Barszcz sosnowskiego jak usunąć fot. Adobe Stock

Barszcz Sosnowskiego: zdjęcia. Jak wygląda ta trująca roślina?

Barszcz Sosnowskiego to jedna z najgroźniejszych, dziko kwitnących roślin. Nawet samo znalezienie się w jej pobliżu powoduje rozległe oparzenia.
/ 05.05.2020 18:25
Barszcz sosnowskiego jak usunąć fot. Adobe Stock

Barszcz Sosnowskiego to niebezpieczna dla człowieka roślina, która wydziela sok wywołujący poważne zmiany skórne wyglądające jak poparzenia - mogą też powstawać pęcherze, rany, bąble, którym towarzyszy świąd skóry. 

Jak wygląda barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego ma bardzo charakterystyczny wygląd, dlatego łatwo go rozpoznać. Na pierwszy rzut oka przypomina przerośnięty koper. Osiąga wysokość nawet do 4 metrów wysokości. Gruba łodyga rośliny jest bruzdowana (szczególnie w górnej części) i rzadko owłosiona.

Liście barszczu Sosnowskiego składają się z całkiem szerokich i zazwyczaj tępo zakończonych odcinków. Blaszka liściowa ma zaokrąglone krótkie ząbki. Kwiaty barszczu Sosnowskiego rosną w gęstych i sporych baldach o średnicy do 50 cm. Jego kielich składa się z pięciu drobnych ząbków, a korona z pięciu białych, rzadko zaróżowionych, kwiatków.

Zdjęcia barszczu Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego to bardzo niebezpieczna roślina - nie tylko bezpośredni kontakt z nią kończy się bolesnymi i trudno gojącymi się oparzeniami. Wystarczy znaleźć się w pobliżu - opary soku również parzą. 

Liście barszczu Sosnowskiego

Jak widać na niżej zamieszczonym zdjęciu, liście barszczu Sosnowskiego są łatwe do rozpoznania. Pierwsze liście dolne mają okrągły kształt, natomiast te, które znajdują się wyżej, są trójkątne z wcinaną blaszką. Rozety liści w pierwszym roku mogą osiągnąć do 35 cm. Pojawiają się one co roku w kwietniu.

barszcz sosnowskiego jak wygląda
fot. Adobe Stock

Barszcz Sosnowskiego w czerwcu

W czerwcu na barszczu Sosnowskiego pojawiają się koliste pąki kwiatowe. W drugiej dekadzie tego miesiąca pąki przeobrażają się w baldachy i kwitną przez ok. 3 tygodnie. Kwiaty zapylane są przez różne owady, jednak roślina wykazuje zdolność do samozapylenia. 

barszcz sosnowskiego w czerwcu
fot. Adobe Stock

Barszcz Sosnowskiego w końcu lipca

Pod koniec lipca nasiona dojrzewają, a roślina macierzysta ulega zanikowi. Wytwarzane nasiona opadają zazwyczaj w jej pobliżu. Wraz z wodami cieków (zwłaszcza podczas wezbrań) przenoszone są na większe odległości.

barszcz sosnowskiego w lipcu
fot. Adobe Stock

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 10.06.2016 r.

Więcej na temat trujących roślin:
Jak leczyć oparzenia barszczem Sosnowskiego?
Piękne i niebezpieczne - trujące rośliny ogrodowe

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)