Tłuste plamy fot. Adobe Stock, New Africa

5 sprawdzonych sposobów na to, by usunąć tłuste plamy

Jak usunąć tłuste plamy? Mąka ziemniaczana, benzyna lub alkohol poradzą sobie z najbardziej uporczywymi zabrudzeniami. Działa nawet na stare plamy z tłuszczu.
Weronika Kwaśniak / 07.10.2021 11:10
Tłuste plamy fot. Adobe Stock, New Africa

Tłuste plamy to chyba najczęstszy i najbardziej uciążliwy rodzaj zanieczyszczeń. Zazwyczaj powstają podczas jedzenia. Ilość produktów spożywczych na bazie tłuszczu jest przecież ogromna: majonez, masło, wszelkiego rodzaju sosy, mięsa, ciasta, sery...

Istnieje kilka domowych sposobów wywabiania tłustych plam po tego rodzaju produktach. Metodę usuwania plam należy dostosować do rodzaju tkaniny, aby nie zniszczyć ubrania. Radzimy też wykonać próbę na niewidocznym skrawku materiału.

Spis treści:

  1. Mąka ziemniaczana
  2. Płyn do mycia naczyń
  3. Benzyna
  4. Rozpuszczalnik
  5. Alkohol

Mąka ziemniaczana

Bardzo dobrym sposobem na tłuste plamy jest mąka ziemniaczana - plamę należy posypać i pozostawić na kilka minut, a następnie wyczyścić szczotką lub wypłukać w ciepłej wodzie.

Wywabianie plam za pomocą mąki ziemniaczanej jest bardzo skutecznym sposobem, zarówno do stosowania na tkaninach delikatnych - jedwabnych, wełnianych, jak i zwykłych - bawełnianych lub sztucznych.

Mąkę ziemniaczaną można zastąpić talkiem, sproszkowaną kredą lub pianką morską (septolitem).

Płyn do mycia naczyń

Z tłustymi plamami radzi sobie większość płynów do mycia naczyń - są przecież przeznaczone do codziennej walki z tłuszczem.

Co ważne, nie wolno używać przy tym ciepłej wody! Zabrudzenie posmaruj obficie detergentem, uważaj jednak, aby nie zabarwił tkaniny - użycie intensywnie zielonego płynu do mycia naczyń na białej bluzce, raczej nie skończy się dobrze.

Pozostaw na kilka minut, a potem porządnie spłucz zimną wodą. W razie konieczności, powtórz cały zabieg.

Benzyna na tłuste plamy

Innym, równie dobrym sposobem na tłuste plamy jest zastosowanie benzyny. Pod zaplamione miejsce należy podłożyć papierowy ręcznik lub ligninę, po czym plamę delikatnie pocierać wacikiem nasączonym benzyną. Po całej procedurze tkaninę należy wypłukać w ciepłej wodzie.

Ta metoda usuwania tłustych plan przeznaczona jest szczególnie do tkanin wełnianych, jednak sprawdzi się również w przypadku innych materiałów - bawełnianych i sztucznych.

Rozpuszczalnik na stare plamy

Stare tłuste plamy można usunąć za pomocą rozpuszczalnika. Procedura jest podobna, jak przy wywabianiu plam przy użyciu benzyny.

Jeśli jednak zdecydujesz się na usuwanie plam rozpuszczalnikiem na kolorowych tkaninach, należy najpierw zrobić próbę w niewidocznym miejscu i sprawdzić, czy kolor nie wyblaknie.

Alkohol na stare tłuste plamy

Innym sposobem na zaschnięte tłuste plamy jest alkohol. Najpierw należy namoczyć ubranie w wodzie, a następnie plamę zwilżyć alkoholem. Ewentualnie można przygotować roztwór spirytusu z kilkoma kroplami octu i tę mieszankę wcierać w plamę.

Jeśli domowe sposoby zawiodą, wtedy warto sięgnąć po chemiczne odplamiacze lub wybielacz.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 24.03.2013.

Czytaj także:
Jak usunąć plamy z farby?
Jak usunąć plamy z długopisu?
Jak usunąć plamy z rdzy?

Organizacja domu i jego sprzątanie mogą być jeszcze łatwiejsze! Wykorzytaj do Mall kod rabatowy i taniej kup wszystkie niezbędne gadżety!