Jak wywabić tłuste plamy? To nie jest trudne!

Jak wywabić tłuste plamy? Kleks z tłuszczu "zdobi" twoje ubranie? Na szczęście istnieje wiele skutecznych, a co najważniejsze - domowych sposobów na ich usunięcie. Zobacz!
Jak wywabić tłuste plamy? To nie jest trudne! fot. Fotolia

Jak pozbyć się tłustych plam? Na szczęście istnieje wiele skutecznych domowych sposobów na ich wywabienie. Mąka ziemniaczana, benzyna lub alkohol przy odpowiednim zastosowaniu poradzą sobie z najbardziej uporczywymi plamami. Nie musisz wcale sięgać po środki chemiczne, aby pozbyć się zabrudzeń.

Tłuste plamy to chyba najczęstszy i najbardziej uciążliwy rodzaj zanieczyszczeń. Zazwyczaj powstają podczas jedzenia. Ilość produktów spożywczych na bazie tłuszczu jest ogromna: majonez, masło, wszelkiego rodzaju sosy, mięsa, ciasta, sery...

Istnieje kilka sposobów wywabiania tłustych plam po tego rodzaju produktach. Zazwyczaj metodę usuwania plam należy dostosować do rodzaju tkaniny, aby nie zniszczyć ubrania.

Jak wywabić tłuste plamy?

Bardzo dobrym sposobem na tłuste plamy jest mąka ziemniaczana - plamę należy posypać, pozostawić kilka minut, a następnie wyczyścić szczotką lub wypłukać w ciepłej wodzie.

Wywabianie plam za pomocą mąki ziemniaczanej jest bardzo skutecznym sposobem, zarówno do stosowania na tkaninach delikatnych - jedwabnych, wełnianych, jak i zwykłych - bawełnianych lub sztucznych.

Mąkę ziemniaczana można zastąpić talkiem, sproszkowaną kredą lub pianką morską (septolitem)

Jak usunąć plamy z tuszu do rzęs?

Innym, równie dobrym, sposobem na tłuste plamy jest zastosowanie benzyny. Pod zaplamione miejsce należy podłożyć papierowy ręcznik lub ligninę, po czym plamę delikatnie pocierać wacikiem nasączonym benzyną. Po całej procedurze tkaninę należy wypłukać w ciepłej wodzie.

Ta metoda usuwania tłustych plan przeznaczona jest szczególnie do tkanin wełnianych, jednak sprawdzi się również w przypadku innych materiałów - bawełnianych i sztucznych.

Jak usunąć stare, tłuste plamy?

Stare tłuste plamy można usunąć za pomocą rozpuszczalnika. Procedura podobna jak przy wywabianiu plam przy użyciu benzyny. Jeśli jednak zdecydujesz się na usuwanie plam rozpuszczalnikiem na kolorowych tkaninach, należy najpierw zrobić próbę w niewidocznym miejscu i sprawdzić czy kolor nie wyblaknie.

Jak pozbyć się plam z rdzy?

Innym sposobem na zaschnięte tłuste plamy jest alkohol. Najpierw należy namoczyć ubranie w wodzie, a następnie plamę zwilżyć alkoholem. Ewentualnie można przygotować roztwór spirytusu z kilkoma kroplami octu i tę mieszankę wcierać w plamę.

Jeśli domowe sposoby zawiodą, wtedy warto sięgnąć po chemiczne odplamiacze lub wybielacz.

Zobacz także:
Jak prać i prasować - przydatne radyPozbądź się plam z dezodorantu!Tusz do rzęs na ubraniu? Zobacz, jak się go pozbyć!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (42)
/rok temu
Aby usunac tlusta plame nalezy posmarowac ja plynem do mycia naczyn,po kilku minutach zmyc zimna woda. TLUSTEJ plamy nie wolno zaparzyc,bo nigdy nie zejdzie.
/2 lata temu
Usuwanie plamy za pomocą benzyny to leczenie dżumy cholerą... Co z tego, że nie masz plamy skoro cuchniesz jak stacja benzynowa podobnie jak całe mieszkanie...
/3 lata temu
plama z oleju kokosowego na kurtce /nie pytajcie jak to zrobiłam/stosowałam: płyn do naczyń, gorąca woda teraz mąka ziemniaczana - nic nie działa ;(
POKAŻ KOMENTARZE (39)