Jakie zwierzęta domowe wybrać fot. Adobe Stock

Jakie zwierzę domowe wybrać - zobacz, czym się kierować

Zwierzęta domowe wnoszą do naszego życia wiele radości i miłości, ale ich zakup powinien być przemyślany. Podajemy ile kosztują, jak długo żyją i jak dbać o zwierzęta domowe takie, jak papużki faliste, świnki morskie, miniaturowe króliki, chomiki czy psy i koty.
Edyta Liebert / 20.05.2020 08:11
Jakie zwierzęta domowe wybrać fot. Adobe Stock

Jakie zwierzę domowe wybrać, gdy marzysz o towarzyszu? Nigdy nie ulegaj modzie na pewne gatunki (jeż pigmejski) i rasy (np. buldog francuski), zanim nie zapoznasz się z ich wymaganiami i pielęgnacją.

Wybór zwierzaka domowego: przyjaciel na kilka lat, czy do starości

Psy i koty żyją zwykle kilkanaście lat, zaś chomiki, króliki, świnki morskie czy papużki faliste zaledwie kilka. Dlatego warto się zastanowić, czy jest się gotowym przyjąć na siebie obowiązek opieki nad nimi. To nowy domownik - musisz zapoznać się upodobaniami i przyzwyczajeniami danego zwierzęcia domowego - np. jeśli marzysz o papużce falistej wiedz, że nie cierpi ona samotności i warto zdecydować się na dwa osobniki. Niestety, gdy jeden umrze, drugi tuż po nim.  

Papużka falistafot. Adobe Stock

Weź pod uwagę też to, że istotny jest budżet (wlicz nie tylko cenę zwierzęcia domowego, ale też jego utrzymanie oraz potencjalne leczenie). Nie bez znaczenia jest również to, ile czasu zamierzasz poświęcać pupilowi - sprawdź w tabeli, jakie zwierzę domowe powinnaś wybrać. 

Kot domowyfot. Adobe Stock

Ile czasu możesz poświęcić rybkom, gryzoniom czy psom?

Najmniej wymagające są rybki w akwarium. Więcej uwagi trzeba poświęcić świnkom morskim, chomikom, myszkom lub ptaszkom. Jeżeli zaś chcesz, aby w twoim domu zamieszkał kot, musisz dla niego zarezerwować przynajmniej godzinę dziennie, którą przeznaczysz na pielęgnację, karmienie i zabawę. Najwięcej czasu wymagają psy, bo około 2-5 godzin dziennie, a czasami nawet więcej.

Pies - wymagające zwierzę domowefot. Adobe Stock

Zwierzę w domu: trzeba polubić obowiązki

Obcowanie ze zwierzakiem w domu sprawia wiele przyjemności i radości, ale wiąże się również, niestety, z codziennymi, dodatkowymi obowiązkami. Musisz pamiętać o regularnym karmieniu, sprzątaniu, zabiegach pielęgnacyjnych (np. szczotkowanie sierści, obcinanie pazurków, kąpiel), rutynowych wizytach u lekarza weterynarii, a w razie choroby - częstszych. 

Świnka morskafot. Adobe Stock

To warto wziąć pod uwagę, zanim podejmiesz decyzję

Poniżej przedstawiamy tabelę, w której porównujemy najważniejsze fakty dotyczące najpopularniejszych zwierząt domowych. To najważniejsze kwestie, jakie musisz wziąć pod uwagę, planując zakup czy przygarnięcie zwierzęcia.

Zwierzak Długość życia Cena
zakupu
Koszt miesięcznego utrzymania Ile należy poświęcić
mu czasu
pies 10–17 lat od przysłowiowej złotówki do kilku tysięcy od 80 zł (rasy małe)
do 300 zł (rasy duże)
od 2 godz.
do 5 godz.
kot 15–20 lat jak wyżej 80–200 zł ok. 1 godz.
królik miniaturowy do 8 lat 40–70 zł ok. 90 zł ok. 1 godz.
świnka morska do 8 lat 30–100 zł ok. 70 zł ok. 30 min
chomik do 3 lat 10–13 zł ok. 30 zł ok. 30 min
papużka falista do 8 lat 25–70 zł ok. 30 zł ok. 30 min

Artykuł na podstawie tekstu Elżbiety Augustyniak. Pierwotnie opublikowany 08.04.2015.

Zobacz więcej o zwierzętach domowych!
Vademecum przyszłego opiekuna chomika - wszystko, co musisz wiedzieć
Największe rasy kotów domowych 
10 najczęstszych problemów, z jakimi borykają się właściciele kotów