Rośliny odstraszające komary to nie tylko komarzyca. Znasz je wszystkie?

roślina odstraszająca komary fot. Adobe Stock, Henrik Larsson
Czy wiesz, że komarzyca to nie jedyna roślina odstraszająca komary? Jeśli posadzisz w ogrodzie lub na balkonie więcej gatunków, które wydzielają specyficzny zapach, skutecznie ochronią cię przed inwazją tych gryzących insektów. Może to być kocimiętka, trawa cytrynowa, lawenda, aksamitka, bazylia lub mięta pieprzowa.
Weronika Kwaśniak / 26.05.2022 11:20
roślina odstraszająca komary fot. Adobe Stock, Henrik Larsson

Jaka roślina odstraszająca komary powinna znaleźć się na twoim balkonie, tarasie czy ogrodzie zamiast charakterystycznych spiralek-kadzidełek, które drażnią swoim zapachem nie tylko komary, ale też ciebie? Zamiast zaopatrywać się w kolejne środki chemiczne, które mają odstraszać te złośliwe insekty, skorzystaj z naturalnych i domowych sposobów.

Spis treści:

  1. Komarzyca
  2. Kocimiętka
  3. Trawa cytrynowa
  4. Lawenda
  5. Aksamitka
  6. Bazylia
  7. Mięta pieprzowa

Roślina odstraszająca komary: komarzyca

Komarzyca to oczywista roślina odstraszająca komary. Jej zapach jest dla ludzi subtelny i lekko wyczuwalny, natomiast dla insektów jest wyjątkowo nieprzyjemny. Wiele osób mija tę roślinę w sklepach, ogrodach i na rabatach, tymczasem odstrasza ona komary skuteczniej, niż środki chemiczne, a przy okazji jest piękną ozdobą.

Komarzyca najlepiej czuje się cieniu lub półcieniu — w słońcu urośnie, ale nie będzie wyglądać okazale i zdrowo. Zazwyczaj wzrasta na 1.5 metra i posiada soczyście zielone liście, których brzegi są blade, nawet białe. Czemu komarzyca odstrasza komary? Sekret nie tkwi w kwiatach, lecz w liściach: roztarte lub poruszane przez wiatr wydzielają charakterystyczny, kamforowy aromat, którego nie znoszą komary.

roślina odstraszająca komary komarzyca
fot. Roślina odstraszająca komary: komarzyca/Adobe Stock, Martina

Roślina odstraszająca komary: koci​miętka

Kocimiętka jest coraz bardziej atrakcyjną rośliną ogrodową, która oprócz ozdabiania zielonych przestrzeni białymi lub błękitnymi kwiatami, służy jako skuteczna broń w odstraszaniu komarów. Jest bardzo pożyteczną rośliną, polecają ją także pszczelarze. To także prawdziwa gratka dla kotów - uwielbiają jej zapach i chętnie podgryzają jej liście (roślina jest dla nich w pełni bezpieczna). Niektórzy liście kocimiętki stosują w kulinariach - roślina ta jest niezwykle aromatyczna, dlatego też odstrasza niektóre owady: komary i muszki.

Wybieraj kocimiętkę właściwą lub cytrynową, posadź roślinę odstraszającą komary w pobliżu tarasu, altany czy tam, gdzie zależy ci szczególnie na blokowaniu komarów.

roślina odstraszająca komary kocimiętka
fot. Roślina odstraszająca komary: kocimiętka/Adobe Stock, Wirestock

Roślina odstraszająca komary: trawa cytrynowa

Trawa cytrynowa powinna rosnąć w domu, gdyż jest zbyt delikatna na sadzenie jej na dworze. Z sukcesem można jednak wystawiać ją latem na taras lub balkon. Możesz także postawić ją na środku stołu, jeśli organizujesz imprezę w ogrodzie. Trawa ta rośnie w kępach, wygląda nieokiełznanie i dziko, a jej liście są ostre i mogą wyglądać agresywnie. Po 3-4 latach warto ją rozsadzić. W ponad 80% trawa cytrynowa odstraszająca komary składa się z olejków eterycznych (cytrolu). To czyni ją dobrą bronią przeciwko komarom i innym owadom, a także pajęczakom - to jedna z roślin odstraszających kleszcze. Sprawdzi się też w kuchni, dlatego najlepiej posadź ją w donicy.

