ślady po żelazku fot. Adobe Stock

Jak usunąć ślady po żelazku?

Świecące plamy po żelazku na czarnym ubraniu często okazują się niemożliwe do usunięcia. Póki jednak są świeże, można spróbować się ich pozbyć. Jednym ze sposobów jest posypanie zwilżonej tkaniny drobną solą kuchenną.
Małgorzata Świgoń / 28.09.2020 07:33
ślady po żelazku fot. Adobe Stock

Świecące plamy po żelazku to zwykle wynik zbyt wysokiej temperatury prasowania. Ślady po żelazku na ubraniach to nic innego jak właśnie przypalenie. Mogą one mieć charakter nieodwracalny, ale są sposoby na to, by te świecące plamy usunąć.

Ślady po żelazku mogą powstać także gdy stosujesz się do zaleceń dot. prasowania, jednak na ubraniu pozostał niewypłukany detergent. Wówczas to on ulega „spaleniu”.

Stare świecące plamy po żelazku są niestety niemożliwe do usunięcia, ale świeże ślady można spróbować usunąć np. solą.

7 sposobów na ślady po żelazku

  1. Białą odzież z bawełny zwilż zimną wodą, posyp drobną solą kuchenną. Wysusz na słońcu, ponownie zanurz w wodzie, dobrze wypłucz i przeprasuj.
  2. Lekko przyżółcone miejsce na białym płótnie potrzyj szmatką zwilżoną roztworem wody z boraksem (2 łyżeczki boraksu na szklankę wody). Wypłucz w letniej wodzie i jeszcze raz wyprasuj.
  3. Świeże ślady po żelazku na białej bawełnianej bluzce koszulowej potrzyj kawałkiem cukru zwilżonym wodą lub pianą z białek, z dodatkiem soli. Pozostaw na 15 minut, potem spłucz letnią wodą.
  4. Mocno przypalone miejsce na odzieży z płótna wypłucz w ciepłej wodzie, a plamy natrzyj roztworem bielinki lub innego preparatu, który zawiera chlor. Gdy zbieleją, wypłucz tkaninę i przeprasuj.
  5. Aby usunąć przypalenie z żelazka na ubraniu, zwilż je zimną wodą, wyciśnij i zalej plamę 10%. wodą utlenioną. Po chwili spłucz czystą wodą.
  6. Błyszczące plamy po żelazku (tzw. wyświecenia) na wełnianej odzieży pokryj pulpą ze świeżo utartych ziemniaków (bez skórki) i energicznie wyszczotkuj.
  7. Zaparzaczkę (czyli kawałek tkaniny używanej do prasowania) zwilż w roztworze wody z octem (1,5 szklankę octu na 2 szklanki wody), przetrzyj świecące plamy na czarnym ubraniu i prasuj po lewej stronie przez tę samą zaparzaczkę.

Ślady po żelazku na ubraniach mogą powstać także wtedy, gdy żelazko jest brudne i przypalone. Wówczas w pierwszej kolejności trzeba wyczyścić żelazko.

Pierwotna treść artykułu została opublikowana 26.04.2018.

Zobacz więcej sprawdzonych porad:
Jak uratować zmechacone ubrania?
Jak usunąć pleśń z ubrania?
Jak uratować zafarbowane ubranie?
Jak usunąć plamy z długopisu?