Plamy z żywicy - sprawdzone sposoby na to, jak się ich pozbyć

Plamy z żywicy fot. Adobe Stock, Andrea Izzotti
Aby usunąć plamy z żywicy z ubrania użyj terpentyny, spirytusu lub acetonu. Nie prasuj żywicy przez papierowy ręcznik - część żywicy może wsiąknąć w tkaninę i zniszczyć ubranie.
/ 15.10.2021 10:04
Plamy z żywicy fot. Adobe Stock, Andrea Izzotti

Plamy z żywicy na ubraniu nie zniszczą tkaniny, jeśli będziesz działać szybko. Żywicę z ubrania usuniesz m.in. za pomocą acetonu. Zabrudzenie zniknie też po zastosowaniu terpentyny albo spirytusu. Bądź jednak ostrożna przy ich użyciu. Nieumiejętne próby mogą zniszczyć tkaninę.

Spis treści:

  1. Czy można usunąć plamy z żywicy żelazkiem?
  2. Jak usunąć żywicę z ubrania z włókien naturalnych?
  3. Jak usunąć żywicę z ubrania z włókien syntetycznych?

Czy można usunąć plamy z żywicy za pomocą żelazka?

Jeśli poplamiłaś sobie spodnie czy bluzkę i szukasz porady, jak usunąć żywicę z ubrania, możesz trafić na sposób, według którego plamę należy wyprasować.

Jak usunąć żywicę z ubrania żelazkiem? Nie zalecamy prasowania plamy przez papierowy ręcznik - część substancji pozostanie w tkaninie, dodatkowo utrwalając się.

Podobną zasadę należy stosować w przypadku plam z antyperspirantu. Wysoka temperatura prasowania tylko je utrwala.

Zanim sięgniesz po konkretną metodę wywabiania plam, sprawdź z jakiego materiału wykonana jest tkanina. To istotne, aby jej nie zniszczyć. Podobnie jak w przypadku usuwania plamy z trawy - nie pocieraj tkaniny zbyt mocno, by jej nie uszkodzić.

Jak usunąć żywicę z ubrań z włókien naturalnych?

Jak usunąć plamę z żywicy, którą masz na ubraniu wykonanym z naturalnej tkaniny, takiej jak bawełna, len czy jedwab? Oto krótka instrukcja:

  • Pod plamę podłóż złożony na kilka części papierowy ręcznik lub chusteczkę higieniczną. Przygotuj spirytus lub denaturat.
  • Zwilż w nim wacik i przetrzyj kilkakrotnie plamę z żywicy.

Innym sposobem, który pomoże usunąć żywicę z ubrania wykonanego z naturalnego materiału, jest zastosowanie roztworu spirytusu i terpentyny w proporcji 3:1, lub aceton.

Postępuj z nimi tak samo jak ze spirytusem. Po przetarciu plamy wybranym środkiem, upierz tkaninę w letniej wodzie z dodatkiem proszku do prania lub mydła szarego.

W przypadku użycia acetonu, koniecznie zrób próbę na niewidocznej części garderoby.

plamy z żywicy na ubraniufot. Żywica/Adobe Stock, Pontus Edenberg

Jak usunąć żywicę z ubrań z tkanin syntetycznych?

Z włóknami syntetycznymi postępuje się bardzo podobnie, jak w przypadku włókien naturalnych. Pod plamę z żywicy podłóż papierowy ręcznik bądź chusteczkę higieniczną, następnie pocieraj wacikiem zanurzonym uprzednio w roztworze ze spirytusu i terpentyny w proporcji 1:1.

Pierz w letniej wodzie z dodatkiem proszku do prania lub mydła.

Pamiętaj: aby usunąć żywicę z ubrań wykonanych z materiałów syntetycznych (poliester, nylon, akryl) nigdy nie używaj acetonu.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 08.04.2021

Czytaj także:
Jak usunąć plamy ze smaru?
Jak usunąć plamy z krwi?
Sposoby na plamy z długopisu

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA