jak usunąć klej z ubrania fot. Adobe Stock

Jak usunąć klej z ubrania? Usuwamy klej po naklejce i silny klej typu kropelka

Plamy z kleju, zwłaszcza cyjanoakrylowego typu kropelka, są wyjątkowo trudne do usunięcia. Aby usunąć klej po naklejce z ubrania, warto sięgnąć po aceton, ale nie dla każdej tkaniny będzie bezpieczny.
/ 11.03.2020 11:10
jak usunąć klej z ubrania fot. Adobe Stock

Na skróty:

  1. Jak usunąć klej po naklejce z ubrania
  2. Jak usunąć klej do papieru
  3. Jak usunąć klej typu kropelka

Jak usunąć klej po naklejce z ubrania

Zwykle tam, gdzie wcześniej na ubraniu były przyklejone naklejki, pozostają resztki kleju. Póki klej jest świeży i miękki, możesz przesuwać po nim palcami, aby go zrolować. W ten sposób łatwo usuniesz klej z ubrania. Następnie wystarczy uprać tę część garderoby w pralce i po naklejce nie ma śladu.

Jeśli naklejka mocno trzyma się tkaniny i klej zdążył już wyschnąć, jego usunięcie z ubrania będzie nieco trudniejsze. Aby bez problemu odkleić taką naklejkę, a przy tym pozbyć się kleju przywierającego do materiału, użyj pary wodnej.

Zagotuj wodę w garnku lub w czajniku i potrzymaj to miejsce nad unoszącą się parą przez około 15 - 20 sekund. Naklejka powinna odkleić się już bez problemu.

Niestety sposób z parą wodną nie może być stosowany do wyjątkowo wrażliwych tkanin np. jedwabiu.

Z usunięciem plam po kleju powinien poradzić sobie także dobry odplamiacz:

Jak usunąć klej do papieru

Celulozowe kleje do papieru to te, których zwykle dzieci używają do prac plastycznych. Usunięcie kleju z ubrania nie jest trudne, jednak jeśli klej zdążył wyschnąć, warto przed upraniem namoczyć ubranie w ciepłej wodzie z mydłem.

Następnie upierz ubranie w pralce. Jeśli po wysuszeniu okaże się, że klej pozostał, namocz wacik spirytusem lub benzyną ekstrakcyjną i delikatnie pocieraj. Klej powinien dać się usunąć bez większego problemu.

Jak usunąć klej błyskawiczny typu kropelka

Kleiłaś coś ekspresowym, mocnym klejem i niechcący ubrudziłaś ubranie? Taki klej szybko wysycha (to jego główna zaleta!), ale też zdecydowanie trudniej go usunąć.

Kiedy już klej kropelka zaschnie, a ubranie jest wykonane ze zwykłej bawełny, możesz zastosować aceton. Namocz wacik w acetonie, przykładaj na miejsce z plamą po kleju, a następnie delikatnie ścieraj pozostałości pilnikiem. Rób to bardzo ostrożnie, na przemian mocząc acetonem i zdrapując. 

Acetonu nie wolno używać do tkanin sztucznych - może je zupełnie uszkodzić. 

Jeśli nie uda ci się usunąć kleju z ubrania, np. z jeansów, pamiętaj, że możesz specjalnie poszarpać materiał i zrobić modną dziurę. W ostateczności warto też poszukać naszywki.

Zobacz jak uporać się z innymi rodzajami plam: