7 sposobów jak usunąć ślady po żelazku

Chcesz pięknie wyprasować bluzkę czy spodnie – wystarczy chwila nieuwagi i na tkaninie pozostaje zażółcenie lub błyszczący ślad. Nie wygląda to estetycznie. Na szczęście są sposoby, które pomogą przywrócić odzieży dobry wygląd.
Małgorzata Świgoń / 7 miesięcy temu
7 sposobów jak usunąć ślady po żelazku fot. Adobe Stock

1. Lekko przyżółcone miejsce na białym płótnie potrzyj szmatką zwilżoną roztworem wody z boraksem (2 łyżeczki boraksu na szklankę wody.Wypłucz w letniej wodzie i jeszcze raz wyprasuj.

2. Lekko przyżółcone miejsce na białej bawełnianej bluzce koszulowej potrzyj kawałkiem cukru zwilżonym wodą lub pianą z białek, z dodatkiem soli. Pozostaw na 15 minut, potem spłucz letnią wodą.

3. Mocno przypalone miejsce na odzieży z płótna wypłucz w ciepłej wodzie, a plamy natrzyj roztworem bielinki lub innego preparatu, który zawiera chlor. Gdy zbieleją, wypłucz tkaninę i przeprasuj.

4.Białą odzież z bawełny zwilż zimną wodą, posyp drobną solą kuchenną. Wysusz na słońcu, ponownie zanurz w wodzie, dobrze wypłucz i przeprasuj.

5. Aby usunąć przypalenie z żelazka na ubraniu, zwilż je zimną wodą, wyciśnij i zalej plamę 10 proc. wodą utlenioną. Po chwili spłucz czystą wodą.

6. Błyszczące plamy po żelazku (tzw. wyświecenia) na wełnianej odzieży pokryj pulpą ze świeżo utartych ziemniaków (bez skórki) i energicznie wyszczotkuj.

7. Zaparzaczkę (czyli kawałek tkaniny używanej do prasowania) zwilż w roztworze wody z octem (1,5 szkl. octu na 2 szkl. wody), przetrzyj wyświecone miejsca i prasuj po lewej stronie przez tę samą zaparzaczkę.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)