Rośliny odstraszające kleszcze fot. iStock by Getty Images

Rośliny odstraszające kleszcze - jakich roślin nie lubią te pajęczaki

Rośliny, które odstraszają kleszcze, to m.in. wrotycz pospolity, czosnek niedźwiedzi czy intensywna w zapachu lawenda. Na kleszcze odstraszająco działają też aromatyczne zioła (tymianek i mięta). Warto mieć je w ogrodzie.
Edyta Liebert / 10.06.2020 13:44
Rośliny odstraszające kleszcze fot. iStock by Getty Images

Jakie rośliny odstraszają kleszcze? Odpowiedź jest prosta: takie, które intensywnie pachną. Te pajęczaki nie lubią wonnej roślinności.

Mięta pieprzowa

Mięta pieprzowa odstrasza komary, a przy tym ma właściwości lecznicze. To jedna z najbardziej znanych roślin, której aromat jest nie do podrobienia. Kleszcze nie lubią mięty, bo przebywanie w pobliżu tak ostrych dla szczękoczułków zapachów może być kłopotliwe. Mięta szybko i ekspansywnie rozrasta się dzięki podziemnym kłączom, dlatego lepiej umiejscowić ją w odosobnieniu.

Tymianek pospolity

Tymianek to niska krzewinka, dobrze znana w kuchni. Jej olejki eteryczne są nie przyjemne dla wielu owadów i pajęczaków, dlatego należy do chwalebnego grona roślin odstraszających kleszcze. Tymianek tworzy  kępy do 30 cm wysokości. Co więcej, tymianek ma działania bakteriobójcze i grzybobójcze.

Rozmaryn lekarski

Kleszcze nie znoszą rozmarynu lekarskiego: olejki eteryczne zawarte w tej roślinie drażnią kleszcze. Rozmaryn najlepiej czuje się w słonecznym miejscu i na przepuszczalnej glebie.

Oregano

Jest w każdej kuchni w postaci suszonej, ale oregano na kleszcze w doniczce, skrzyni lub zakopane w ziemi, świetnie sprawdzi się w roli odstraszacza na kleszcze. Inna nazwa oregano to lebiodka pospolita. Jeśli oregano posadzisz w zacisznym, słonecznym miejscu, to będzie rozrastać się przez wiele lat, tworząc bujne kępy. Oregano zawiera olejek eteryczny, którego składnikami są tymol i karwakrol. 

Melisa lekarska

Melisa lekarska to roślina lecznicza o cytrynowym, świeżym zapachu, który wabi pożyteczne pszczoły, a dodatkowo odstrasza kleszcze czy komary. To zasługa cytrolu, linalolu, geraniolu, ceneolu. 

Trawa cytrynowa (palczatka)

Kęp trzcinowatych liści trawy cytrynowej dorastają do 1,5 m wysokości. Liście po roztarciu wydzielają aromatyczny cytrynowy zapach, którego źródłem jest jest cytral. Ta roślina odstrasza kleszcze, a także jest wykorzystywana w ziołolecznictwie. Najlepiej uprawiać ją w pojemniku wnoszonym na zimę do pomieszczenia zabezpieczonego przed mrozem.

Lawenda wąskolistna

Lawenda to roślina odstraszająca kleszcze, komary, jest też sposobem na nornice, a także ozdobą balkonów i ogrodów. Zasuszona lawenda odstraszy mole, a kosmetyki dzięki jej właściwościom koją skórę i działają relaksująco. Lawenda osiąga ok. 50 cm wysokości i rośnie w kępie wąskich liści. Kwitnie na liliowo-fioletowo w okresie wiosenno-letnim, a we wrześniu warto ją przyciąć. 

To cię zainteresuje: Rośliny odstraszające szkodnikiJakie rośliny odstraszają komary

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)