roślina odstraszająca komary trawa cytrynowa
fot. Roślina odstraszająca komary: trawa cytrynowa/Adobe Stock, meandrov

Roślina odstraszająca komary: lawenda

Lawenda jest sposobem na nornice, kleszcze, a także ozdobą balkonów i ogrodów. Z kolei zasuszona posłuży jako odstraszacz na mole lub składnik kosmetyków. Olejek lawendowy koi zmysły i dodany do kąpieli, wspomoże sen. Czy można chcieć czegoś więcej? Otóż lawenda to też roślina odstraszająca komary.

Zasadź ją w donicach, na rabatach lub w ziemi. Lawenda nie boi się towarzystwa, nie jest też rośliną ekspansywną ani terytorialną: osiąga ok. 50 cm wysokości i rośnie w kępie wąskich liści w srebrzysto-zielonym kolorze. Kwitnie na liliowo-fioletowo w okresie wiosenno-letnim.

roślina odstraszająca komary lawenda
fot. Roślina odstraszająca komary: lawenda/Adobe Stock, Laszlo

Roślina odstraszająca komary: aksamitka

Aksamitka to jednoroczny i niedrogi kwiat na komary oraz inne insekty. Jej woń jest nieco nieprzyjemna nie tylko dla komarów, ale także dla niektórych ludzi, dlatego nie poleca się jej trzymać w mieszkaniu. Najlepiej sadzić ją w towarzystwie innych roślin w aranżacji ogrodowej lub balkonowej.

Najczęściej spotykana aksamitka ma ok. 30 cm wysokości, rośnie w kępach i tworzy malownicze kwiaty w kolorze pomarańczy, bordo czy złota. Możesz ją zasiać wiosną bezpośrednio do gruntu, pamiętając, by rosnąca roślina miała dostęp do światła - aksamitka bardzo lubi ciepło.

roślina odstraszająca komary aksamitka
fot. Roślina odstraszająca komary: aksamitka/Adobe Stock, EllSan

Roślina odstraszająca komary: bazylia

Bazylia jest ziołem o szerokim zastosowaniu, a jej uprawa jest prosta. Bazylię możesz z powodzeniem kupić w doniczce i zasadzić w ziemi lub pozostawić w donicy, wstawić w osłonkę i umieścić w domu lub na tarasie. To także doskonała roślina odstraszająca komary - jej zapach jest przyjemny dla ludzi, ale komary jej nie znoszą. Będą więc od niej uciekać. Niektórzy stosują także liście bazylii do nacierania skóry - dzięki temu możesz ochronić się przed komarami także "w plenerze". W podobny sposób działają liście pomidorów.

Bazylia najczęściej jest stosowana w kuchni jako przyprawa oraz dekoracja, niemniej jednak jej soczysta woń odstrasza komary i mało kto zdaje sobie sprawę, że być może to jej obecności na parapecie, zawdzięcza brak komarów w domu.

roślina odstraszająca komary bazylia
fot. Roślina odstraszająca komary: bazylia/Adobe Stock, Claudia Nass

Roślina odstraszająca komary: mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa odstrasza komary, a tym samym, podobnie jak bazylia, służy jako niepowtarzalny składnik w kulinariach. Posiadacze małych balkonów i rabatek, niechętnie sadzą miętę - dzięki podziemnym kłączom ta nieco zaborcza roślina odstraszająca komary i kleszcze, prędko się rozrasta i nie lubi towarzystwa. Umiejscawiaj ją więc w odosobnieniu lub w doniczce na półce w domu.

Mięta ma intensywny, dość ostry zapach, który skutecznie odstrasza komary. Jeśli sadzisz ją na balkonie, wybieraj miejsca przy balustradach - wówczas insekty nawet nie zbliżą się do twojego balkonu.

roślina odstraszająca komary mięta
fot. Roślina odstraszająca komary: mięta pieprzowa/Adobe Stock, Elena Abduramanova

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 17.06.2020.

Czytaj także:
Rośliny odstraszające koty
Jak odstraszyć krety

Redakcja poleca

REKLAMA