Jak zwalczyć barszcz Sosnowskiego? Poznaj 2 skuteczne metody
Zwalczanie barszczu Sosnowskiego na własną rękę jest w Polsce prawnie zakazane. Kontakt z rośliną może powodować oparzenia - bardzo rozległe, bolesne i długo gojące się.

Zwalczanie barszczu Sosnowskiego może odbywać się na 2 sposoby: mechanicznie i chemicznie. W Polsce uprawa tej rośliny jest prawnie zakazana. Do obowiązków gmin należy usuwanie roślin, które bardzo często wyrastają przy drogach, rzekach, łąkach czy obrzeżach pól.
Uwaga! W Polsce zabronione jest zwalczanie barszczu Sosnowskiego na własną rękę. Mogą to robić jedynie specjalnie do tego przygotowane osoby - ubrane w odzież z materiałów syntetycznych, zakrywającą jak największą część skóry i wyposażone w okulary zasłaniające oczy.
Mechaniczne zwalczanie barszczu Sosnowskiego
Polega na usuwaniu poszczególnych części rośliny. Kwiatostany usuwane są w pełnym rozkwicie (wcześniej mogą się zregenerować, później - rozsiać nasiona). Wykopuje się również roślinę z całym korzeniem. Można także wycinać barszcz Sosnowskiego - do 10 cm poniżej poziomu gruntu.
Warto wiedzieć, że taki sposób zwalczania nie da efektów za pierwszym razem. Działania tego typu muszą być wykonywane regularnie każdego roku.

Chemiczne zwalczanie barszczu Sosnowskiego
Bardzo skuteczne w zwalczaniu barszczu Sosnowskiego są herbicydy - preparaty zawierające glifosat i trichlopyr. Warto wiedzieć, że po około 3 tygodniach po ich zastosowaniu, powinno się przeprowadzić głęboką orkę, która pomoże zniszczyć większość nasion zdolnej do bardzo szybkiej regeneracji rośliny.
Takie działanie jest niedozwolone na terenach chronionych - w lasach, parkach narodowych czy rezerwatach.
Właściwości barszczu Sosnowskiego
Barszcz Sosnowskiego to roślina pochodząca z Kaukazu. W Europie Środkowej pojawiła się około XIX wieku. Początkowo była wykorzystywana jako roślina pastewna.
Niestety szybko okazało się, że jest niezwykle ekspansywna (jej obecność na danym terenie może zniszczyć nawet 2/3 roślinnego ekosystemu), ale także bardzo niebezpieczna dla człowieka.
Kontakt ludzkiej skóry z sokiem ze świeżo ściętego barszczu najczęściej może powodować bardzo silne oparzenia, zapalenia spojówek i powstawanie pęcherzy (łagodzi je zastosowanie maści kortykosteroidowych).
Roślina jest niebezpieczna również dla zwierząt - może powodować np. podrażnienie przewodu pokarmowego czy krwotoki wewnętrzne.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 14.06.2013 r.
Więcej na temat niebezpiecznych roślin:
Są piękne, ale szalenie trujące - uwaga na te rośliny balkonowe i ogrodowe!
Te rośliny są toksyczne, choć nigdy byś ich o to nie podejrzewała!
8 gatunków roślin, na które musisz szczególnie uważać - mogą być toksyczne!