Jeżeli chcemy ograniczyć problem nadmiernie przetłuszczających się włosów, należy zacząć od określenia czynników i przyzwyczajeń, które nasilają ten stan, a następnie wyeliminować je. I nie chodzi tu tylko o estetykę, ale także o walory prozdrowotne.
Nadmierna produkcja łoju może prowadzić do przykrych konsekwencji, w tym osłabienia cebulek, wypadania włosów i stanów zapalnych skóry głowy.
Dlaczego włosy się przetłuszczają?
Zastanawiając się nad sposobami walki z przetłuszczającymi się włosami, warto poznać przyczyny, dla których gruczoły łojowe wydzielają zbyt duże ilości sebum. Możemy je podzielić na wewnętrzne oraz zewnętrzne.
Do czynników wewnętrznych, czyli endogenicznych, zaliczymy zaburzenia w gospodarce hormonalnej oraz uwarunkowania genetyczne. Natomiast do zewnętrznych – niewłaściwą pielęgnację. Do tej ostatniej grupy należy:
- Zbyt częste i intensywne szczotkowanie czy dotykanie włosów dłońmi.
- Stosowanie kosmetyków, których skład oparty jest na olejkach (np. argan).
- Używanie masek oraz odżywek bez spłukiwania.
- Mycie i spłukiwanie włosów gorącą wodą/wrzątkiem.
- Stylizowanie fryzur przy pomocy mocno utrwalających kosmetyków.
- Używanie „uniwersalnych” szamponów do włosów.
– Pierwszym błędem jest przekonanie, że włosy przetłuszczające się powinniśmy myć wrzątkiem. Strumień gorącej wody działa przeciwnie – pobudza pracę gruczołów łojowych, przez co włosy tłuszczą się szybciej. Trzeba też wiedzieć, jakie kosmetyki wolno nam używać, a których lepiej unikać – radzi Maciej Szymański, przedstawiciel marki Look Expert.
Zobacz także: Domowe sposoby na włosy suche i tłuste
Czym się kierować w wyborze szamponu do włosów przetłuszczających się?
Wybierając szampon, powinniśmy zwrócić uwagę, by był to produkt o działaniu antybakteryjnym i przeciwłojotokowym, czyli przeznaczony specjalnie dla włosów o skłonnościach do przetłuszczania się. Za jedne z najskuteczniejszych uważa się szampony ziołowe, których skład oparty jest na ekstrakcie z pokrzywy.
W liściach tej rośliny znajdziemy niezwykle cenne składniki, które pomagają w walce z nadaktywnością gruczołów łojowych skóry głowy, przez co włosy zachowują świeżość, lekkość i puszystość na dłuższy czas. Należą do nich:
- kwasy organiczne i flawonoidy,
- garbniki,
- karotenoidy,
- witaminy, takie jak: E, C, K, B2,
- kwas pantotenowy,
- składniki mineralne, jak: potas, wapń, fosfor, żelazo, magnez, mangan i krzem.
W szamponach do włosów przetłuszczających się może się również znaleźć hydrolizowane białko jedwabiu. Składnik ten odpowiada za działanie wygładzające i nawilżające oraz zapobiega zbytniemu przesuszeniu skóry głowy. Dodatkowo chroni włosy przed utratą blasku oraz ryzykiem pojawienia się rozdwojonych końcówek.
Przy stylizacji włosów warto skorzystać z pianki dodającej objętości, ponieważ ma lżejszą i mniej obciążającą formę niż lakier do włosów.
– Stosując się do powyższych rad, na pewno można zyskać efekt w postaci włosów świeższych na dłużej. Jeżeli jednak problem będzie nadal występował, należy udać się do lekarza, który określi przyczynę nadmiernej pracy gruczołów łojowych oraz zaleci odpowiednie leczenie – podsumowuje Maciej Szymański.
Polecamy: Dlaczego włosy się przetłuszczają?
Źródło: Look Expert/ BEST image PR/ mk