Temperatura, tętno i liczba oddechów u psa

Poznaj prawidłową temperaturę, tętno oraz liczbę oddechów u psa. Sprawdź, jakie wartości parametrów życiowych twojego pupila powinny wzbudzać twój niepokój!
/ 01.02.2011 16:11

temperatura u psa

fot. Fotolia

Jako troskliwi właściciele naszych czworonożnych przyjaciół powinniśmy znać ich podstawowe parametry życiowe: temperaturę, tętno i liczbę oddechów. Ta wiedza może się przydać w ocenie stanu zdrowia i samopoczucia psa. Może być także pomocna, gdy będziemy musieli zadzwonić do lekarza weterynarii po pomoc – takie informacje wraz z opisem innych objawów ułatwią nieco ocenę sytuacji lekarzowi, zanim jeszcze sam zbada psa.

Temperatura u psa

Prawidłowa temperatura ciała psa wynosi ok. 38,5 stopnia. Ponieważ każdy organizm jest inny, może zdarzyć się, że nasz pies będzie miał 37,5 stopnia lub 39 stopni. Nie należy się zamartwiać tylko z tego powodu. Są też sytuacje, w których temperatura psa zmienia się nieznacznie i jest to naturalne – np. śpiący pies zwykle ma nieco wyższą temperaturę, podobnie jak po jedzeniu lub po wysiłku. Dlatego nie powinniśmy mierzyć psu temperatury, gdy właśnie się obudził (chyba, że ewidentnie coś mu dolega i prawdopodobnie z tego powodu stale śpi), czy też bezpośrednio po jedzeniu lub powrocie ze spaceru. Po spacerze należy odczekać co najmniej 15 minut.

Jak mierzyć temperaturę psu?

W celu zmierzenia temperatury psu należy posmarować końcówkę termometru np. parafiną ciekłą (aby była śliska) i ostrożnie wsunąć ok.3-4 cm w odbyt psa. Jeśli dysponujemy elektronicznym termometrem sam zasygnalizuje on czas pomiaru. Jeśli mamy termometr rtęciowy wynik powinniśmy odczytać po najwyżej trzech minutach. Należy szczególnie uważać przy zwierzętach używając termometrów rtęciowych, aby nie uległy zbiciu. Warto poprosić kogoś o pomoc w przytrzymaniu psa.

Temperatura powyżej 39 stopni u psa to niepokojący objaw.

Tętno u psa

Kolejnym parametrem jest tętno. U psów wynosi ono od ok. 70 do 120 uderzeń na minutę. Związane jest z wielkością psa, u mniejszych psów jest szybsze niż u dorosłych.

Jak mierzyć tętno psu?

Mierzymy je na tętnicy udowej psa, wewnątrz pachwiny. Mierzymy je zawsze palcem wskazującym - nie kciukiem, ponieważ nasz kciuk ma swoje własne tętno, które mogłoby zakłócić właściwy pomiar.

Tętno zbyt wysokie może być wynikiem wysiłku lub też bólu i/lub stresu.

Liczba oddechów u psa

Następnym sposobem sprawdzenia stanu zdrowia psa jest zmierzenie liczby jego oddechów. Pies zmęczony, zdenerwowany lub po prostu gdy jest mu gorąco ma z natury przyspieszony oddech, zwykle wtedy dyszy. Jeśli jednak dzieje się tak bez powodu, powinniśmy przyjrzeć się psu uważniej.

Jak sprawdzić oddech psa?

Jeśli pies oddycha słabo i mało wyraźnie, możemy podłożyć lusterko pod jego nos. Lusterko będzie parowało w rytmie oddychania psa. Prawidłowa liczba oddechów powinna mieścić się pomiędzy 10 a 30 oddechów na minutę. Tu także działa zasada, że mniejsze psy i szczenięta szybciej oddychają od dużych i od dorosłych. Zdrowy oddech powinien być równy i spokojny.

Nierównomierny oddech może świadczyć o bólu.

Polecamy: Zdrowie psa - poradnik

Temperatura, tętno i liczba oddechów u szczeniąt i psów małych ras

W przypadku szczeniąt zarówno temperatura, tętno jak i liczba oddechów zwykle jest nieco wyższa niż u dorosłych osobników i zwykle znacznie wyższa niż u psów wiekowych. Psy ras małych i miniaturowych również mają wyższe parametry życiowe niż psy ras dużych i olbrzymich.

Podwyższona temperatura połączona z innymi niepokojącymi objawami może świadczyć o chorobie. Jeśli gorączka jest wysoka niezwłocznie powinniśmy skontaktować się z lekarzem weterynarii.

O czym należy pamiętać?

O czym należy pamiętać robiąc pomiary parametrów życiowych psa? Ważne jest, aby robiąc wszelkie pomiary parametrów życiowych naszego psa oraz oględziny jego ogólnego stanu zdrowia i samopoczucia brać również pod uwagę czynniki środowiskowe - czyli sytuację, w jakiej się on znajduje w czasie naszych obserwacji i w jakich znajdował się bezpośrednio wcześniej (np. wysoka temperatura powietrza w pomieszczeniach lub na dworze, a także jedzenie, spanie, kąpiel, stres, lub nadmierne pobudzenie jak np. zabawa, radość i inne wysiłki wpływają na wyniki naszych pomiarów).

Zobacz także: Pielęgnacja psa - poradnik

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (9)
/2 lata temu
To najmadrzejsza strona o psiskach jaka czytalem. Dziekujemy.
/2 lata temu
Mam 10 szczeniaków mają tydzień. 9 jest silnych .. pchają się do cycka i piją mleko. Rosną. . A jeden jest bardzo mały. . Ma niską temperaturę ciała. ..jest słaby. .taki flak. Nie umie pić mleka nawet od matki. Prawie nic się nie rusza. .. tylko pyszczkiem ratusza i tyle. Bije sie ze jest jakiś chory...co mogę w tej sytuacji zrobić oprócz wizyty u weterynarza ?
/3 lata temu
Do "wow". Naucz sie matematyki, 3x większa, a o 3 razy większa to jest różnica. Doucz się, a dopiero pisz.
POKAŻ KOMENTARZE (6)