myszy w domu fot. Fotolia

Myszy w domu - domowe sposoby, pułapki, trutki, odstraszacze

Myszy w domu mogą przegryźć kable, dlatego warto je tępić. Aby pozbyć się myszy zastosuj pułapki, odstraszacze ultradźwiękowe, trutki. Możesz też sprowadzić do domu kota.
Weronika Kwaśniak / 11.12.2019 12:58
myszy w domu fot. Fotolia

Jeśli w twoim domu zamieszkały dzikie myszy, musisz działać. Gryzą wszystko, co napotkają na swojej drodze, a przy tym mogą być nosicielami wielu chorób.

Bywają trudne do przepędzenia, bo doskonale adaptują się do różnych warunków, niestraszne im ani chłody, ani upał. Świetnie sobie radzą również z brakiem pożywienia, ponieważ jedzą dosłownie wszystko. Posilą się produktami pochodzenia zwierzęcego, roślinnego, a także starymi gazetami.

Myszy w domu mogą przegryźć kable, dlatego jeśli już są, warto zabezpieczyć kable przed gryzoniami.

Myszy w domu - 5 sposobów na gryzonie

Nasze babcie stosowały proste i skuteczne metody, w postaci obecności kota lub pułapek. Też możesz z nich skorzystać! Oto 5 sposobów na przegonienie myszy:

1. Wpuść do domu kota

To nie żart. Znam osoby, które nawet „pożyczały” kota od znajomych, tylko po to by rozpocząć walkę z inwazją gryzoni. Dla szybszego efektu można nawet wpuścić do domu kilka kociaków. Tę metodę stosowano już wiele wieków temu!

2. Porozstawiaj pułapki

To stary i skuteczny sposób na pozbycie się myszy z domu. Co umieścić w pułapkach? Wielu twierdzi, że miłość gryzoni do sera jest tylko mitem. Dobrą opcją jest wyłożenie kawałka chleba lub wędzonki - ma ona intensywny zapach, dzięki czemu zwierzątka nie czują woni człowieka, która mogłaby je odstraszać.

Pamiętaj - jeśli chcesz działać humanitarnie i nie zabijać myszy, to jak najbardziej możliwe. Istnieją pułapki, które zwabiają zwierzątka, a potem zamykają się, przez co gryzoń jest uwięziony wewnątrz. Wtedy możesz go wraz z pułapką wywieźć z dala od posesji.

3. Ultradźwiękowy odstraszacz na myszy w domu

Kolejna metoda, która nie zabija, ale odstrasza myszy. Emitują one dźwięki, które są niesłyszalne dla człowieka, ale na gryzonie działają odstraszająco.

4. Trutki na myszy w domu

To rozwiązanie ma swoich zwolenników, chociaż my go nie zalecamy. Po pierwsze: trutka jest szkodliwa również dla ludzi, dlatego pod żadnym pozorem nie powinna być używana w domach, w których przebywają dzieci i zwierzęta.

Po drugie: trucizna może spowodować, że myszka zdechnie w trudno dostępnym miejscu, o czym poinformuje nas dopiero bardzo nieprzyjemny zapach.

5. Naturalny odstraszacz myszy w domu

Myszy nienawidzą wielu aromatów: rumianku, spleśniałej cytryny, oleandru lub dziewanny. Możesz poumieszczać duże ilości tych produktów przy gniazdach myszy. Metoda najbardziej humanitarna, ale niestety - najmniej skuteczna.

Działa bardziej w ramach prewencji lub na początku inwazji, gdy w twoim domu znajduje się raptem 1-2 myszy. W przypadku większej ilości, raczej nie jest w stanie już uratować sytuacji.

Jak zapobiec inwazji myszy w domu?

Jak mówi znane powiedzenie: "Lepiej zapobiegać, niż leczyć". Dlatego liczy się prewencja i niedopuszczenie, aby myszy w ogóle wprowadziły się do domu.

Co roku, zanim rozpoczną się pierwsze chłody, sprawdź dokładnie wszystkie drogi, którymi myszy mogłyby wprowadzić się do domu. Listwy przy podłodze, okolice rur - to wszystko wyjątkowo ryzykowne miejsca. Trzeba je dokładnie zalepić gipsem.

Zobacz więcej na temat gryzoni i innych szkodników:
Nietypowe zastosowanie piwa - dzięki niemu przepłoszysz gryzonie!
4 gatunki szkodników, które mogą zamieszkiwać w roślinach domowych!
Szkodniki niszczące rośliny doniczkowe zimą - poznaj je!