pranie

Jak usunąć plamy ze smaru? Znamy sprawdzone i proste sposoby na smar!

Jak usunąć plamy ze smaru? Najlepiej poradzi sobie masło, szare mydło, płyn do naczyń, pasta php lub benzyna ekstrakcyjna. Zobacz, co jeszcze się sprawdzi!
Aneta Żuchowska / 11.07.2019 09:36
pranie

Jak pozbyć się plam ze smaru? To wyjątkowo uporczywe zabrudzenia, ale zanim pobiegniesz do sklepu po różne środki czyszczące, zacznij od domowych sposobów na usunięcie plam ze smaru. Oszczędzisz w ten sposób czas i pieniądze. Możesz użyć np. masła, pasty BHP, benzyny ekstrakcyjnej. To proste i skuteczne!

Masło: pierwsze w walce z plamami ze smaru

Podłóż pod plamę ręcznik jednorazowy lub chusteczkę higieniczną, następnie nałóż na plamę nieco masła, pozostaw na 15 minut, po czym wypierz w ciepłej wodzie z płynem do naczyń lub z dodatkiem proszku do prania i mydlin (najlepiej zetrzeć nieco szarego mydła). 

Jak wywabić tłuste plamy? 

Przy delikatnych plamach wystarczy sama kuracja z szarego mydła. Nacieramy wtedy plamę grubą warstwą mydła i zostawiamy na chwilę, po czym pierzemy.

Pasta bhp i koncentrat do naczyń

Z plamami ze smaru doskonale radzą sobie dobre płyny do naczyń (skoncentrowane). Wystarczy polać nimi obficie plamę i energicznie uprać tkaninę w ciepłej wodzie.

Równie skuteczna jest pasta bhp (najlepiej w żelu – nie niszczy tkanin). Postępujemy z nią dokładnie jak z płynem do naczyń. Przy bardziej uciążliwych plamach przed upraniem tkaniny zalecamy pozostawić płyn do naczyń lub pastę bhp na plamie na około 15-20 minut.

Plama z podkładu na ulubionej bluzce? Zobacz, jak uratować ubranie! 

Kolejny sposób: benzyna ekstrakcyjna

Ze smarem poradzi sobie także benzyna ekstrakcyjna. Namocz wacik w benzynie, ściągnij nim smar z ubrania, następnie wypierz plamę po benzynie w ciepłej wodzie z  proszkiem i płynem do naczyń.

Używając benzyny ekstrakcyjnej przed rozpoczęciem czyszczenia tkaniny pamiętaj o wykonaniu próby na niewidocznym fragmencie ubrania.

Czego należy się wystrzegać przy plamach ze smaru?

Pamiętaj, aby plam ze smaru pod żadnym pozorem nie prasować. Wysoka temperatura tylko utrwali plamę na tkaninie, a jej późniejsze skuteczne jej usunięcie będzie nie możliwe. 

Zobacz również:
Plama z żywicy? Nic straconego! Poradzisz sobie z nią!
Tłusta plama szpeci ubranie? Zobacz, jak się jej pozbyć!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (25)
/31.07.2019 16:47
A jak z oryginalnej czapki z daszkiem? Mam plamę na daszku
/30.09.2017 11:57
Udało się usunąć smar z kurtki rowerowej masłem i płynem do naczyń 😄
/03.06.2016 16:47
Po wypraniu dresów nadal mam plamy jagby po oleju
POKAŻ KOMENTARZE (22)