Jakie zwierzę domowe wybrać i jak później o nie dbać?

jakie zwierzę domowe wybrać fot. Adobe Stock, nataba
Jakie zwierzę domowe wybrać? Zwierzęta domowe wnoszą do naszego życia wiele radości i miłości, ale ich zakup powinien być przemyślany. Podajemy ile kosztują, jak długo żyją i jak dbać o zwierzęta domowe takie, jak papużki faliste, świnki morskie, miniaturowe króliki, chomiki czy psy i koty.
Edyta Liebert / 04.08.2022 08:11
jakie zwierzę domowe wybrać fot. Adobe Stock, nataba

Jakie zwierzę domowe wybrać, gdy marzysz o towarzyszu? Nigdy nie ulegaj modzie na pewne gatunki (takie jak jeż pigmejski) i rasy (np. buldog francuski), zanim nie zapoznasz się z ich wymaganiami i pielęgnacją. Zwierzak domowy nie ma być zabawką ani kaprysem - ma być przyjacielem na wiele lat, dlatego musisz dokładnie sprawdzić, czego ci potrzeba i jakie warunki możesz zapewnić nowemu domownikowi.

Spis treści:

  1. Jakie zwierzę domowe wybrać?
  2. Jakie zwierzę domowe wybrać pod kątem obowiązków?
  3. Zanim podejmiesz decyzję...

Jakie zwierzę domowe wybrać?

Wybór odpowiedniego pupila zależy od tego, czy jesteś gotowa pożegnać go po kilku latach, czy chcesz, aby towarzyszył ci przez bardzo długi czas. Dodatkowo musisz przemyśleć kwestię finansów i opieki nad nim. Jeśli często wyjeżdżasz, raczej trudno będzie ci opiekować się zwierzątkiem, które wymaga absolutnie codziennej opieki i nie może zostawać samo na dłużej, niż dzień.

Psy i koty żyją zwykle kilkanaście lat, zaś chomiki, króliki, świnki morskie czy papużki faliste zaledwie kilka. Dlatego warto się zastanowić, czy jest się gotowym przyjąć na siebie obowiązek opieki nad nimi. To nowy domownik - musisz zapoznać się upodobaniami i przyzwyczajeniami danego zwierzęcia domowego - np. jeśli marzysz o papużce falistej wiedz, że nie cierpi ona samotności i warto zdecydować się na dwa osobniki. Niestety, gdy jeden umrze, drugi tuż po nim.  

Weź pod uwagę też to, że istotny jest budżet (wlicz nie tylko cenę zwierzęcia domowego, ale też jego utrzymanie oraz potencjalne leczenie). Nie bez znaczenia jest również to, ile czasu zamierzasz poświęcać pupilowi.

jakie zwierzę domowe wybrać pies kot gryzońfot. Jakie zwierzę domowe wybrać/Adobe Stock, iana_kolesnikova

Pies kot, a może rybki albo kawie?

Jeśli chcesz mieć zwierzę domowe, możesz zdecydować się na psa lub kota albo wybrać rybki czy gryzonia (np. chomika, świnkę morską czy szczura). Każde z tych zwierząt wymaga innej pielęgnacji i karmienia, dlatego musisz dobrze przemyśleć swój wybór.

Najmniej wymagające są rybki w akwarium, jednak należy pamiętać o regularnym czyszczeniu i wymianie wody. Musisz także trzymać się odpowiednich pór karmienia. Znacznie więcej uwagi trzeba natomiast poświęcić kawiom, czyli świnkom morskim, chomikom, myszom, szynszylom lub ptakom.

Jeżeli zaś chcesz, aby w twoim domu zamieszkał kot, musisz dla niego zarezerwować przynajmniej godzinę dziennie, którą przeznaczysz na pielęgnację, karmienie i zabawę. Zdecydowanie najwięcej czasu wymagają psy, bo około 2-5 godzin dziennie, czasami nawet więcej.

Oczywiście każdy pupil wymaga całodziennej opieki, natomiast szczególna pielęgnacja czy karmienie/wyprowadzanie na spacer może zająć mniej lub więcej czasu.

jakie zwierzę domowe wybrać pielęgnacjafot. Jakie zwierzę domowe wybrać/Adobe Stock, devmarya

Jakie zwierzę domowe wybrać pod kątem obowiązków?

Obcowanie ze zwierzakiem w domu sprawia wiele przyjemności i radości, ale wiąże się również z codziennymi obowiązkami. Musisz pamiętać o regularnym karmieniu, sprzątaniu, zabiegach pielęgnacyjnych (np. szczotkowanie sierści, obcinanie pazurków, kąpiel), rutynowych wizytach u lekarza weterynarii, a w razie choroby - o badaniach i podawaniu leków.

Gryzonie zwykle chorują rzadziej, niż pies czy kot, nie wymagają także częstych szczepień. Muszą jednak regularnie mieć czyszczoną klatkę i wszystkie jej elementy, a także wymienianą ściółkę. Kot z kolei uważany jest za bardzo czyste zwierzę, jednak wymaga regularnego czyszczenia kuwety i sprzątania pozostawionej sierści, a także wyczesywania pupila (warto pamiętać, że nie każdy kot czy pies chętnie poddaje się temu zabiegowi).

Psa z kolei trzeba wyprowadzać na spacer przynajmniej dwa razy dziennie, a dodatkowo wyczesywać oraz kąpać przynajmniej raz na kilka tygodni. Niektórzy właściciele psów dodatkowo samodzielnie obcinają im pazury, choć znacznie bezpieczniej jest oddać pupila do weterynarza lub grommera.

jakie zwierzę domowe wybrać obowiązkifot. Jakie zwierzę domowe wybrać/Adobe Stock, sad

Zanim podejmiesz decyzję...

Poniżej przedstawiamy tabelę, w której porównujemy najważniejsze fakty dotyczące najpopularniejszych zwierząt domowych. To najważniejsze kwestie, jakie musisz wziąć pod uwagę, planując zakup czy przygarnięcie zwierzęcia.

Zwierzak Długość życia Cena
zakupu
Koszt miesięcznego utrzymania Ile należy poświęcić
mu czasu
pies 10–17 lat od przysłowiowej złotówki do kilku tysięcy od 80 zł (rasy małe)
do 300 zł (rasy duże)
od 2 godz.
do 5 godz.
kot 15–20 lat jak wyżej 80–200 zł ok. 1 godz.
królik miniaturowy do 8 lat 40–70 zł ok. 90 zł ok. 1 godz.
świnka morska do 8 lat 30–100 zł ok. 70 zł ok. 30 min
chomik do 3 lat 10–13 zł ok. 30 zł ok. 30 min
papużka falista do 8 lat 25–70 zł ok. 30 zł ok. 30 min

Artykuł na podstawie tekstu Elżbiety Augustyniak. Pierwotnie opublikowany 08.04.2015.

Czytaj także:
Wyposażenie klatki dla chomika
Ile kosztuje królik miniaturka
Co jedzą świnki morskie

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA