Jak usunąć klej z ubrania przy pomocy pary wodnej, żelazka i pilnika? Podpowiadamy, jak pozbyć się uporczywych plam z kleju

jak usunąć klej z ubrania fot. Adobe Stock, Konstantin Yuganov
Plamy z kleju, zwłaszcza cyjanoakrylowego (typu kropelka), są wyjątkowo trudne do usunięcia. Aby usunąć klej z ubrania, warto sięgnąć po aceton, ale nie dla każdej tkaniny będzie bezpieczny. Możesz próbować także zrobić to przy pomocy pary wodnej, żelazka albo delikatnego pilniczka. Zobacz, jak usunąć plamy z kleju.
/ 14.02.2023 15:59
jak usunąć klej z ubrania fot. Adobe Stock, Konstantin Yuganov

Plamy z kleju bywają naprawdę uporczywe. Często nie chcą zejść żadnym sposobem i martwisz się, że twoje ubranie pójdzie na straty. Istnieje jednak kilka domowych metod, które najczęściej sprawdzają się świetnie. Pamiętaj tylko, że nie każdą z nich możesz zastosować na delikatnym materiale. Zobacz, jak usunąć plamy z kleju.

Spis treści:

  1. Jak usunąć klej po naklejce z ubrania
  2. Jak usunąć klej z ubrania żelazkiem
  3. Jak usunąć klej do papieru
  4. Jak usunąć klej typu kropelka

Jak usunąć klej po naklejce z ubrania?

Zwykle tam, gdzie wcześniej na ubraniu były przyklejone naklejki, pozostają resztki kleju. Póki klej jest świeży i miękki, możesz przesuwać po nim palcami, aby go zrolować. W ten sposób łatwo usuniesz klej z ubrania. Następnie wystarczy uprać tę część garderoby w pralce i po naklejce nie ma śladu.

Jeśli naklejka mocno trzyma się tkaniny i klej zdążył już wyschnąć, jego usunięcie z ubrania będzie nieco trudniejsze. Aby bez problemu odkleić taką naklejkę, a przy tym pozbyć się kleju przywierającego do materiału, użyj pary wodnej.

Zagotuj wodę w garnku lub w czajniku i potrzymaj to miejsce nad unoszącą się parą przez około 15 - 20 sekund. Naklejka powinna odkleić się już bez problemu. Niestety sposób z parą wodną nie może być stosowany do wyjątkowo wrażliwych tkanin np. jedwabiu.

jak usunąć klej z ubrania żelazkiem

fot. Jak usunąć klej z ubrania/Adobe Stock, SkyLine

Jak usunąć klej z ubrania żelazkiem?

Aby usunąć klej z ubrania przy pomocy żelazka, będziesz potrzebować urządzenia z funkcją pary. Na desce do prasowania połóż nieużywaną ściereczkę, którą możesz zabrudzić, papier do pieczenia lub śniadaniowy. Następnie rozłóż materiał, na którym jest plama z kleju i przykryj kolejną warstwą papieru. Następnie przyłóż gorące żelazko do miejsca, w którym jest klej i delikatnie pocieraj, cały czas używając funkcji pary.

Klej powinien przynajmniej częściowo wsiąknąć w papier z jednej bądź drugiej strony materiału. To, co zostanie, możesz usunąć patyczkiem albo powtórzyć cały proces. Na koniec możesz strumień pary skierować w poziomie (np. na materiał powieszony na wieszaku). W ten sposób plama z kleju powinna dać się całkowicie usunąć. Tę metodę możesz zastosować także do usuwania plam z wosku.

Uważaj jednak na typ materiału. Nie każda tkanina dobrze zniesie wysokie temperatury i częste wyrzuty pary z żelazka. Pamiętaj też, że na niektórych ubraniach mogą zostać charakterystyczne świecące plamy po żelazku.

Jak usunąć klej do papieru?

Celulozowe kleje do papieru to te, których zwykle dzieci używają do prac plastycznych. Usunięcie kleju z ubrania nie jest trudne, jednak jeśli klej zdążył wyschnąć, warto przed upraniem namoczyć ubranie w ciepłej wodzie z mydłem.

Następnie upierz ubranie w pralce. Jeśli po wysuszeniu okaże się, że klej pozostał, namocz wacik spirytusem lub benzyną ekstrakcyjną i delikatnie pocieraj. Klej powinien dać się usunąć bez większego problemu.

Jak usunąć klej błyskawiczny typu kropelka?

Kleiłaś coś ekspresowym, mocnym klejem i niechcący ubrudziłaś ubranie? Taki klej szybko wysycha (to jego główna zaleta!), ale też zdecydowanie trudniej go usunąć.

Kiedy już klej kropelka zaschnie, a ubranie jest wykonane ze zwykłej bawełny, możesz zastosować aceton. Namocz wacik w acetonie, przykładaj na miejsce z plamą po kleju, a następnie delikatnie ścieraj pozostałości pilnikiem. Rób to bardzo ostrożnie, na przemian mocząc acetonem i zdrapując. 

Acetonu nie wolno używać do tkanin sztucznych - może je zupełnie uszkodzić. Jeśli nie uda ci się usunąć kleju z ubrania, np. z jeansów, pamiętaj, że możesz specjalnie poszarpać materiał i zrobić modną dziurę. W ostateczności warto też poszukać naszywki.

jak usunąć klej kropelka z ubrania

fot. Jak usunąć klej kropelka z ubrania/Adobe Stock,  Pixel-Shot

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 11.03.2020.

Czytaj także:
Plamy z żywicy
Plamy z błota
Plamy z lakieru do paznokci