Jak prać sportowe buty, by ich nie zniszczyć?

Jak prać sportowe buty, aby nie rozkleiły się i nie pozostały na nich nieestetyczne zacieki? Podpowiadamy skuteczne metody i środki do ich prania!
Jak prać sportowe buty, by ich nie zniszczyć? fot. Fotolia

Adidasy i tenisówki zgodnie z zaleceniami producentów powinno czyścić się ręcznie bez użycia mocnych detergentów. Próbę prania w pralce zawsze podejmujemy na własne ryzyko, bowiem ewentualne uszkodzenia nie zostaną objęte gwarancją.

Ręczne pranie sportowych butów

Jeśli sportowe buty są brudne i przemoczone, przed ich czyszczeniem należy poczekać, aż wyschną. Powierzchowne zabrudzenia uda nam się usunąć na sucho za pomocą miękkiej szczoteczki – idealna będzie miękka szczoteczka do zębów lub specjalna szczotka do zamszu. Podobnie czyści się zamszowe buty

Jeśli brud nie schodzi, spróbuj usunąć go za pomocą tej samej szczotki na mokro – samą wodą. Przed zamoczeniem wyjmij z butów sznurówki i wkładki. Czyść buty zarówno od zewnątrz jak i od środka. Użycie samej wody bez środków czyszczących zapobiegnie powstawaniu uciążliwych i nieestetycznych żółtych zacieków. Sznurówki i wkładki pierz w delikatnym płynie do naczyń.

Jeśli kąpiel wodna będzie niewystarczająca, wypierz buty w roztworze z płynu do naczyń. Na koniec przepłucz dokładnie buty w środku i na zewnątrz.

Susz buty na zewnątrz w zacienionym miejscu (na słońcu mogą wyblaknąć) usztywniając je w środku gazetą, papierowymi ręcznikami lub papierem toaletowym - w ten sposób zachowają swój kształt.


Fot. Fotolia

Pranie butów sportowych w pralce

Choć producenci obuwia sportowego nie zalecają jego prania w pralce, to w praktyce często okazuje się, że pranie ręczne jest niewystarczające. Jak jednak zminimalizować ryzyko uszkodzeń obuwia przy praniu w pralce?

Przede wszystkim należy odpowiednio przygotować obuwie do prania:

  • Czyścimy je uprzednio z błota i pyłu na sucho
  • Wyjmujemy wkładki i sznurówki, które najlepiej uprać ręcznie.
  • Każdy but osobno wkładamy do woreczka do prania, starej poszewki na jaśka czy specjalnego płóciennego worka. W ten sposób zabezpieczymy buty przed obijaniem się o siebie.
  • Najlepiej także zapełnić bęben pralki innymi rzeczami (ręczniki, ścierki), aby buty nie obijały się o bęben.

Jakie buty można prać w pralce, a jakich nie wolno?

Buty nastawiamy na krótki 30-minutowy program w temperaturze 30 stopni. Wybieramy także niskie obroty 400-600. Rezygnujemy z wirowania. Niektóre pralki mają dodatkowy program do prania obuwia, można z niego skorzystać.

Buty suszymy podobnie jak po praniu ręcznym.

Zrezygnuj z prania w pralce białego, skórzanego, sportowego obuwia. Skóra może popękać, podrapać lub odkształcić się.

Jak prać skórzane buty?

Jeśli pierzesz buty tylko dlatego, że mają brzydki zapach, spróbuj najpierw pozbyć się go w prostszy sposób. Polecamy antyperspiranty i saszetki zapachowe do butów lub domowy sposób z sodą. Wsyp do butów sodę, pozostaw na noc, aby mogła podziałać, a rano usuń ją. Przykry zapach powinien zniknąć.

Zobacz także:
Jak wyczyścić białe buty? Będą śnieżnobiałe!
Jak rozciągnąć za małe buty?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (11)
/rok temu
Miś Yogi - przecież normalnie można , przynajmniej w mojej pralce, zmienić obroty. Mam pytanie czy biale buty typu Nike Downshifter tj z taką "siatką" z tymi zaleceniami normalnie w pracę mogę wyprać?
/rok temu
A jak się niby zmienia obroty pralki?! Jedna strona zrobiła babola i widzę że reszta kopiuje tylko nie wiadomo kto po kim.
/2 lata temu
Znacie dobre gumy co nie pękaja po siedmiu spustach?
POKAŻ KOMENTARZE (8)