Jak usunąć żywicę z ubrań fot. Adobe Stock

Jak usunąć żywicę z ubrania - sposoby na plamy z żywicy

Aby usunąć żywicę z ubrania użyj terpentyny, spirytusu lub acetonu. Nie prasuj żywicy przez papierowy ręcznik - część żywicy może wsiąknąć w tkaninę i zniszczyć ubranie.
/ 10.12.2019 14:04
Jak usunąć żywicę z ubrań fot. Adobe Stock

Na skróty:

Plamy z żywicy łatwo usuniesz domowymi sposobami. Zabrudzenie zniknie po zastosowaniu terpentyny, spirytusu czy acetonu. Bądź jednak ostrożna przy ich użyciu. Nieumiejętne próby mogą zniszczyć tkaninę.

Jeśli poplamiłaś sobie spodnie czy bluzkę żywicą i szukasz porady, jak usunąć żywicę z ubrania, możesz trafić na sposób, wg którego plamę należy wyprasować. Nie zalecamy prasowania plamy przez papierowy ręcznik - część substancji pozostanie w tkaninie, dodatkowo utrwalając się.

Zanim sięgniesz po konkretną metodę wywabiania plam, sprawdź, z jakiego materiału wykonana jest tkanina. To istotne, aby jej nie zniszczyć! Podobnie jak w przypadku usuwania plamy z trawy - nie pocieraj tkaniny zbyt mocno, by jej nie uszkodzić.

Jak usunąć żywicę z ubrań z włókien naturalnych

Jak usunąć plamę z żywicy, którą masz na ubraniu wykonanym z naturalnej tkaniny, takiej jak bawełna, len czy jedwab? Oto krótka instrukcja:

  1. Pod plamę podłóż złożony na kilka części papierowy ręcznik lub chusteczkę higieniczną. Przygotuj spirytus lub denaturat.
  2. Zwilż w nim wacik i przetrzyj kilkakrotnie plamę.

Innym sposobem, który pomoże usunąć żywicę z ubrania wykonanego z naturalnego materiału jest zastosowanie roztworu spirytusu i terpentyny w proporcji 3:1, lub aceton.

Postępujemy z nimi tak samo jak ze spirytusem. Po przetarciu plamy wybranym środkiem, pierzemy tkaninę w letniej wodzie z dodatkiem proszku do prania lub mydła szarego.

W przypadku użycia acetonu koniecznie zrób próbę na niewidocznej części garderoby.

Jak usunąć żywicę z ubrań z tkanin syntetycznych

Z włóknami syntetycznymi postępuje się bardzo podobnie jak w przypadku włókien naturalnych. Pod plamę podłóż papierowy ręcznik bądź chusteczkę higieniczną, następnie pocieraj plamę wacikiem zanurzonym uprzednio w roztworze ze spirytusu i terpentyny w proporcji 1:1.

Pierz w letniej wodzie z dodatkiem proszku do prania lub mydła.

Pamiętaj: aby usunąć żywicę z ubrań wykonanych z materiałów syntetycznych (poliester, nylon, akryl) nigdy nie używaj acetonu.

Oto więcej na temat usuwania plam:
Jak usunąć plamy ze smaru?
Plama z samoopalacza? Nie musisz wyrzucać ubrania! 
Plamy z potu szpecą twoje ubranie? Zobacz, jak możesz je uratować!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (54)
/03.07.2019 20:44
Tylko Olejek Herbaciany. Jeśli jest możliwość to włóż do zamrażalki poplamione aż żywica stwardnieje lub obłóż kostkami lodu a następnie delikatnie zeskrob wierzchnią warstwę.Polej plamę olejkiem i wycieraj ściereczką lub ręcznikiem papierowym i normalnie wypierz. Efekt gwarantowany w 100 %. Spodnie sztruksowe jasne po wyczyszczeniu i praniu bez najmniejszej widocznej plamy i zabarwieniu po żywicy ( było kilka po ławce parkowej ~ po 1 cm wielkości) . Koszt 10 zł a efekt piorunujący. Polecam.
/25.02.2019 14:39
niewielkie, dość świeże plamki na kurtce dziecka udało mi się usunąć zmywaczem do paznokci
/02.05.2018 13:57
Spodnie od garnituru, spirytus pomógł. Dzięki :)
POKAŻ KOMENTARZE (51)