jak usunąć klej z ubrania fot. Adobe Stock

Jak usunąć klej z ubrania? Usuwamy klej po naklejce i silny klej typu kropelka

Plamy z kleju, zwłaszcza cyjanoakrylowego typu kropelka, są wyjątkowo trudne do usunięcia. Aby usunąć klej po naklejce z ubrania, warto sięgnąć po aceton, ale nie dla każdej tkaniny będzie bezpieczny.
/ 11.03.2020 11:10
jak usunąć klej z ubrania fot. Adobe Stock

Na skróty:

  1. Jak usunąć klej po naklejce z ubrania
  2. Jak usunąć klej do papieru
  3. Jak usunąć klej typu kropelka

Jak usunąć klej po naklejce z ubrania

Zwykle tam, gdzie wcześniej na ubraniu były przyklejone naklejki, pozostają resztki kleju. Póki klej jest świeży i miękki, możesz przesuwać po nim palcami, aby go zrolować. W ten sposób łatwo usuniesz klej z ubrania. Następnie wystarczy uprać tę część garderoby w pralce i po naklejce nie ma śladu.

Jeśli naklejka mocno trzyma się tkaniny i klej zdążył już wyschnąć, jego usunięcie z ubrania będzie nieco trudniejsze. Aby bez problemu odkleić taką naklejkę, a przy tym pozbyć się kleju przywierającego do materiału, użyj pary wodnej.

Zagotuj wodę w garnku lub w czajniku i potrzymaj to miejsce nad unoszącą się parą przez około 15 - 20 sekund. Naklejka powinna odkleić się już bez problemu.

Niestety sposób z parą wodną nie może być stosowany do wyjątkowo wrażliwych tkanin np. jedwabiu.

Jak usunąć klej do papieru

Celulozowe kleje do papieru to te, których zwykle dzieci używają do prac plastycznych. Usunięcie kleju z ubrania nie jest trudne, jednak jeśli klej zdążył wyschnąć, warto przed upraniem namoczyć ubranie w ciepłej wodzie z mydłem.

Następnie upierz ubranie w pralce. Jeśli po wysuszeniu okaże się, że klej pozostał, namocz wacik spirytusem lub benzyną ekstrakcyjną i delikatnie pocieraj. Klej powinien dać się usunąć bez większego problemu.

Jak usunąć klej błyskawiczny typu kropelka

Kleiłaś coś ekspresowym, mocnym klejem i niechcący ubrudziłaś ubranie? Taki klej szybko wysycha (to jego główna zaleta!), ale też zdecydowanie trudniej go usunąć.

Kiedy już klej kropelka zaschnie, a ubranie jest wykonane ze zwykłej bawełny, możesz zastosować aceton. Namocz wacik w acetonie, przykładaj na miejsce z plamą po kleju, a następnie delikatnie ścieraj pozostałości pilnikiem. Rób to bardzo ostrożnie, na przemian mocząc acetonem i zdrapując. 

Acetonu nie wolno używać do tkanin sztucznych - może je zupełnie uszkodzić. 

Jeśli nie uda ci się usunąć kleju z ubrania, np. z jeansów, pamiętaj, że możesz specjalnie poszarpać materiał i zrobić modną dziurę. W ostateczności warto też poszukać naszywki.

Zobacz jak uporać się z innymi rodzajami plam: