Cieniowanie włosów fot. Adobe Stock

Cieniowane włosy - komu pasują i jak je cieniować w domu?

Cieniowane włosy pasują niemal każdej kobiecie. Dobrze wykonane cieniowanie dodaje włosom objętości i lekkości, dzięki czemu lepiej się układają.
Małgorzata Machnicka / 17.12.2019 12:41
Cieniowanie włosów fot. Adobe Stock

Cieniowane włosy to takie, które mimo jednej przeważającej długości, część pasemek mają ciut krótsze od innych. Wszystko po to, aby nadać fryzurze odpowiednią formę. Wystarczy je umyć, wysuszyć głową w dół, przeczesać palcami i gotowe. Dobrze wykonane cieniowanie nie tylko dodaje uroku i wydobywa z naszych włosów to, co najlepsze, ale także pomaga zaoszczędzić czas.

Najczęściej cieniowane są włosy długie i półdługie, ale tego rodzaju strzyżenie świetnie się sprawdza również na krótkich włosach np. przy fryzurze bob.

Spis treści:

 1. Komu pasują cieniowane włosy?
 2. Jak cieniować włosy?
 3. Zalety cieniowania włosów
 4. Pielęgnacja
 5. Cieniowanie włosów w domu

Komu pasują cieniowane włosy?

To dosyć uniwersalne cięcie - pasuje każdej kobiecie. Nie nadaje się jednak do bardzo cienkich włosów, mimo że z założenia dodaje objętości, to w tym przypadku tylko podkreśli ich niewielką ilość. 

Jak cieniować włosy?

Cieniowanie sprawia, że włosy „same się układają".  Kluczem do sukcesu jest zachowanie odpowiednich proporcji pomiędzy poszczególnymi warstwami, musi być więc wykonane bardzo umiejętnie.

Najlepszą opcją jest cieniowanie pasemek od wysokości ucha i w dół. Tylko posiadaczki grubszych włosów pomogą sobie pozwolić na mocniejsze strzyżenie. Ale tu też trzeba uważać, bo może się okazać, że fryzura będzie miała za dużą i trudną do ułożenia formę.

Pamiętaj, że zbyt mocne wycieniowanie może sprawić, że końcówki będą zbyt przerzedzone i nie będą wyglądać estetycznie.

Zalety cieniowania włosów

Dobrze wykonane cieniowanie pozwala lepiej rozłożyć objętość włosów, dzięki czemu stają się lżejsze, a optycznie robi się ich więcej.

 • włosy są uniesione u nasady,
 • włosów jest optycznie więcej,
 • fryzura staje się lżejsza,
 • włosy lepiej się układają.

Jak cieniować włosy
fot. Adobe Stock

Pielęgnacja cieniowanych włosów

Cieniowanie bardzo podkreśla końcówki. Jeśli nie będziesz o nie odpowiednio dbała, włosy będą wyglądały tak, jakby były zniszczone na całej długości.

Staraj się po każdym myciu włosów stosować odżywkę, a raz w tygodniu odpowiednio dobraną maskę do włosów. Polecamy szczególnie te do włosów cienkich i delikatnych - nie będą nadmiernie obciążać fryzury. Aby końcówki wyglądały na zadbane, włącz do codziennej pielęgnacji olejek do włosów - wcieraj w same końcówki zawsze po umyciu włosów.

Cieniowanie w domu

Oczywiście, najlepiej jest wykonać cieniowanie u doświadczonego fryzjera, ale wszystkie wiemy jak jest - nie raz nas kusi, żeby poeksperymentować samodzielnie.

Do wycieniowania włosów potrzebne ci będą: ostre, fryzjerskie nożyczki, szczotka, lusterko i gumki do włosów.

 1. Rozczesz włosy i zwiąż na czubku głowy w kucyk.
 2. Chwyć końcówkę kucyka, napręż go i obetnij 1 cm włosów (lepiej jest zacząć od niewielkiego cięcia - jeśli efekt nie będzie dla ciebie zadowalający, zawsze będziesz je mogła poprawić).
 3. Rozpuść włosy, rozczesz je, a następnie podziel na kilka pasm. Każde z nich zwiąż gumką i po kolei przycinaj o 1 cm.
 4. Rozpuść włosy i rozczesz.

Gotowe!

Więcej o modnych fryzurach:
Jak zrobić peeling skóry głowy?
Jak dobrać fryzurę do kształtu twarzy?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)