Plamy z pomidora fot. Adobe Stock, Andrey Cherkasov

Plamy z pomidora - poznaj domowe sposoby na pozbycie się zabrudzeń

Plamy z pomidora, podobnie jak plamy z sosu pomidorowego, najlepiej usuwać na świeżo. Ubranie zaplamione pomidorem namocz w wodzie z sodą oczyszczoną, zostaw na noc, a następnie upierz.
/ 12.10.2021 18:09
Plamy z pomidora fot. Adobe Stock, Andrey Cherkasov

Plamy z pomidora i plamy z sosu pomidorowego natychmiast spłucz zimną wodą. Wcześniej zbierz nadmiar sosu łyżką, by plama nie zwiększyła objętości.

Jest kilka sposobów na to, by plama z pomidora nie szpeciła zbyt długo twojej bluzki. Nie czekaj, aż plamy z pomidora wnikną we włókna tkaniny. Nie wkładaj też ubrania od razu do pralki, nie susz także niedopranej plamy z pomidora. To tylko utrwali zabrudzenie.

Woda utleniona

Spłucz plamę z pomidora zimną wodą i namocz na noc w misce z wodą z dodatkiem wody utlenionej. Ten sposób powinien zadziałać nawet na stare plamy z pomidora.

Soda oczyszczona

Namocz ubranie w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej, następnego dnia wypierz. 

Możesz również połączyć dwie pierwsze metody w przypadku bardzo uporczywych plam z pomidora. Wymieszaj 2 łyżeczki sody oczyszczonej z wodą utlenioną, aby otrzymać pastę. Nanieś ją na plamę i po 10 minutach spłucz. Czynność powtórz w razie potrzeby.

Sól

Plamę z pomidora spłucz wodą, a następnie zasyp solą. Pocieraj delikatnie, spłukuj sól wodą.

Proszek do pieczenia

Przygotuj pastę z odrobiny wody i proszku do pieczenia i nanieś na plamę. Po 30 minutach wypierz.

Mleko

Namocz plamę z pomidora w ciepłym mleku, a następnie spłucz gorącą wodą.

Ocet

Wypierz ubranie w wodzie z dodatkiem octu (na 1 szklankę wody daj 2 łyżki octu). 

Proszek do prania

Plamę z pomidora możesz też usuwać za pomocą proszku do prania. Z proszku i wody możesz przygotować pastę i delikatnie wcierać w zabrudzone miejsce.

Płyn do naczyń

Dobry sposób to także wykorzystanie płynu do naczyń. Jeśli jednak plama z pomidora szpeci białą koszulę, wystrzegaj się płynów w intensywnych kolorach: zielonym lub żółtym. Wybierz raczej bezbarwny lub biały balsam do mycia naczyń.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 05.02.2021

Czytaj także:
Czym sprać marchewkę?
Jak usunąć plamy z czekolady?
Sprawdzone sposoby na tłuste plamy