Zamiokulkas zamiolistny fot. Adobe Stock, kseniasol

Zamiokulkas zamiolistny - wymagania, przesadzanie, podlewanie, nawożenie

Zamiokulkas zamiolistny jest sukulentem - nie wymaga częstego podlewania, w dodatku świetnie radzi sobie w zacienionym miejscu. Lubi ciasne doniczki, koniecznie z warstwą drenażu.
/ 06.08.2021 05:51
Zamiokulkas zamiolistny fot. Adobe Stock, kseniasol

Zamiokulkas zamiolistny, czasem zwany zamią (choć to zupełnie inna roślina), to ciekawy kwiat doniczkowy, o podłużnych, ciemnozielonych liściach. 

Jest banalnie prosty w uprawie, nie obrazi się na małą ilość światła słonecznego, a w dodatku nie trzeba go często podlewać. Dodatkowo znakomicie oczyszcza powietrze z formaldehydów.

Spis treści:

  1. Pielęgnacja i wymagania zamiokulkasa
  2. Zamiokulkas zamiolistny - przesadzanie 
  3. Choroby zamiokulkasa zamiolistnego
  4. Dlaczego zamiokulkas zamiolistny nie rośnie?
  5. Zamiokulkas zamiolistny - cena

Pielęgnacja i wymagania zamiokulkasa

Mówi się, że nie ma cieniolubnych roślin doniczkowych, są tylko cienioznośne. Tak czy inaczej zamiokulkas może rosnąć w cieniu (podobnie jak skrzydłokwiat) oraz na stanowisku słonecznym. Podobnie jak bluszcz, barwa jego liści i łodyg będzie zależała od dawki promieni słonecznych.

W ciemnym miejscu pokoju zamiokulkas będzie miał ciemnozielone liście - stojąc na parapecie zdecydowanie jaśniejsze. Nawet, jeśli okna twojego mieszkania wychodzą na zachód lub na północ, zamiokulkas będzie czuł się u ciebie dobrze. Młode łodygi zawsze są jaśniejsze od starszych.

Zamiokulkas to sukulent (choć na pierwszy rzut oka na to nie wygląda), ma grube, skórzaste liście, które pięknie się błyszczą. Nie tylko nie wymaga stosowania nabłyszczacza, ale wręcz tego nie lubi. Zarówno na nabłyszczanie, jak i na zraszanie liści, może zareagować plamami i gniciem.

Jak często podlewać zamiokulkasa?

Rzadko. Latem podlewaj go co 2-3 tygodnie, zimą, zwłaszcza, gdy stoi w cieniu, co 4-6 tygodni. Zamiokulkas toleruje krótkotrwałe okresy przesuszenia.

Jest sukulentem, zatem magazynuje wodę, dlatego jeśli będziesz podlewać go zbyt często, jego korzenie po prostu zgniją. Dlatego też, chociaż zamiokulkas bywa nazywany żelaznym kwiatem, nadmierni entuzjaści podlewania mogą go stosunkowo łatwo wykończyć.

Zamiokulkasa podlewaj przegotowaną, odstaną wodą o temperaturze pokojowej.

Zamiokulkas zamiolistny chorobyfot. Zamiokulkas/Adobe Stock, Andrii

Jak nawozić zamiokulkasa?

W okresie wegetacji zamiokulkasa należy nawozić co 2-3 tygodnie: stosuj nawozy do kwiatów doniczkowych lub np. biohumus.

Wprawdzie zamiokulkas wytwarza kwiaty, ale w domowych warunkach raczej się to nie zdarza. To trochę jak z kwiatem paproci - podobno ktoś go kiedyś spotkał, niestety my nie należymy do tych szczęśliwców.

Przesadzanie zamiokulkasa

Młode rośliny przesadzaj wiosną, co roku, starsze co 2-3 lata lub w miarę potrzeby. Konieczność przesadzenia zamiokulkasa łatwo dostrzeżesz - zacznie mieć ciasno w doniczce. Co ciekawe, ten kwiat lubi niewielkie doniczki, raczej płaskie, koniecznie z warstwą drenażu i otworem, aby woda mogła spłynąć do podstawki.

Jaka ziemia do zamiokulkasa?

Kiedy już przygotujesz doniczkę, na dno wysyp np. keramzyt. Wybierz ziemię żyzną, próchniczą, może to być torf wymieszany z piaskiem. Przy okazji przesadzania, zamiokulkasa możesz rozmnażać przez podział kłączy. 

zamiokulkasfot. Pprzesadzanie Zamiokulkasa/Adobe Stock, Retales Botijero/Westend61

Choroby zamiokulkasa

Zamiokulkas choruje głównie z powodu zbyt niskiej temperatury jaka panuje w pomieszczeniu lub nadmiernego podlewania - liście wtedy zżółkną i nie będzie można przywrócić im ciemnozielonego koloru. Aby uniknąć przelania, po 30 minutach od podlania, usuń wodę z podstawki.

Jeśli liście zamiokulkasa zbrązowiały, prawdopodobnie roślina ma za dużo światła. Postaw ją w półcieniu, nie od południowej strony mieszkania.  

Dlaczego zamiokulkas zamiolistny nie rośnie?

Powodem słabego wzrostu zamiokulkasa jest naczęściej zbyt mała doniczka. Roślina nie ma wtedy miejsca na odpowiedni rozwój systemów korzeniowych, które są przecież magazynem składników odżywczych.

Innym powodem tego, że zamiokulkas nie rośnie, może być zniszczenie jego korzeni (np. zbyt częstym podlewaniem).

Zamiokulkas - cena

Zamiokulkas, po latach zapomnienia, wraca na salony i jest na szczycie popularności. Z łatwością znajdziesz go w kwiaciarniach, marketach, sklepach ogrodniczych, a nawet w IKEA. 

Ceny okazałych roślin, idealnych do dużych pomieszczeń, oscylują w okolicach 200 zł. Za małego zamiokulkasa (wysokość 30 - 40 cm) zapłacisz od 20 zł wzwyż. Za dosyć gęsty i wyższy okaz (60-70 cm) zapłacisz około 80 - 90 zł.

Cena zamiokulkasa zależy głównie od ilości jego łodyg (im starsza roślina, tym ma więcej łodyg). 

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 12.12.2019

Czytaj także:Jak przesadzać rośliny doniczkowe?Jak dbać o paprotkę?Najpiękniejsze kaktusy - warto je mieć