Ratunku! Jak usunąć plamy z pleśni?

Plamy z pleśni powstają, gdy bieliznę lub odzież przechowujesz w wilgotnym miejscu. Mogą pojawić się także wtedy, gdy nie uprasujesz jej do sucha i wilgotną włożysz do szafy. Usunięcie pleśni z ubrań nie jest proste, ale zdradzimy ci swoje sposoby.
Małgorzata Świgoń / 7 miesięcy temu
Ratunku! Jak usunąć plamy z pleśni? fot. Adobe Stock

1. Świeże plamy pleśni potrzyj spirytusem denaturowanym, a gdy materiał wyschnie wypłucz go w czystej wodzie. Zabieg trzeba powtarzać kilkakrotnie, aż plamki znikną. Jeśli pozostały ślady wypierz ubranie w wodzie z detergentem. Pamiętaj, by nie prać tkaniny przed usunięciem pleśni, bo pozostaną ślady rdzawożółtego koloru.

2. Jeśli wyprałaś materiał przed usunięciem pleśni, i pozostały żółtawe plamy spróbuj je usunąć środkiem wybielającym. Rozcieńcz go wodą (1 łyżeczka na pół litra wody).

3. Zastarzałe plamy namocz przez 12 godzin w serwatce lub maślance. Wysusz tkaninę, a następnie przetrzyj ją roztworem soli z amoniakiem (1 łyżka soli i 1 łyżka amoniaku). Potem wypierz w wodzie z detergentem.

4. Jeśli plamy pleśni pojawiły się na zamszu – najpierw dobrze go wysusz, a następnie wyczyść drucianą lub gumową szczoteczką lub miałkim pumeksem.

5. Wynieś zaplamione rzeczy na dwór w słoneczny dzień. Usuń  pozostałości pleśni szczotką o twardym włosiu, a następnie pozostaw tkaninę na słońcu. Wypierz w gorącej wodzie z dodatkiem środka wybielającego.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)