Jakie zwierzę domowe wybrać? Zobacz, czym się kierować!

Zwierzęta domowe wnoszą do naszego życia wiele radości i miłości, ale ich zakup powinien być przemyślany. Zanim podejmiesz decyzję o wzięciu pod swój dach psa, kota, chomika czy papużki, przeczytaj nasze rady.
/ 13.01.2019 18:11

Przy kupnie zwierzaka nie należy się kierować modą czy chwilowymi emocjami. Żywe stworzenie to nie pluszowa zabawka. Gdy nam się znudzi, nie można go odstawić na półkę, a tym bardziej oddać innej przypadkowej osobie czy wyrzucić. Kupując zwierzaka, wiążemy się z nim na całe jego życie.

Wybór odpowiedniego gatunku zwierzęcia musi paść po namysłach, zweryfikowaniu możliwości zapewnienia mu odpowiednich warunków bytowych i finansowych (utrzymanie i opieka).

Przyjaciel na kilka lat, czy do starości? 

Psy i koty żyją zwykle kilkanaście lat, zaś chomiki, króliki, świnki morskie czy papużki faliste zaledwie kilka. Dlatego warto się zastanowić, po co nam zwierzak, czego tak naprawdę od niego oczekujemy? Czy jesteśmy gotowi przyjąć na siebie obowiązek opieki nad nim? Jakim budżetem dysponujemy, jakie mamy warunki mieszkaniowe i ile wolnego czasu możemy poświęcić mu każdego dnia? 

Pies w bloku - jaką rasę wybrać, by pupil się nie męczył?

Ile czasu możesz poświęcić rybkom, gryzoniom czy psom?

Najmniej wymagające są rybki w akwarium. Więcej uwagi trzeba poświęcić świnkom morskim, chomikom, myszkom lub ptaszkom. Jeżeli zaś chcemy, aby w naszym domu zamieszkał kot, musimy dla niego zarezerwować przynajmniej godzinę dziennie, którą przeznaczymy na pielęgnację, karmienie i zabawę. Najwięcej czasu wymagają psy, bo około 2–5 godzin dziennie, a czasami nawet więcej.

Zwierzę w domu: trzeba polubić obowiązki

Obcowanie ze zwierzakiem w domu sprawia wiele przyjemności i radości, ale wiąże się również, niestety, z codziennymi, dodatkowymi obowiązkami. Musimy pamiętać o regularnym karmieniu, sprzątaniu, zabiegach pielęgnacyjnych (np. szczotkowanie sierści, obcinanie pazurków, kąpiel), rutynowych wizytach u lekarza weterynarii, a w razie choroby - częstszych. W wypadku psa to również obowiązkowo trzy razy dziennie spacer, czas poświęcony na jego wychowanie i ułożenie.

To warto wziąć pod uwagę, zanim podejmiemy decyzję!

Poniżej przedstawiamy tabelę, w której porównujemy najważniejsze fakty dotyczące najpopularniejszych zwierząt domowych! To najważniejsze kwestie, jakie musisz wziąć pod uwagę, planując zakup czy przygarnięcie zwierzęcia!

 

Zwierzak Długość życia Cena
zakupu
Koszt miesięcznego utrzymania Ile należy poświęcić
mu czasu
pies 10–17 lat od przysłowiowej złotówki do kilku tysięcy od 80 zł (rasy małe)
do 300 zł (rasy duże)
od 2 godz.
do 5 godz.
kot 15–20 lat jak wyżej 80–200 zł ok. 1 godz.
królik miniaturowy do 8 lat 40–70 zł ok. 90 zł ok. 1 godz.
świnka morska do 8 lat 30–100 zł ok. 70 zł ok. 30 min
chomik do 3 lat 10–13 zł ok. 30 zł ok. 30 min
papużka falista do 8 lat 25–70 zł ok. 30 zł ok. 30 min

Zobacz więcej o zwierzętach domowych!
Vademecum przyszłego opiekuna chomika - wszystko, co musisz wiedzieć!
Największe rasy kotów domowych - wow! One naprawdę są ogromne!
10 najczęstszych problemów, z jakimi borykają się właściciele kotów!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/22.03.2020 16:50
Królikom nie wystarczy godzina dziennie :/
/19.05.2019 16:17
Ja to mam w domu bardzo wesoło 😂❤️ (Zwierzakami nie zajmuję się sama,pomagają przedewszystkim rodzice któż kochają zwierzęta oraz brat[10lat] bo siostra jeszcze za mała [2lata] a ja 14) Posiadam : Chichuaua 4lat rod FCI poświęcam poświęcam jej dziennie ok 3h w weekendy więcej kosztowała 2100-, Bernańskiego psa pasterskiego 6m rod FCI mu poświęcam dziennie ok 5h kosztował 3000-, Szpica miniaturkę (pomka<3) 5 lat rod FCI wystawowy koszyował 5000-, Dziennie poświęcam mu ok 3 h 2 papóżki faliste im poświęcam dziennie ok 1h ( nimi zajmuje się głównie brat on im poświęca karzdą wolną chwilę) nie są z zoologa a z b dobrej chodowli więc 2 kosztowały razem 190-, mają 4 lata + zgadzam się z osobą na dole :) 2 świnki mają 7m poświęcam im 2h są z hodowli i kosztowały razem 300-, Oraz konia ale go w domu nie trzymam :) Kosztował tmmmmm noooo po prostu durzo :) wraz z mamą trenujemy ja 5 razy w tygodniu po 3 h a mama częściej i dłużej czyli bardzo durzo czasu z nim spędzam Ceny piszę do porównania z tymi podanymi w tabeli :) Pozdrawiam :D
/12.05.2019 16:18
Ale bzdury. Faliste żyją nawet i 20 lat, a jeśli żyją kilka, to na pewno nie umierają ze starości. Poza tym, poświęcanie pojedynczej papudze pół godziny dziennie to zbrodnia dla jej psychiki, podobnie jak trzymanie pojedynczej papugi w ogóle - człowiek nigdy nie zastąpi jej partnera i ZAWSZE pojedyncza papuga cierpi, choćbyśmy i obrośli w piórka. Pół godziny w przypadku pary lub stadka jest okej, o ile nie zależy nam na ich oswojeniu.
POKAŻ KOMENTARZE (3)