sposób na komary fot. Adobe Stock

Sposób na komary: co odstrasza komary i łagodzi swędzenie

Dobry sposób na komary to posadzenie w doniczkach bazylii, kocimiętki, komarzycy czy pelargonii. Komary odstrasza olejek waniliowy, swędzenie łagodzi sok z cytryny, ocet, plasterki cebuli.
/ 16.12.2019 11:38
sposób na komary fot. Adobe Stock

Niewychodzenie z domu latem to nie jest najlepszy sposób na komary. Lepiej stawić im czoła, a gdy już pogryzą wiedzieć, jak złagodzić swędzenie.

Na skróty:

Domowe sposoby na komary

W ogródku i na balkonie warto zasadzić rośliny odstraszające komary. Należą do nich między innymi:

 • pelargonie, tak chętnie sadzone na balkonach lub ustawione w oknach,
 • kocimiętka, która cieszy się powodzeniem wśród kotów, skutecznie odstrasza komary,
 • bazylia, obok walorów smakowych, jakie nadaje potrawom, odstrasza też bzyczących wrogów;
 • komarzyca, jak sama nazwa wskazuje jest wręcz dedykowana do walki z tymi insektami.

Jeśli nie chcemy owadów w domu, możemy także na parapecie postawić spodeczek z ułożonymi na nim plasterkami cebuli, albo zawiesić zielone listki pomidorów. To chyba najpopularniejszy domowy sposób na komary.

Jedzenie dużych ilości czosnku i cebuli, po których ludzki organizm wydala dość nieprzyjemny dla otoczenia zapach, powoduje, że komary (w tym wypadku także i ludzie - niestety) unikają naszego towarzystwa.

Możemy również przyjmować witaminę B6 - komarom nie podoba się zapach potu, jaki wydziela nasz organizm w trakcie jej przyjmowania.

Istnieje także możliwość ratowania się olejkami eterycznymi - cynamonowym, bazyliowym oraz waniliowym. Komary nienawidzą ich zapachu.

Do walki z komarami doskonale nadaje się także olejek waniliowy - to także dobry sposób na komary (należy się nim posmarować).

Jak złagodzić swędzenie po ukąszeniu komara

Jeśli już zostaliśmy pokąsani przez komary, zaczerwienione miejsce najlepiej posmarować lub obłożyć czymś zimnym, dzięki czemu nie będziemy odczuwali swędzenia.

Jeśli nie jesteś pewna, czy pogryzł cię komar zobacz czym różnią się bąble po ukąszeniu komarów od śladów, jakie mogą pozostawić na twojej skórze pluskwy.

Do smarowania najlepsze będą:

 • spirytus salicylowy,
 • ocet, w którym wcześniej gotowały się liście włoskiego orzecha,
 • sok z cytryny,
 • olejek eukaliptusowy,
 • goździki,
 • ocet połączony z wyciągiem z mięty, liści laurowych, pelargonii lub czeremchy (zapach odstraszy komary, a ocet złagodzi swędzenie).

Do okładania miejsc ukąszeń przygotuj:

 • plasterki surowego ziemniaka,
 • plasterki cebuli,
 • rozcieńczony amoniak.

Dlaczego miejsce po ukąszeniu swędzi?

Samica komara przecina skórę, przy pomocy wprawionej w ruch szczęki. Po przecięciu, do rany zostaje wstrzyknięta kropla śliny, która zapobiega krzepnięciu krwi. Samica odlatuje dopiero wtedy, gdy wypełni żołądek krwią ofiary.

Ślina komara zawiera substancję chemiczną, która podrażnia skórę, stąd zaczerwienienie, opuchlizna i swędzenie. Po ugryzieniu przez komara, może również dochodzić do reakcji alergicznej.

W łagodzeniu swędzenia pomogą też spraye na komary.

Co przyciąga komary

Aby móc zastosować odpowiedni sposób na komary warto wiedzieć, co je przyciąga.

Komary wyjątkowo lubią niektóre zapachy i czynniki środowiskowe. Do największych wabików należą:

 • kwas mlekowy i inne składniki potu;
 • zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu;
 • termodetekcja, którą posługują się komary powoduje, że na ich ukąszenia najbardziej narażone są kobiety w okresie owulacji, młodzi mężczyźni i dzieci.

Samce komarów żywią się nektarem kwiatów i giną tuż po kopulacji. Samice natomiast ssą krew zwierząt stałocieplnych (ptaki i ssaki), która jest potrzebna do tego, by jaja dojrzały. Jaja nie rozwiną się, jeśli nie przejdą przez okres chłodu i nie znajdą się w wilgotnym środowisku.

Larwy komarów żyją w wodach, więc największe ich ilości obserwuje się na terenach podmokłych, w pobliżu jezior, stawów i rzek. Przyczyną komarowych plag mogą być również łagodne zimy, w trakcie których jaja mogą się rozwijać ze względu na sprzyjającą temperaturę.

Każdego lata atakują cię komary? Spraye odstraszające owady kupisz bez przepłacania, gdy wykorzystasz zniżkę ze strony ekobieca kod rabatowy.

Zobacz także sposoby na inne insekty:
Skuteczne sposoby na muchy w domu
Jak pozbyć się muszek owocówek