POLECAMY

8 sposobów na pozbycie się kreta. Już nie zniszczy twojego ogrodu

Nie lubimy kretów, bo niszczą kwiaty, warzywa i trawniki. Trzeba odstraszać tych nieproszonych gości. Zobacz, czego się boją.
/ 10 miesięcy temu
8 sposobów na pozbycie się kreta. Już nie zniszczy twojego ogrodu fot. Fotolia

Kret, którego często spotyka się w ogrodach, na łąkach i w polach to kret europejski. Waży ok. 120 g, długość jego pokrytego futerkiem ciała dochodzi do 18 cm. Ryje długie podziemne korytarze, a niemiłym efektem jego kreciej roboty jest podkopywanie roślin, które potem usychają. Tworzy też tzw. kretowiska lub inaczej kretowiny, czyli kopczyki ziemi np. na trawniku. Z tego powodu jest niechcianym gościem w ogrodzie.
Ale trzeba też uczciwie zaznaczyć, że ten szkodnik jest równocześnie pożyteczny, bo zjada niszczące ogród szkodniki, np. turkucia podjadka, pędraki, drutowce, a kopiąc pracowicie swoje korytarze, napowietrza ziemię. Jednak mimo tych zalet, raczej chcemy się go pozbyć, by nie zniszczył roślin.  

1. Budujemy krecie barykady

Kto planuje budowę nowego ogrodzenia ogrodu, ten może wykonać głęboką podmurówkę (na 60 cm). Wtedy kret nie przedostanie się do ogrodu. Skuteczną zaporą jest też wąski rowek podobnej głębokości wzdłuż już istniejącego ogrodzenia, który zasypuje się drobnymi kamieniami. Kret nie lubi kamienistego podłoża, więc nie przejdzie. Jeszcze innym zabezpieczeniem (sprawdzi się na trawniku), jest siatka na krety. Jest dość gęsta, z polipropylenu, rozkłada się ją na głębokości 10 cm. Następnie trzeba ją przysypać ziemią i posiać trawę. Cena siatki przeciw kretom szerokości 1,5 m waha się od 20 do 30 zł za 10 m Zwierzątko nie będzie tu kopać.

2. Odstraszamy kreta ziołami

Podobnie, jak możemy zwalczyć domowymi sposobami np. mszyce, warto też proste i ekologiczne metody wypróbować na krety. jedną z nich jest zastosowanie roślin wydzielających specyficzne, nie lubiane przez krety zapachy. Takimi roślinami są: aksamitka, bazylia, czosnek, komosa, żywotnik, czarny bez. Niektóre z tych roślin można posadzić w rzędach np. pomiędzy warzywami i to wystarczy by odstraszyć krety.  Będą czuły substancje wydzielane przez korzenie. Można też w krecich korytarze włożyć zmiażdżone ząbki czosnku, albo wlać tzw. gnojówkę z przefermentowanych liści czarnego bzu lub żywotnika.  

3. Hałasujące odstraszacze na krety

Aby pozbyć się kreta, warto wykorzystać jego cechę, jaką jest bardzo dobry słuch. Można powiedzieć, że jest on przewrażliwiony na punkcie hałasu. Dlatego skutecznie odstraszają go wbite w ziemię wiatraczki, które poruszane przez wiatr wydają dźwięk, naprężone długie druty rozpięte na palikach, puste plastikowe butelki nałożone na wbite w ziemię paliki.

4. Pułapki na krety

W sklepach można kupić metalowe pułapki na krety i nornice, zwane kretołapkami. Konstrukcja bywa różna, ale wszystkie wstawia się do tunelu. Mają zapadki uniemożliwiające wydostanie się kreta. Cena pułapki na krety: 15 – 25 zł. Trzeba codziennie sprawdzać czy zwierzątko nie zostało uwięzione i jeśli tak, wynosimy je na wolność np. w parku, w lesie, bo choć szkodzą, szkoda ich przecież zabijać.

5. Niezdrowy pokarm

Można kupić środek (np. w wygodnym opakowaniu z rozpylaczem), którym opryskuje się cały ogród. Jest to repelent (coś w rodzaju środka na komary) Wtedy dżdżownice i inne organizmy będące pokarmem kreta wychodzą na powierzchnię., jak w czasie deszczu. Zostają pokryte substancją toksyczną w roztworze oleju rycynowego i palmowego. Gdy kret zje owady lub dżdżownice, ma dolegliwości żołądkowe i ogranicza swoją aktywność. Nie jest to jednak humanitarna metoda. Są też w sprzedaży granulaty i proszki które są przygotowane tak, aby smakowały kretom, ale są truciznami. Wsypuje się je do korytarzy i zwierzęta giną.

6. Cuchnący karbid na krety

Wiele osób uważa, że nie ma jak karbid (cena 15 zł za puszkę). Wkłada się po jednej bryłce lub kilkanaście granulek do kilku tuneli, polewa wodą i zasypuje tunele. Następnego dnia można powtórzyć operację. Kret na pewno się wyniesie, bo wyjątkowo nie lubi tego zapachu.

7. Metoda pirotechników

Ponieważ kret boi się dźwięków można odstraszać go rzucając petardę. Wymyślono też specjalną pułapkę pirotechniczną z petardami. Umieszcza się ją w tunelu, a gdy zbliży się kret, petarda eksploduje. Urządzenie jest jednak drogie, kosztuje ok. 200 zł.

8. Odstraszacze o niskiej częstotliwości

W centrach ogrodniczych są odstraszacze np. w formie rur z zamontowanymi układami. Wbite w ziemię i wydają dźwięki o niskiej częstotliwości (200-500 Hz). Są zasilane bateriami R20 lub ogniwami solarnymi. Mają zasięg 500 – 800 m kw. Krety słyszą te niesłyszane przez nas dźwięki i to je odstrasza.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 miesiące temu
Odstraszacze w postaci ziół nie pomagają, chyba, że się posadzi bardzo gęsto wokół ogrodu to może coś pomoże. Co mogę polecić opierając się na własnych próbach to odstraszacze zapachowe, u mnie się sprawdziły, miałam z kilku firm m.in. pożegnanie z kretem, czy też animal stoper itp i wszystkie działały