pranie

Jak usunąć plamy z potu?

Żółte plamy z potu na ubraniach nie są łatwe do usunięcia. Jeśli zależy nam na ich pozbyciu się, powinniśmy działać od razu, póki plama jest świeża i nie zdąży się utrwalić na tkaninie. Czy jednak całkowite usunięcie plam z potu jest możliwe? Jaki sposób jest najskuteczniejszy?
/ 29.08.2018 11:55
pranie

Amoniak najlepszy na plamy z potu

Sprawdzonym środkiem naszych babć na usuwanie plam z potu był amoniak. Do dziś nie znajdziecie lepszego antidotum na plamy z potu. Przed jego użyciem należy jednak dopasować swoje działania do rodzaju tkaniny. Inaczej bowiem potraktujemy białe ubrania z bawełny, inaczej kolorowe, inaczej z jedwabiu czy sztucznych tkanin. I tak: do wywabienia plam z białej bawełny polecamy uprać tkaninę w wodzie z domieszką amoniaku w proporcji łyżeczka na 1 litr wody.

Jeśli jednak ten sposób nie przyniesie 100 proc. rezultatów można spróbować jeszcze tak: miejsce żółtej plamy potrzymać nad parującą wodą, po czym nałożyć na szyjkę butelki z amoniakiem. Po tym zabiegu tkaninę należy starannie wyprać.  Znacznie delikatniej natomiast należy traktować ubrania z bawełny kolorowej i tkanin sztucznych. W tym przypadku plamę delikatnie pocieramy wodą z amoniakiem (1 łyżeczka na 1 litr) i szybko pierzemy. Amoniak nie polecany jest natomiast do czyszczenia ubrań z jedwabiu.

Usuwamy plamy z antyperspirantu

Ocet pod ręką

Jeśli nie mamy pod ręką amoniaku, możemy sięgnąć po produkt, którego nie brakuje w każdej kuchni – po ocet. Sprawdzi się on w przypadku świeżych, niezbyt intensywnych plam. Zalej plamy octem na 15 minut, a następnie dokładne, energiczne wypierz ubranie w proszku do prania. Użycie octu ma jeszcze jedną prewencyjną zaletę – w przyszłości ubrania wolniej chłoną pot.

W przypadku bardziej uciążliwych plam przygotuj specjalną pastę z octu i z sody oczyszczonej w proporcji 2:3. Nałóż ją na plamy i pozostaw na godzinę, po czym upierz dokładnie ubranie.

Soda w parze z wodą utlenioną

Soda nie tylko w duecie z octem skutecznie usuwa plamy z potu. Doskonały team tworzy również z wodą utlenioną. Przygotuj roztwór z sody, wody utlenionej i zwykłej wody w proporcji 1:1:1. Substancję nałóż bezpośrednio na plamy, pozostaw na 45 minut, następnie wypierz ubranie w letniej wodzie.

Jak usunąć plamy z żywicy?

Sól na delikatne plamy z potu

Na delikatne plamy z potu lub w ramach profilaktyki wystarczy namoczyć tkaninę w roztworze z ze zwykłej soli lub w słabym roztworze z soli szczawikowej.

Domestos na trwałe tkaniny

Dość odważnym  sposobem jest użycie Domestosa, ale uwaga - nie stosujemy go w przypadku tkanin delikatnych i kolorowych. Nanosimy odrobinę Domestosa na plamę, pozostawiamy na 5-10 sekund i dokładnie płuczemy.

Zawsze też oczywiście możemy użyć komercyjnych odplamiaczy. W ten sposób wyczyścisz też czapki z daszkiem!

Profilaktycznie do prania białych rzeczy

Aby nie mieć problemów  z uciążliwymi żółtymi plamami warto przedsięwziąć działania profilaktyczne.  Zalecamy pranie białych rzeczy w proszku i sodzie oczyszczonej, wybieranie dezodorantów i antyperspirantów z najniższą zawartością aluminium.

Jeśli na jakimś ubraniu szczególnie nam zależy, starajmy się wkładać coś pod spód, aby wyeliminować jego bezpośredni kontakt ze skórą. Nie zakładaj ubrań bezpośrednio po zaaplikowaniu antyperspirantów i dezodorantów.

Jak usunąć plamy z smaru?

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/14.09.2017 18:56
Kwasek cytrynowy okazał się u mnie strzałem w dziesiątkę :D Dzięki Viola za sposób :) Wypróbowałam już papki z sody, octu i nic. Kwasek cytrynowy jest MEGA :D ale w razie coś to odgrzybiacz też bedę miała w pamięci ;)
/24.06.2017 07:54
Mario genialny sposób nic nie działało-ocet sodą wodą utleniona -dopiero twój sposób dzięki
/26.08.2016 09:30
Sposób mam stu procentowy, ale zaznaczam dotyczy tylko i wyłącznie białych rzeczy, absolutnie nie może być ani jednej nitki w innym kolorze ! Sposób jest przeze minie wielokrotnie wypróbowany, i niemal natychmiast skuteczny, choć może trochę dziwny ! W sklepach budowlanych dostępny jest środek do zwalczania grzyba na ścianach, on jest na bazie chloru ! należy dokładnie tym preparatem spryskać całą koszulę, bluzę, czy cokolwiek innego, i po paru minutach już zupełnie białą rzecz uprać, zaznaczam tylko i wyłącznie białe rzeczy ! A dlatego że kolory chlor zniszczy, a białego nie ruszy, choć nie koniecznie ! Próbowałem tego eksperymentu na białej letniej czapce, była bardzo zapocona i żadne pranie jej nie ruszało ! Spryskałem ją tym preparatem i obawiałem się że zniszczy granatowe firmowe naszywki z tej czapki, ale nawet ich nie naruszyło, zostały takie jakie były, czyli granatowe, a plamy z potu wyżarło do białości !
POKAŻ KOMENTARZE (5)