Chomik syryjski fot. Adobe Stock

Klatka dla chomika – warunki, jakie musi spełniać

Chomiki to zwierzątka malutkie, jednak ich potrzeby są ściśle określone. Dotyczy to przede wszystkim wymiarów i budowy ich lokum. Klatka dla chomika musi spełniać kilka warunków, dzięki którym zwierzak będzie szczęśliwy i …bezpieczny!
Wioletta Górecka / 23.08.2018 06:00
Chomik syryjski fot. Adobe Stock

Chomiki to zwierzęta niewielkich wymiarów, jednak mają swoje określone wymagania co do lokum, zabawek i pożywienia. Im lepiej znasz te potrzeby, tym szczęśliwszy, zdrowszy (i dłużej żyjący!) będzie twój pupil. Absolutną podstawą jest klatka. Musi spełniać odpowiednie warunki, by zwierzak mógł w niej w ogóle mieszkać. Co musisz wiedzieć?

Jeden chomik – jedna klatka

Najważniejszą kwestią jest to, że chomiki to bezwzględne samotniki. Choć są małe i słodkie, w rywalizacji z innym chomikiem są bezwzględne. Wszystko przez silnie rozwinięty instynkt terytorialny. Walki pomiędzy osobnikami to walki na śmierć i życie. Dlatego wybierając klatkę, nigdy nie kieruj się tym, czy będzie odpowiednia dla dwóch lub większej ilości chomików. W każdej może zamieszkać tylko jeden. Druga bardzo ważna kwestia to to, jakiego gatunku będzie twoje zwierzątko.

Jaka klatka dla jakiego gatunku?

Wyróżnia się 3 gatunki chomików:

  • Roborowskiego
  • Dżungarski
  • Syryjski.

Różnią się między sobą nie tylko rozmiarami (i potrzebami żywieniowymi), ale także temperamentem i, co za tym idzie, potrzebami mieszkaniowymi. Trzeba wiedzieć, że w naturze chomiki każdej nocy pokonują nawet kilka kilometrów. Są przy tym zwierzętami naziemnymi i choć lubią się wspinać, to nie potrafią schodzić. „Zejście” z wysokości w ich przypadku to spadanie. Nie mają ogonka jak myszy czy szczury, którym mogłyby chwycić się prętów. Klatka dla chomika powinna być więc przede wszystkim duża w podstawie i wysoka na tyle, by zmieścił się w niej odpowiedniej średnicy kołowrotek. Przyjmuje się, że minimalne wymiary klatki (w podstawie kuwety) wynoszą:

  • 60x40 cm dla chomików Roborowskiego i dżungarskich
  • 80x40 cm dla chomików syryjskich.

Chodzi przede wszystkim o pole powierzchni całkowitej: 2400 cm2 dla chomików karłowatych, 3200 – dla syryjskich. Mała, ciasna klatka wiązać będzie się z frustracją, przygnębieniem, agresją, a nawet chorobami chomika. To zwierzęta bardzo aktywne i pełne energii, dlatego swojemu pupilowi musisz zapewnić odpowiednią dawkę ruchu.

Klatka dla chomika – pozostałe wymagania

Wybierając klatkę dla chomiczka, musisz wiedzieć także, jakiej średnicy kołowrotek musi mieć twoje zwierzątko. Minimalna średnica dla chomików karłowatych (Roborowskiego i dżungarski) to 20 cm, dla syryjskiego – 27 cm. Odpowiednia średnica wiąże się z określoną wysokością kołowrotka, co musisz wziąć pod uwagę wybierając klatkę.

Odstępy między prętami

Klatka musi mieć również małe odstępy między prętami, by zwinny gryzoń (który jest mistrzem kombinowania i ucieczek!) nie zrobił sobie wycieczki po mieszkaniu. Zaleca się, by przerwy między prętami były jak najmniejsze – 0,7 cm do maksymalnie 1,2 cm. W stacjonarnych sklepach trudno jest znaleźć klatkę odpowiednich wymiarów, lepiej poszukać jej w sklepach internetowych. Jeśli masz klatkę odpowiednich wymiarów, ale po króliku czy śwince morskiej, wystarczy osiatkowanie jej od zewnątrz (przerwy w tych klatkach to zwykle 2-2,5 cm). Wystarczy do tego siatka hodowlana, dostępna w każdym sklepie budowlanym.

Tunele i pięterka

Klatka dla chomika nie powinna mieć również plastikowych rur – chomiki często urządzają sobie w nich toaletę, a następnie śpią w nich. Opary amoniaku z moczu są dla nich trujące, w dodatku w plastiku jest duszno, a gdy chomik zaklinuje się w takiej zabawce – nieszczęście jest pewne. Zamiast plastikowych rur, daj pupilowi papierową rolkę bez nadruków (po papierze toaletowym lub ręcznikach papierowych). Jeśli chodzi o pięterka – najlepiej, by klatka nie miała ich w ogóle (stwarzają tylko okazję do wspinania i upadków chomika). Dobrym rozwiązaniem jest zamontowanie półpięterka, na miskę z jedzeniem i piciem, by zwierzak nie przysypywał ich trocinami.

Akwarium – tak, czy nie?

Wbrew wielu opiniom, chomiki doskonale czują się w akwarium. Okazuje się również, że zdobycie tego typu lokum o odpowiednich wymiarach jest o wiele łatwiejsze (i tańsze!) niż zakup klatki. Akwaria są też często o wiele większe, niż klatki o nawet maksymalnych spotykanych wymiarach. Chomiki w naturze żyją pod ziemią, dlatego nie mają problemu z oddychaniem w akwarium. Szklane lokum pozbawia je także możliwości wspinania się po prętach i ich gryzienia (najczęściej z nudów lub frustracji), a także upadków z wysokości. Do akwarium zmieści się także o wiele więcej ściółki, niż do kuwety klatki. Same zalety!

To także może cię zainteresować!
Oswajanie chomika - jak to zrobić?
Na co zwrócić uwagę, kupując chomika?
Na co najczęściej chorują chomiki?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)