Plamy z żywicy na ubraniu nie zniszczą tkaniny, jeśli będziesz działać szybko. Żywicę z ubrania usuniesz m.in. za pomocą acetonu. Zabrudzenie zniknie też po zastosowaniu terpentyny albo spirytusu. Bądź jednak ostrożna przy ich użyciu. Nieumiejętne próby mogą zniszczyć tkaninę.
Spis treści:
- Czy można usunąć plamy z żywicy żelazkiem?
- Jak usunąć żywicę z ubrania z włókien naturalnych?
- Jak usunąć żywicę z ubrania z włókien syntetycznych?
- Czym zmyć żywicę z auta?
Jak usunąć żywicę z ubrania żelazkiem?
Jeśli poplamiłaś sobie spodnie czy bluzkę i szukasz porady, jak ją skutecznie usunąć, na pewno natknęłaś się na poradę, aby wyprasować plamę. Od razu uprzedzamy - nie jest to dobry pomysł!
Podczas prasowania plamy żywica rozpuści się pod wpływem ciepła i część może wsiąknąć mocno w tkaninę. W ten sposób jedynie utrwalisz plamę i sprawisz, że stanie się jeszcze trudniejsza do usunięcia.
Podobną zasadę należy stosować w przypadku plam z antyperspirantu. Wysoka temperatura prasowania tylko je utrwala. Nie używaj ani tradycyjnego żelazka, ani stacji parowej. Plama z żywicy na pewno nie zejdzie przy użyciu ciepła. Lepiej zastosuj inne metody - bardziej chemiczne.
fot. Żywica/Adobe Stock, Pontus Edenberg
Jak usunąć żywicę z ubrania?
Jak usunąć plamę z żywicy, którą masz na ubraniu wykonanym z naturalnej tkaniny, takiej jak bawełna, len czy jedwab? Możesz zrobić to na kilka sposobów. Na początku wypróbuj spirytus lub denaturat. Pod plamę podłóż grubszą warstwę ręcznika papierowego, a następnie przyłóż zwilżony wybranym płynem wacik.
Kilkukrotnie dociskaj lekko wacik, aby wchłonął nadmiar żywicy. Wymieniaj waciki często na świeże i pamiętaj, aby były dość mocno nasączone. Nie pocieraj! Kiedy plama zejdzie w całości, wypierz ubranie jak zwykle.
Innym sposobem, który pomoże usunąć żywicę z ubrania wykonanego z naturalnego materiału, jest zastosowanie roztworu spirytusu i terpentyny w proporcji 3:1. Sprawdzi się także kosmetyczny aceton.
Postępuj z nimi tak samo jak ze spirytusem. Po usunięciu plamy wybranym środkiem upierz tkaninę w letniej wodzie z dodatkiem proszku do prania lub mydła szarego. Pamiętaj, aby najpierw przeprowadzić próbę na niewidocznej części ubrania.
Jak usunąć żywicę z ubrań z tkanin syntetycznych?
Z włóknami syntetycznymi postępuje się bardzo podobnie, jak w przypadku włókien naturalnych. Pod plamę z żywicy podłóż papierowy ręcznik bądź chusteczkę higieniczną, następnie odsączaj nadmiar żywicy wacikiem zanurzonym uprzednio w roztworze ze spirytusu i terpentyny w proporcji 1:1. Na koniec wypierz w letniej wodzie z dodatkiem proszku, płynu lub mydła.
Pamiętaj: aby usunąć żywicę z ubrań wykonanych z materiałów syntetycznych (poliester, nylon, akryl) nigdy nie używaj acetonu. W ten sposób możesz całkowicie zniszczyć ubranie!
Czym zmyć żywicę z auta?
Usuwanie żywicy z karoserii samochodu nie jest trudne. Potrzebujesz do tego dwóch szmatek oraz spirytusu. Pierwszą szmatkę nasącz alkoholem (musi być mocno wilgotna, ale nie ociekać), a następnie przyłóż do miejsca zabrudzonego żywicą. Pozostaw na ok. 30 sekund, maksymalnie minutę. Jeśli przetrzymasz spirytus dłużej, możesz uszkodzić lakier na karoserii.
Na koniec przetrzyj miejsce zabrudzenia czystą szmatką zamoczoną w letniej wodzie i wytrzyj do sucha.
Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 08.04.2021.
Czytaj także:
Jak usunąć plamy ze smaru?
Jak usunąć plamy z krwi?
Sposoby na plamy z długopisu