chomik cena fot. Adobe Stock

Ile kosztuje chomik – ceny chomików popularnych gatunków

Chomiki nie są drogie, jednak do ceny należy doliczyć koszt zakupu klatki i potrzebnego wyposażenia. Chomik nie je dużo, za to może chorować, a jego leczenie także kosztuje.
/ 27.01.2020 14:40
chomik cena fot. Adobe Stock

Może się wydawać, że chomik to świetny przyjaciel rodziny: uczy poczucia obowiązku, dbania o innych. Trzeba jednak wiedzieć, że małe dzieci uwielbiają głaskać zwierzęta i bawić się z nimi (oby nie: nimi).

Chomik to zwierzę aktywne głównie nocą, więc przez większość dnia odpoczywa, lub wręcz śpi. Wówczas lubi zaszyć się w małym domku lub pod połówką kokosa, nie niepokojony przez nikogo.

Na skróty:

 1. Gdzie kupić chomika
 2. Chomik – cena samego zwierzątka
 3. Ile kosztuje wyposażenie klatki dla chomika
 4. Miesięczny koszt utrzymania chomika

Gdzie kupić chomika

Do najpopularniejszych gatunków chomików należą:

Chomik syryjski to największy spośród udomowionych gatunków chomików. Żyje średnio 2 - 3 lata. Planując zakup chomika syryjskiego skieruj swoje kroki raczej do profesjonalnego hodowcy chomików. 

Chomik oczekujący na swojego nowego właściciela w sklepie zoologicznym może być zestresowany zaczepkami klientów, jednak z pewnością lepiej kupić go tam, niż od przypadkowego sprzedawcy.

Jeśli chcesz, by oswojenie chomika przebiegło bez większych problemów, nie nabywaj go od znajomego, którego dzieciom "zdążył się znudzić". Taki chomik może mieć za sobą złe doświadczenia. Długotrwały stres może przypłacić chorobą, a w efekcie - przedwczesną śmiercią.

Chomik – cena gryzoni poszczególnych gatunków

Średnie ceny chomików poszczególnych ras oscylują w granicach 20 złotych:

 • chomik syryjski: 10 - 40 zł;
 • chomik dżungarski: 10 - 25 zł;
 • chomik Roborowskiego: 10 - 30 zł.

Sam koszt zakupu żywego zwierzęcia jest stosunkowo mały, trzeba jednak doliczyć cenę klatki wraz z wyposażeniem oraz pokarmu.

Koszt klatki dla chomika wraz z wyposażeniem

Klatka dla chomika to obowiązkowy zakup. Jej wielkość zależy od gatunku chomika - chomik syryjski potrzebuje klatki o minimalnych wymiarach podstawy: 80 cm x 40 cm, chomik dżungarski: 60 cm x 40 cm.

Oprócz tego, w klatce powinny znaleźć się:

 • kołowrotek (od ok. 8 zł),
 • domek (już od ok. 5 zł),
 • poidełko (od 5 zł),
 • miseczka na jedzenie,
 • trociny (od 4 zł za paczkę).

W klatce warto umieścić także tunel, najlepiej wykonany z drewna, a nie z plastiku. Wyposażenie klatki chomika jest tanie, w dodatku np. domek możesz wykonać samodzielnie.

Ile kosztuje utrzymanie chomika

Miesięczny koszt utrzymania chomika to około 20 zł. Chomik potrzebuje karmy (głównie ziarna, warzyw i owoców) oraz wody (w znikomych ilościach).

Co jakiś czas trzeba posprzątać klatkę gryzonia i wymienić trociny. Może się jednak zdarzyć, że zwierzątku zacznie coś dolegać. W przypadku choroby chomika udaj się do lekarza weterynarii - oprócz kosztu wizyty, dolicz także ceny ew. lekarstw.

Dowiedz się więcej na temat opieki nad chomikiem:Co jedzą chomikiJak uprzątnąć klatkę chomika?