Jak usunąć plamy z czereśni i nie uszkodzić materiału?

jak usunąć plamy z czereśni fot. Adobe Stock, weyo
Plamy z czereśni bywają problematyczne, ale tylko wtedy, kiedy pozwolisz im zaschnąć. Świeże zabrudzenia możesz łatwo usunąć przy pomocy gorącej wody. Zaschnięte plamy możesz próbować wywabić przy pomocy drogeryjnych środków, sięgnąć po domowe sposoby lub oddać ubrania do profesjonalnej pralni.
/ 21.05.2022 06:20
jak usunąć plamy z czereśni fot. Adobe Stock, weyo

Plamy z czereśni to pamiątka po pysznych deserach i orzeźwiających przekąskach, jednak na pewno nie chcesz, aby zostały z tobą na zawsze. Zobacz, jak szybko usunąć zabrudzenia, aby nie musieć nosić ubrań do pralni chemicznej.

Spis treści:

  1. Jak usunąć plamy z czereśni
  2. Jak usunąć zaschnięte plamy z czereśni?
  3. Plamy z czereśni: domowe sposoby

Jak usunąć plamy z czereśni?

Świeże plamy z czereśni bardzo łatwo jest usunąć. Podobnie, jak w przypadku plam z truskawek, wystarczy gorąca woda. Pamiętaj, aby reagować szybko – to bardzo ważne. Jeśli nie dopuścisz do zaschnięcia plamy, pozbędziesz się jej tak łatwo, jak udało ci się ją zrobić.

Bardzo często po tym, jak zobaczysz plamę, łapiesz chusteczkę i próbujesz ją zetrzeć. W przypadku plamy z czereśni, truskawek, buraków, etc. to bardzo duży błąd. Pocierając plamę, wcierasz barwnik w głąb tkaniny, przez co trudniej będzie ją usunąć.

Usuwanie plamy z czereśni przy pomocy wody

Ubranie ze świeżą plamą z czereśni umieść w naczyniu odpornym na wrzątek lub w wannie. Następnie polewaj ją przez kilkanaście sekund bardzo gorącą lub nawet wrzącą wodą. Plama zniknie na twoich oczach.

Uważaj jednak, jeśli pobrudzony materiał jest delikatny – bardzo gorąca woda może go uszkodzić. Wówczas spróbuj z nieco mniejszą temperaturą. Po wywabieniu plamy wodą, wypierz ubranie jak zwykle.

plamy z czereśni
fot. Sposoby na plamy z czereśni/Adobe Stock, nexusseven

Jak usunąć zaschnięte plamy z czereśni?

Zaschnięte plamy z czereśni możesz próbować usuwać dostępnymi w drogeriach i sklepach gospodarczych odplamiaczami i wybielaczami. Dobrze sprawdza się np. mydełko odplamiające.

Najpierw namocz zaschniętą plamę z czereśni w zimnej wodzie, a następnie delikatnie pocieraj mydełkiem w miejscu zabrudzenia. Nie trzyj ubrania metodą “materiał o materiał”, a jedynie delikatnie spień mydełko palcami. Pozostaw na kilka minut, a następnie wypłucz i wypierz jak zwykle.

sposoby na plamy z czereśni
fot. Plamy z czereśni: jak usunąć/Adobe Stock, HalynaRom

Plamy z czereśni: domowe sposoby

Możesz też sięgnąć po tzw. babcine metody na plamy. Jedną z nich jest papka sodowa. Plamę z czereśni przelej zimną wodą, a następnie nałóż na nią mieszankę sody oczyszczonej i octu (musi mieć konsystencję gęstej pasty).

Pozostaw na 20-30 minut, a następnie wypierz ubranie jak zwykle. Innym sposobem na domowe pozbycie się plamy z czereśni jest boraks, czyli środek czyszczący, który jest głównym składnikiem proszków do prania typu DIY.

Boraks możesz rozpuścić w misce z ciepłą wodą, albo dodać do pralki razem z proszkiem do prania. Jeśli domowe sposoby nie zadziałają, oddaj ubranie do pralni chemicznej.

Czytaj także:
Plamy z truskawek
Plamy z buraka
Plamy z trawy
 

Redakcja poleca

REKLAMA