Plamy z pomidora fot. Adobe Stock

Domowe sposoby na plamy z pomidora

Plamy z pomidora, podobnie jak plamy z sosu pomidorowego, najlepiej usuwać na świeżo. Ubranie zaplamione pomidorem namocz w wodzie z sodą oczyszczoną na noc, a następnie upierz.
/ 05.02.2021 08:09
Plamy z pomidora fot. Adobe Stock

Plamy z pomidora i plamy z sosu pomidorowego natychmiast spłucz zimną wodą. Wcześniej zbierz nadmiar sosu łyżką, by plama nie zwiększyła objętości.

Jak usunąć plamy z pomidora?

Sposobów na to, by plama z pomidora nie szpeciła zbyt długo twojej bluzki jest kilka. Nie czekaj, aż plamy z pomidora wnikną we włókna tkaniny. Nie wkładaj też ubrania od razu do pralki, nie susz także niedopranej plamy z pomidora. To tylko utrwali zabrudzenie.

Oto co zrobić, gdy na ubraniu pojawi się plama z sosu pomidorowego lub pomidora:

  • Spłucz plamę zimną wodę i namocz na noc w misce z wodą z dodatkiem wody utlenionej. Ten sposób powinien zadziałać nawet na stare plamy z pomidora.
  • Plamę spłucz wodą, a następnie zasyp solą. Pocieraj delikatnie, spłukuj sól wodą.
  • Namocz ubranie w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej, następnego dnia wypierz.
  • Przygotuj pastę z odrobiny wody i proszku do pieczenia i nanieś na plamę. Po 30 minutach wypierz.
  • Namocz plamę w ciepłym mleku, a następnie spłucz gorącą wodą.
  • Wymieszaj 2 łyżeczki sody oczyszczonej z wodą utlenioną, aby otrzymać pastę. Nanieś ja na plamę i po 10 minutach spłucz. Czynność powtórz w razie potrzeby.
  • Wypierz ubranie w wodzie z dodatkiem octu (na 1 szklankę wody daj 2 łyżki octu). 

Plamę z pomidora możesz też usuwać za pomocą proszku do prania. Z proszku i wody możesz przygotować pastę i delikatnie wcierać w zabrudzone miejsce.

Dobry sposób to także wykorzystanie płynu do naczyń. Jeśli jednak plama z pomidora szpeci białą koszulę, wystrzegaj się płynów w intensywnych kolorach: zielonym lub żółtym. Wybierz raczej bezbarwny lub biały balsam do mycia naczyń.

Zobacz jak usunąć inne rodzaje plam:
Czym sprać marchewkę?
Jak usunąć plamy z czekolady?
Sprawdzone sposoby na tłuste plamy