Jak się pozbyć kreta fot. Adobe Stock

Jak pozbyć się kreta, nie robiąc mu krzywdy

Jak się pozbyć kreta skutecznie i humanitarnie? Najlepsze sposoby na kreta, to m.in. stosowanie czosnku, tworzenie zapór, umieszczanie odstraszaczy elektroakustycznych. Kret nie robi szkód umyślnie - nie stosuj metod, które go uśmiercą.
Edyta Liebert / 13.05.2020 03:21
Jak się pozbyć kreta fot. Adobe Stock

Kret ryje długie podziemne korytarze, a niemiłym efektem jego kreciej roboty jest podkopywanie roślin, które potem usychają. Tworzy też tzw. kretowiska lub inaczej kretowiny, czyli kopczyki ziemi, dlatego proponujemy 6 humanitarnych sposobów jak się pozbyć kreta z ogrodu.

Pamiętaj, zanim zaczniesz wypraszać gościa z ogrodu, że kret jest pożytecznym zwierzęciem, bo zjada niszczące ogród szkodniki, np. turkucia podjadka, pędraki, drutowce, a kopiąc pracowicie swoje korytarze, napowietrza ziemię. Jednak mimo tych zalet, raczej chcemy się go pozbyć, by nie zniszczył roślin i nie rujnował żmudnie pielęgnowanego trawnika.

Barykady na kreta 

Kto planuje budowę nowego ogrodzenia ogrodu, ten może wykonać głęboką podmurówkę (na 60 cm). Wtedy kret nie przedostanie się do ogrodu. Skuteczną zaporą jest też wąski rowek podobnej głębokości wzdłuż już istniejącego ogrodzenia, który zasypuje się drobnymi kamieniami.

Kret nie lubi kamienistego podłoża, więc nie przejdzie. Jak pozbyć się kreta przy użyciu siatki? To zabezpieczenie sprawdzi się na trawniku: siatka na krety jest dość gęsta, z polipropylenu, rozkłada się ją na głębokości 10 cm. Następnie trzeba ją przysypać ziemią i posiać trawę. Cena siatki przeciw kretom szerokości 1,5 m waha się od 20 do 30 zł za 10 m Zwierzątko nie będzie tu kopać.

Zioła na kreta

Podobnie, jak możemy zwalczyć domowymi sposobami np. mszyce, warto też proste i ekologiczne metody wypróbować na krety. Jednym ze sposobów na kreta jest zastosowanie roślin wydzielających zapachy nielubiane przez to zwierzę. Takimi roślinami są:

  • aksamitka,
  • bazylia,
  • czosnek,
  • komosa,
  • żywotnik,
  • czarny bez.

Niektóre z tych roślin można posadzić w rzędach, np. pomiędzy warzywami i to wystarczy by odstraszyć krety. Będą czuły substancje wydzielane przez korzenie. Szczególnie skutecznym sposobem na to, jak pozbyć się kreta, jest umieszczenie w krecich korytarzach zmiażdżonych ząbków czosnku albo wlanie tzw. gnojówki z przefermentowanych liści czarnego bzu lub żywotnika.  

Wiatraczki odstraszające krety

Jak pozbyć się kreta, wykorzystując nie tyle wrażliwy węch, co słuch? To zwierzę nie lubi hałasu: kret jest przewrażliwiony na jego punkcie. Dlatego skutecznie odstraszają go wbite w ziemię wiatraczki, które poruszane przez wiatr wydają dźwięk - możesz je kupić nawet w sklepie z zabawkami! Jak pozbyć się kreta domowymi sposobami wiedząc już, że jednak nie odstraszył go tylko lekki hałas? Wykorzystaj puste plastikowe butelki i nałóż je na wbite w ziemię paliki.

Cuchnący karbid na krety

Wiele osób uważa, że nie ma jak karbid (cena 15 zł za puszkę). Wkłada się po jednej bryłce lub kilkanaście granulek do kilku tuneli, polewa wodą i zasypuje tunele. Następnego dnia można powtórzyć operację. Kret na pewno się wyniesie, bo wyjątkowo nie lubi tego zapachu.

Petardy jako sposób na kreta

Ponieważ kret boi się dźwięków, można odstraszać go, rzucając petardę. Wymyślono też specjalną pułapkę pirotechniczną z petardami. Umieszcza się ją w tunelu, a gdy zbliży się kret, petarda eksploduje. Urządzenie jest jednak drogie, kosztuje ok. 200 zł. Przede wszystkim dźwięk, jaki daje, jest naprawdę odstraszający: warto rozważyć w swoim sumieniu ten sposób na kreta.

Odstraszacze dźwiękowe na kreta 

Jak pozbyć się kreta naprawdę skutecznie, gdy nie pomagają zapachowe metody i butelki umieszczone na trawniku? W centrach ogrodniczych są odstraszacze np. w formie rur z zamontowanymi układami. Wbite w ziemię i wydają dźwięki o niskiej częstotliwości (200-500 Hz). Są zasilane bateriami R20 lub ogniwami solarnymi. Mają zasięg 500-800 m kw. Krety słyszą te niesłyszane przez nas dźwięki i to je odstrasza, a rozwiązanie wydaje się być bardziej humanitarne, niż stosowanie petard. 

Tekst na podstawie artykułu Barbary Lasoty. Pierwotnie opublikowany 13.08.2017.

Domowe sposoby i porady: Jak pozbyć się mrówekMuszki w doniczce - jak się ich pozbyćSposoby na rybiki w łazience i w kuchniJak usunąć prusaki