Nornice uwielbiają podgryzać łodygi i cebule kwiatów i są szkodnikami w ogrodach, które tak pieczołowicie pielęgnujemy. Najczęściej stosowane sposoby na nornice to te, które je po prostu uśmiercają, ale w naszym tekście skupiamy się na odstraszaniu gryzoni z ogrodu, a nie ich unicestwianiu.
Spis treści:
- Sposoby na nornice w ogrodzie
- Rośliny odstraszające nornice
- Odstraszacze dźwiękowe
- Kawa na nornice
- Inne sposoby na nornice
Nornice w ogrodzie: skuteczne sposoby
Nornice są aktywne przede wszystkim o zmierzchu. Podobnie, jak krety, kopią podziemne, rozległe tunele - jest to bardzo rozgałęziona sieć, dlatego niełatwo jest pozbyć się tych gryzoni z ogrodu. Najlepiej stosować kilka sposobów na nornice jednocześnie, bo inaczej walka będzie nierówna.
Podczas walki z nornicami przede wszystkim:
- często przekopuj ogródek,
- stosuj domowe środki odstraszające, które tworzą hałas, np. puste butelki, które „gwiżdżą” i klekoczą,
- postaraj się też o odstraszacze zapachowe, np. odpowiednie rośliny (o nich niżej),
- w ostateczności sięgnij po środki trujące.
Działkowicze powinni mieć też na uwadze ochronę roślin, które nornice mają w zwyczaju osłabiać, podgryzając korzenie i łodygi. Warto owijać ciasno słomą korę drzew i dbać, by warstwa ściółki pod nimi nie była zbyt gruba.
Bardzo ważne jest też, aby stwarzać niesprzyjające warunki zasiedlaniu się nornic: to przede wszystkim utrzymywanie czarnego ugoru pod drzewami owocowymi, przekopywanie, wyrywanie chwastów, zasypywanie nor lub zalewanie ich wodą - te działania ogrodnicze wspomogą walkę z nornicami.
fot. Sposoby na nornice w ogrodzie/Adobe Stock, AGAMI
Rośliny odstraszające nornice
Podobnie jak w przypadku sposobów na krety, warto posadzić w ogrodzie rośliny, których zapach skutecznie odstrasza gryzonie - nie tylko nornice, ale także łasice, ryjówki i kuny.
Zobacz też: jak odróżnić kunę od łasicy
Dużym uznaniem wśród naturalnych środków odstraszających nornice, jest czarny bez. Te gryzonie mają wyjątkowo wyczulony węch: warto zadbać o to, by w miejscach ich bytowania pojawiły się rośliny, których zapach je odstręcza. Oprócz bzu możesz posadzić w ogrodzie także takie rośliny, jak:
- czosnek,
- gorczyca,
- cesarska korona,
- wilczomlecz,
- nostrzyk,
- rumianek,
- czarna porzeczka.
Kwiatostany, owoce czy ząbki czosnku (można kupić gotowe kostki czosnkowe) warto wkładać do każdej norki wykopanej przez nornice - będzie ich sporo, ale nie zniechęcaj się. Zaleca się też wlewanie do nor przefermentowany wyciąg z liści bzu czarnego wraz liśćmi (nie rozcieńczony).
Sposoby na nornice w ogrodzie: odstraszacze dźwiękowe
Sposoby na nornice będą skuteczne, jeśli naraz zastosujesz kilka metod. Oprócz kwiatów, warto stosować także środki, które generują hałas. Jak pozbyć się nornic biorąc pod uwagę fakt, że mają bardzo wrażliwy słuch? Przede wszystkim:
- umieść przy norkach na patykach puste plastikowe butelki - koniecznie pod skosem, by hulał w nich wiatr i one same bujały się na nim, również emitując dźwięk,
- możesz w sklepach ogrodniczych zaopatrzyć się w odstraszacze akustyczne emitujące dźwięki o różnej tonacji.
fot. Sposoby na nornice/Adobe Stock, dennisjacobsen
Kawa na nornice: jak działa?
Fusy z kawy mają bardzo szerokie zastosowanie wśród ogrodników hobbystów, ale też profesjonalistów. Możesz je wykorzystać jako nawóz do roślin, ale przy okazji też skuteczny środek odstraszający nornice.
Intensywny zapach kawy oraz jej gorzki smak sprawiają, że nornice będą omijać wysypane fusy szerokim łukiem. Podobnie zadziała także cynamon na nornice. Fusy najlepiej wysypać dookoła roślin (ale najpierw upewnij się, że im nie zaszkodzisz - kawa sprawdza się w roślinach kwasolubnych), a także wsypać do norek i tuneli stworzonych przez nornice.
Inne sposoby na nornice
Możesz też sięgnąć po kilka dodatkowych sposobów, które mogą okazać się świetnym uzupełnieniem podstawowych metod zwalczania tych małych szkodników.
- Zatykaj, zalewaj i zasypuj tunele, gdy tylko spostrzeżesz, że nornice zajmują teren, możesz pokusić się o inwestycję w preparaty w formie dymnej o działaniu gazowym, tzw. świece dymne.
- Wprowadź do ogrodu kota czy psa. Dodatkowe zwierzę (jego zapach i ruchy) mogą niepokoić polne myszy.
- Ustaw w ogrodzie wysokie tyczki z poprzeczną belką, by mogły na nich siadać ptaki drapieżne (jak ci się poszczęści, może nawet myszołów), które polują na nornice.
- Nie przepędzaj ssaków drapieżnych - kuna, tchórz, jeż czy łasica to twoi sprzymierzeńcy w walce z nornicami.
Chemiczne sposoby na nornice
Chemiczne środki zwalczające nornice stosuj w ostateczności, kiedy inne sposoby zawiodą. Na rynku nie brak trucizn na nornice, krety czy karczowniki, ale są to środki silnie toksyczne, które są groźne nie tylko dla gryzoni, lecz także dla innych zwierząt czy dzieci. Są to biobójcze granulaty, proszki, płyny czy przynęty na nornice. Najlepiej skupiać się na odstraszaniu (skuteczne są wspomniane świece dymne czy karbid (w korytarzach rozprowadza się wówczas acetylen).
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 12.05.2020.
Czytaj także Jak pozbyć się mrówek
Sposoby na rybiki w łazience i w kuchniJak usunąć prusaki