywek bez spłukiwania.
 4. Mycie i spłukiwanie włosów gorącą wodą/wrzątkiem.
 5. Stylizowanie fryzur przy pomocy mocno utrwalających kosmetyków.
 6. Używanie „uniwersalnych” szamponów do włosów.

– Pierwszym błędem jest przekonanie, że włosy przetłuszczające się powinniśmy myć wrzątkiem. Strumień gorącej wody działa przeciwnie – pobudza pracę gruczołów łojowych, przez co włosy tłuszczą się szybciej. Trzeba też wiedzieć, jakie kosmetyki wolno nam używać, a których lepiej unikać – radzi Maciej Szymański, przedstawiciel marki Look Expert. 

Zobacz także: Domowe sposoby na włosy suche i tłuste

Czym się kierować w wyborze szamponu do włosów przetłuszczających się?

Wybierając szampon, powinniśmy zwrócić uwagę, by był to produkt o działaniu antybakteryjnym i przeciwłojotokowym, czyli przeznaczony specjalnie dla włosów o skłonnościach do przetłuszczania się. Za jedne z najskuteczniejszych uważa się szampony ziołowe, których skład oparty jest na ekstrakcie z pokrzywy.

W liściach tej rośliny znajdziemy niezwykle cenne składniki, które pomagają w walce z nadaktywnością gruczołów łojowych skóry głowy, przez co włosy zachowują świeżość, lekkość i puszystość na dłuższy czas. Należą do nich:

 • kwasy organiczne i flawonoidy,
 • garbniki,
 • karotenoidy,
 • witaminy, takie jak: E, C, K, B2,
 • kwas pantotenowy,
 • składniki mineralne, jak: potas, wapń, fosfor, żelazo, magnez, mangan i krzem.

W szamponach do włosów przetłuszczających się może się również znaleźć hydrolizowane białko jedwabiu. Składnik ten odpowiada za działanie wygładzające i nawilżające oraz zapobiega zbytniemu przesuszeniu skóry głowy. Dodatkowo chroni włosy przed utratą blasku oraz ryzykiem pojawienia się rozdwojonych końcówek.

Przy stylizacji włosów warto skorzystać z pianki dodającej objętości, ponieważ ma lżejszą i mniej obciążającą formę niż lakier do włosów.

– Stosując się do powyższych rad, na pewno można zyskać efekt w postaci włosów świeższych na dłużej. Jeżeli jednak problem będzie nadal występował, należy udać się do lekarza, który określi przyczynę nadmiernej pracy gruczołów łojowych oraz zaleci odpowiednie leczenie – podsumowuje Maciej Szymański.

Polecamy: Dlaczego włosy się przetłuszczają?

Źródło: Look Expert/ BEST image PR/ mk

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)