plamy z potu fot. Adobe Stock, Siam

5 domowych sposobów na usunięcie plam z potu

Plamy z potu są trudne do usunięcia podczas zwykłego prania. Żółte plamy pod pachami widoczne na białych ubraniach można jednak wywabić domowymi sposobami. Przyda się amoniak, ocet lub soda.
Aneta Żuchowska / 27.10.2021 09:00
plamy z potu fot. Adobe Stock, Siam

Żółte plamy z potu pod pachami najbardziej widoczne są na białych ubraniach. Plamy z potu mogą też znajdować się na wewnętrznej stronie kołnierzyka koszuli. Zwykłe pranie zazwyczaj odświeża ubrania, ale plamy z potu nadal są widoczne.

Przyda się jeden z domowych sposobów na żółte plamy pod pachami. Jeśli masz któryś z tych składników, możesz je skutecznie usunąć.

Pamiętaj jednak, że stare plamy z potu są trudne do usunięcia, najlepiej więc zacząć działać, kiedy tylko je zauważysz.

Spis treści:

  1. Amoniak na plamy z potu
  2. Ocet na plamy z potu
  3. Soda na plamy z potu
  4. Sól na plamy z potu
  5. Domestos na plamy z potu
  6. Jak zapobiegać plamom z potu?

Amoniak na plamy z potu

Sprawdzonym środkiem naszych babć na usuwanie plam z potu, był amoniak. Do dziś nie znajdziesz lepszego domowego sposobu.

Do wywabienia plam z potu widocznych na ubraniu z białej bawełny, zastosuj 1 łyżeczkę amoniaku na 1 litr wody. Upierz tkaninę.

Innym sposobem na pozbycie się żółtej plamy z potu jest potrzymanie zaplamionej tkaniny nad parującą wodą. Następnie należy nałożyć materiał na szyjkę butelki z amoniakiem. Po tym zabiegu ubranie należy starannie wyprać.  

Znacznie delikatniej natomiast należy traktować ubrania z bawełny kolorowej i tkanin sztucznych. W tym przypadku plamę z potu delikatnie pocieraj wodą z amoniakiem (1 łyżeczka na 1 litr) i szybko pierzemy. Amoniaku nie stosuj do czyszczenia ubrań z jedwabiu.

Ocet na plamy z potu

Jeśli nie masz pod ręką amoniaku, możesz sięgnąć po produkt, którego nie brakuje w żadnej kuchni – ocet. Sprawdzi się on w przypadku świeżych, niezbyt intensywnych plam z potu.

Zalej plamy octem na 15 minut, a następnie dokładnie, energiczne wypierz ubranie w proszku do prania. Użycie octu ma jeszcze jedną prewencyjną zaletę – w przyszłości ubrania wolniej chłoną pot.

W przypadku bardziej uciążliwych plam z potu, przygotuj specjalną pastę z octu i z sody oczyszczonej w proporcji 2:3. Nałóż ją na plamy i pozostaw na godzinę, po czym upierz dokładnie ubranie.

Soda i woda utleniona na plamy z potu

Soda nie tylko w duecie z octem skutecznie usuwa plamy z potu. Przygotuj roztwór z sody, wody utlenionej i zwykłej wody w proporcji 1:1:1.

Mieszaninę nałóż bezpośrednio na plamy z potu, pozostaw na 45 minut, następnie wypierz ubranie w letniej wodzie.

Sól na delikatne plamy z potu

Na delikatne plamy z potu lub w ramach profilaktyki, wystarczy namoczyć tkaninę w roztworze ze zwykłej soli lub w słabym roztworze z soli szczawikowej. Sól świetnie pomaga też na plamy z rdzy.

Domestos na plamy z potu

Innym, dość odważnym sposobem na plamy z potu jest użycie Domestosa, ale uwaga - nie stosuj go w przypadku tkanin delikatnych i kolorowych. Nanieś odrobinę środka na plamę, pozostaw na 5-10 sekund i dokładnie wypłucz. 

Co zrobić, żeby pod pachami nie pojawiły się plamy z potu?

Aby nie mieć problemów z uciążliwymi żółtymi plamami z potu, warto przedsięwziąć działania profilaktyczne. Zalecamy pranie białych rzeczy w proszku i sodzie oczyszczonej, wybieranie dezodorantów i antyperspirantów z najniższą zawartością aluminium.

Jeśli na jakimś ubraniu szczególnie ci zależy, staraj się wkładać coś pod spód, aby wyeliminować bezpośredni kontakt potu ze skórą. Nie zakładaj ubrań zaraz po zaaplikowaniu antyperspirantów i dezodorantów.

Pierwotna treść artykułu została opublikowana 09.05.2013.

Czytaj także:Jak usunąć plamy ze smaru?Jak usunąć plamy z trawy?Jak usunąć plamy z krwi?Jak usunąć plamy z długopisu?