POLECAMY

Komary - jak się od nich opędzić?

Jak sobie radzić z natrętnymi komarami? Jakie są sprawdzone sposoby na komary? Co najlepiej ukoi miejsca po ukąszeniu przez komary? Podpowiadamy!

Jak sobie radzić z natrętnymi komarami? Jakie są sprawdzone sposoby na komary? Co najlepiej ukoi miejsca po ukąszeniu przez komary? Podpowiadamy!

Sposoby na komary

fot. Fotolia

Każdy z nas, choć raz w życiu przekonał się o tym, że te bezduszne komary, potrafią skutecznie zepsuć wypad nad jezioro, spacer po lesie czy grillowanie w ogrodzie. Niektóre miasta w okresie wakacyjnym oblężone są przez chmary komarów – to jedna z gratisowych „atrakcji”, z której turyści mogą korzystać do woli.

Zobacz też: Co na ugryzienia komarów? 7 naszych propozycji

O komarach słów kilka

Samce komarów żywią się nektarem kwiatów i giną tuż po kopulacji. Samice natomiast ssą krew zwierząt stałocieplnych (ptaki i ssaki), która jest potrzebna do tego, by jaja dojrzały. Jaja nie rozwiną się, jeśli nie przejdą przez okres chłodu i nie znajdują się w wilgotnym środowisku. Larwy komarów żyją w wodach, więc największe ich ilości obserwuje się na terenach podmokłych, w pobliżu jezior, stawów i rzek. Przyczyną komarowych plag mogą być również łagodne zimy, w trakcie których jaja mogą się rozwijać ze względu na sprzyjającą temperaturę.

Sposoby na komary

fot. Fotolia

Co przyciąga komary?

 • kwas mlekowy i inne składniki potu
 • zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu
 • termodetekcja, którą posługują się komary powoduje, że na ich ukąszenia najbardziej narażone są kobiety w okresie owulacji, młodzi mężczyźni i dzieci

Dlaczego miejsce po ukąszeniu tak swędzi?

Samica komara przecina skórę, przy pomocy wprawionej w ruch szczęki. Po przecięciu, do rany zostaje wstrzyknięta kropla śliny, która zapobiega krzepnięciu krwi. Samica odlatuje dopiero wtedy, gdy wypełni żołądek krwią ofiary. Ślina komara zawiera substancję chemiczną, która podrażnia skórę, stąd zaczerwienienie, opuchlizna i swędzenie. Po ugryzieniu przez komara, może również dochodzić do reakcji alergicznej.

Sprawdź: Spraye na komary, kleszcze i meszki

Sposoby na komary czyli jak się bronić

Właściciele przydomowych ogrodów oraz hobbyści, mogą ratować się odpowiednimi roślinami są wśród nich:

 • pelargonie, tak chętnie sadzone na balkonach lub ustawione w oknach
 • kocimiętka, która cieszy się powodzeniem wśród kotów, skutecznie odstrasza komary
 • bazylia, obok walorów smakowych, jakie nadaje potrawom również
 • roślina o nazwie Plectranthus coleoides, w wyniku dotyku wydziela specyficzny zapach, którego nie lubią komary (trzeba ją często „dotykać”)

Jeśli nie chcemy komarów w domu, możemy na parapecie postawić spodeczek z ułożonymi na nim plasterkami cebuli, albo zawiesić zielone listki pomidorów. Skuteczny jest także środek chemiczny, włączany do kontaktu.

Jedzenie dużych ilości czosnku i cebuli, po których ludzki organizm wydala dość nieprzyjemny dla otoczenia zapach, powoduje, że komary (w tym wypadku także i ludzie niestety) unikają naszego towarzystwa.

Możemy również przyjmować witaminę B6 - komarom nie podoba się zapach potu, jaki wydziela nasz organizm w trakcie jej przyjmowania.

Istnieje także możliwość ratowania się olejkami eterycznymi – cynamonowym, bazylikowym oraz waniliowym.

Zobacz także: Domowe sposoby na komary

Co zrobić, jeśli komary już nas pogryzą?

Jeśli już zostaliśmy pokąsani przez komary, zaczerwienione miejsce najlepiej posmarować lub obłożyć, dzięki czemu nie będziemy odczuwali swędzenia. Z domowych sposobów do smarowania nadaje się:

 • spirytus salicylowy
 • ocet w którym wcześniej gotowały się liście włoskiego orzecha
 • sok z cytryny
 • olejek eukaliptusowy
 • goździki
 • ocet połączony z wyciągiem z mięty, liści laurowych, pelargonii lub czeremchy (zapach odstraszy komary, a ocet załagodzi ukąszenia)

Przeczytaj: Co zrobić, gdy dziecko zostało pogryzione przez niebezpiecznego owada?

Do okładania natomiast:

 • plasterki surowego ziemniaka
 • plasterki cebuli
 • rozcieńczony amoniak

Na rynku farmaceutycznym istnieje wiele środków, których zadaniem jest odstraszanie komarów. Większość z nich jednak przestała być już skuteczna. Możemy oczywiście wypróbować ich działanie, być może znajdzie się wśród nich coś, co w naszym przypadku okaże się jednak niezawodne w walce z natrętnymi owadami.

A jakiś domowy sposób na komary? Gospodynie domowe, polecają olejek waniliowy, który sprawdza się podobno nie tylko przy pieczeniu pysznego ciasta, ale także w walce z komarami (należy się nim posmarować).

Kto wie, może warto spróbować i tego? W końcu tonący brzytwy się chwyta...

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (85)
/6 miesięcy temu
Jak ja mam ugryzienia komarów, to przykładam do nich coś zimnego. Działa, choć niestety nie za długo.
/rok temu
Ja też zawsze brałam ekipę odkomarzającą, ale po przeliczeniu jednak jest to dość spory koszt i też nie zawsze jest skuteczny od razu, czasem trzeba powtórzyć zabieg, a to są dodatkowe wydatki. Więc wolę jednak zrobić to w własnym zakresie za pomocą opryskiwacza i specjalistycznego środka diablo forte.
/2 lata temu
Najbardziej trwałym rozwiązaniem będzie zatrudnienie jakiejś ekipy, która się tym zajmie. Inaczej problem nie zniknie. Oczywiście mam tu na myśli komary w ogrodzie, bo jednak nie da się ich usunąć wszędzie. Ale jeżeli ktoś lubi posiedzieć w ogrodzie, to wygodnym wyjściem może być zatrudnienie grupy z inpest.pl, która zajmie się odkomarzaniem ;) Wtedy żadne octy czy rozpylacze nie są potrzebne.
POKAŻ KOMENTARZE (82)