Plamy ze smaru na ubraniach to prawdziwe utrapienie, na szczęście możesz sobie z nimi poradzić domowymi sposobami

plamy ze smaru fot. Adobe Stock, Odua Images
Jak usunąć plamy ze smaru? Możesz do tego wykorzystać domowe sposoby. Sprawdzi się soda oczyszczona, płyn do mycia naczyń, szare mydło, a nawet... masło. Możesz także sięgnąć po uniwersalną pastę BHP lub benzynę ekstrakcyjną. Metodę zawsze musisz dobrać do rodzaju tkaniny, aby nie zniszczyć ubrań.
Aneta Żuchowska / 04.01.2024 13:36
plamy ze smaru fot. Adobe Stock, Odua Images

Plamy ze smaru to wyjątkowo uporczywe zabrudzenia, ale zanim pobiegniesz do sklepu po środki czyszczące, zacznij od domowych sposobów na ich usunięcie. Może się okazać, że plamy zejdą bez pomocy detergentów.

Jeśli masz do czynienia z naprawdę uporczywym zabrudzeniem, sięgnij po pastę BHP lub benzynę ekstrakcyjną. Pamiętaj, że plam ze smaru pod żadnym pozorem nie można prasować. Wysoka temperatura tylko utrwali ślad na tkaninie, a późniejsze doczyszczenie ubrania będzie niemożliwe.

Spis treści:

  1. Masło
  2. Pasta BHP
  3. Szare mydło
  4. Soda oczyszczona
  5. Płyn do mycia naczyń
  6. Benzyna ekstrakcyjna

Masło na plamy ze smaru

Masło to jeden z prostszych, a jednocześnie dość nieoczywistych i nietypowych sposobów na plamy ze smaru, nawet te stare i mocno zaschnięte. Aby go zastosować, najpierw podłóż pod plamę ręcznik jednorazowy lub chusteczkę higieniczną, a następnie nałóż na plamę nieco miękkiego masła i pozostaw na 15 minut.

Potem wypierz ubranie w ciepłej wodzie z płynem do naczyń lub z dodatkiem proszku do prania i mydlin (najlepiej zetrzeć nieco szarego mydła). Plama ze smaru powinna dosłownie wypłukać się razem z tłuszczem z masła. Na koniec wypierz ubranie jak zwykle.

plamy ze smaru domowe sposoby

fot. Domowe sposoby na plamy ze smaru: użyj masła/Adobe Stock, Maliflower73

Pasta BHP na plamy ze smaru

Z plamami ze smaru bardzo dobrze radzi sobie również pasta BHP (najlepiej wybrać tę w żelu, bo jest najbezpieczniejsza dla tkanin). Pamiętaj jednak, aby ostrożnie stosować ją na delikatnych materiałach. Najlepiej najpierw sprawdź na niewidocznym kawałku, czy pasta zadziała jakkolwiek na samą tkaninę.

Plamę polej pastą BHP i energicznie wypierz tkaninę w ciepłej wodzie. W przypadku silnego zabrudzenia, pozostaw pastę na 15-20 minut na plamie. Następnie wypłucz i wypierz jak zwykle, jeśli nie ma już śladu po smarze. Jeśli widzisz jeszcze plamę, powtórz czynność.

Pastę BHP możesz bezpiecznie stosować także na skórę. Z jej pomocą możesz np. doczyścić dłonie po grzybach albo usunąć ze skóry smar, jeśli mydło ani płyn do naczyń nie działają.

Czym usunąć smar z ubrania: szare mydło

Szare mydło to znany i skuteczny sposób na usuwanie plam, ale nie poradzi sobie z dużymi i bardzo trudnymi zabrudzeniami. Może jednak stanowić skuteczny dodatek do innych metod.

Aby usunąć plamę ze smaru przy pomocy szarego mydła, natrzyj ją zwilżoną lekko kostką - pokryj plamę grubą warstwą i zostaw na ok.15-20 minut. Następnie wypierz tkaninę jak zwykle. Możesz także wcześniej przygotować wcześniej wspomnianą kąpiel w mydlinach - zetrzyj szare mydło na grubych oczkach lub zeskrob spore płaty nożem i rozpuść w ciepłej wodzie, a następnie namocz wstępnie wyczyszczone ubranie na ok. 30-40 minut.

Jak usunąć plamy ze smaru: soda oczyszczona

Na plamy ze smaru możesz też zastosować pastę sodową, która jest znanym domowym detergentem, stosowanym szczególnie chętnie w kuchni i łazience. Połącz sodę oczyszczoną z wodą w takich proporcjach, aby powstała gęsta, ale dość gładka masa. Tak przygotowaną pastę nałóż obficie na plamę i pozostaw na minimum 15 minut. Następnie wypłucz tkaninę i jeśli plama zeszła - wypierz jak zwykle.

Soda oczyszczona może nie sprawdzić się w przypadku kolorowych ubrań, ponieważ może sprawić, że materiał w miejscu plamy stanie się wyblakły.

Płyn do mycia naczyń na plamy ze smaru

Z plamami ze smaru uporają się także dobre płyny do naczyń. Najlepiej wybrać te mocno skoncentrowane, ponieważ mogą one znacznie głębiej i skuteczniej wniknąć we włókna i wytrącić uporczywy pigment ze smaru.

Polej plamę sporą ilością płynu do mycia naczyń i pozostaw na 3-5 minut. Następnie lekko zwilż materiał ciepłą wodą w miejscu zabrudzenia i energicznie pocieraj. Następnie wypłucz i wypierz jak zwykle.

Gdy plama ze smaru jest już zaschnięta, pozostaw płyn na 15-20 minut na tkaninie, a następnie postępuj tak samo, jak w przypadku świeżych plam.

jak usunąć smar z ubrania

fot. Jak usunąć plamy ze smaru: wykorzystaj płyn do naczyń/Adobe Stock, Praewphan

Jak usunąć smar z ubrania? Benzyna ekstrakcyjna

Ze smarem poradzi sobie także benzyna ekstrakcyjna. Kupisz ją w sklepach z chemią gospodarczą oraz w większych marketach. Namocz wacik w benzynie, ściągnij nim smar z ubrania, następnie upierz tkaninę w ciepłej wodzie z proszkiem do prania i płynem do mycia naczyń. Możesz także zostawić nasączony wacik na kilka chwil, aby mocne zabrudzenie puściło.

Pamiętaj, aby założyć rękawiczki ochronne oraz zapewnić odpowiednią wentylację w domu - benzyna ekstrakcyjna ma mocny, nieprzyjemny zapach, który może być drażniący i wywołać np. bóle głowy.

Używając benzyny ekstrakcyjnej przed rozpoczęciem czyszczenia tkaniny, pamiętaj też o wykonaniu próby na niewidocznym fragmencie ubrania.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 09.05.2013.

Czytaj także:
Jak usunąć plamy z farby?
Jak usunąć plamy z długopisu?
Jak usunąć plamy z rdzy?

Redakcja poleca

REKLAMA