Rybiki cukrowe - jak się pozbyć fot. Adobe Stock, leonimages

Rybiki cukrowe - jak się ich pozbyć z domu

Rybiki cukrowe inaczej zwane srebrzykami to niewielkie owady lubiące wilgotne i ciemne miejsca, które często pojawiają się w łazience, ale też w kuchni czy spiżarni. Mają długie czułki, są szybkie i możesz je zwalczyć domowymi sposobami.
/ 07.07.2021 14:53
Rybiki cukrowe - jak się pozbyć fot. Adobe Stock, leonimages

Aby pozbyć się rybika cukrowego, konieczne jest użycie np. lawendy czy cytryny. Możesz kupić też kwas borowy na rybiki, ale przede wszystkim zapobiegaj ich pojawieniu się: radzimy, jak sprawić, by rybiki w domu były bardzo rzadkim gościem. 

Spis treści:

 1. Jak wygląda rybik cukrowy
 2. Jak się pozbyć rybików?
 3. Jak zapobiec rybikom

Jak wygląda rybik cukrowy

Rybiki cukrowe to bezskrzydłe owady pokryte charakterystyczną srebrną łuską o długości ok 11 mm. Posiadają czułki o brązowo-pomarańczowej barwie, które sięgają nawet centymetra. Rybik cukrowy porusza się bardzo szybko, jest zwinny i ma naturę uciekiniera: zapalone światło i ruch spowodują, że skryje się ciemnych zakamarkach pomieszczenia. Rybiki cukrowe żyją i rozmnażają się tam gdzie jest ciepło, ciemno i wilgotno.

Znajdziesz te robaki w łazienkach, spiżarniach, ale także w pokojach, które są niewietrzone lub zawilgocone. Rybiki garną się do cukrów/skrobi, więc często można spotkać je w kuchennych szafkach. Wówczas rozprawienie się z nim i wymaga kilku domowych sposobów na rybiki i gruntownego sprzątania. Długość życia rybika cukrowego wynosi maksymalnie 4 lata, choć w sprzyjających warunkach może żyć nawet 2 razy dłużej, więc nie ignoruj pojawienia się rybików w domu.

Jak wygląda rybik cukrowy zdjęciefot. Adobe Stock, jorgee

Rybiki cukrowe nie przenoszą chorób ani bakterii, zatem nie są groźne dla ludzi, nieszczególnie dają o sobie znać. Rybiki łazienkowe czy kuchenne potrafią miesiącami ukrywać się i żywić resztkami tego, co znajdą na podłodze, blacie, wannie. Co ciekawe, obecność rybików to w wielu przypadkach efekt niesumiennych porządków. I nie będzie to przesadą, bo jeśli dbasz o czystość i na bieżąco ścierasz kurz, a przy tym nie dopuszczasz do sytuacji, w której w fugach i na podłodze zalega woda po kąpieli, raczej nie znajdziesz ich w swoim domu.

Jak się pozbyć rybików?

Walka z rybikami nie musi być tak uciążliwa jak ta, którą prowadzimy aby pozbyć się prusakówRybiki cukrowe to wprawieni biegacze, a ich słabością są wspomniane cukry. Jeśli zastanawiasz się, jak pozbyć się rybików domowymi sposobami bez użycia środków chemicznych, możesz wykorzystać ich zachłanność. 

Pułapka jako sposób na rybiki

 • Przygotuj słoik i oklej go taśmą klejącą tak, by struktura była nierówna. Warto, by miała matową powierzchnię.
 • Na dno słoika wsyp cukier i włóż kawałek chleba.
 • Rybiki wejdą do środka słoika, ale nie zdołają wyjść po gładkich ściankach wewnętrznych.
 • Złapane w pułapkę rybiki łazienkowe możesz wypuścić na wolność. 

Kwas borowy na rybiki

 Innym sposobem na to, jak pozbyć się rybików z łazienki, jest pułapka z kwasu borowego.

 • Jeśli chcesz wytruć rybiki, wymieszaj kwas borowy z cukrem pudrem.
 • Rozpuszczonym kwasem w wodzie możesz tez przetrzeć płytki. Pamiętaj jednak, że kwas borowy jest trujący także dla zwierząt i ludzi, więc nie stosuj go, jeśli w domu są dzieci lub zwierzęta domowe.

Jeśli nie chcesz walczyć z rybikami sama, możesz też kupić gotowy preparat w sprayu lub pułapkę na rybiki.

Ocet na rybiki

To kolejny domowy sposób jak pozbyć się rybików: ocet odstrasza robactwo. Nasza receptura to mieszanka kilku składników, których rybiki wprost nie cierpią.

 • Do butelki ze spryskiwaczem wlej szklankę octu.
 • Dodaj olejek lawendowy i rozmarynowy (kilka kropel).
 • Powierzchnię łazienki spryskaj sprejem.

Soda oczyszczona na rybiki

Soda oczyszczona ma liczne właściwości, np. wybielające czy czyszczące. Warto ją stosować do czyszczenia łazienki jako element walki z rybikami. Możesz też ją „aromatyzować”, np. rozmarynem czy sproszkowanym liściem laurowym. 

Cytryna na rybiki łazienkowe

Gniazdo rybików może pojawić się w kątach łazienki, rzadko sprzątanych szafkach. Biegające po ścianach i fugach zwinne robaki są zniechęcającym widokiem, dlatego aby uniemożliwić im żywot w łazience, warto połówką cytryny (sokiem) pokryć płytki. To proces mozolny, ale jest prawdopodobne, że wstrzymasz ich ekspansję. 

Cynamon na rybiki

Ostre przyprawy oraz te intensywne, np. cynamon, mogą skutecznie zniechęcić rybiki w kuchni od docierania do niektórych szafek. Cynamon rozstawiony przy np. mąkach czy cukrze sprawi, że ochronisz produkty. 

Zioła na rybiki

Rozmaryn czy lawenda mają intensywny, odstraszający owady zapach, który może pomóc w zwalczaniu rybików w domu. 

Jak zapobiec rybikom 

Dbaj o pranie

Jeśli jeszcze nie masz rybików, postaraj się ich nie zapraszać. Nie wkładaj mokrych ubrań do kosza na pranie, wietrz łazienkę po kąpieli, wycieraj pralkę - w przeciwnym razie rybiki mogą potraktować tropikalny klimat jako zaproszenie do koegzystencji.

Sprzątanie łazienki

Rybiki pojawiają się tam, gdzie nawarstwiają się warstwy kurzu, jest wilgotno i panuje nieład. Lubią miejsca zapomniane przez człowieka (jeśli chodzi o sprzątanie), gniazda mogą pojawić się w zakamarkach rzadko porządkowanych szafek. Konieczna jest rutyna sprzątania.

Wietrz pomieszczenia

Nie dopuść do nadmiaru wilgoci w domu. Najczęściej spotyka się rybiki w łazienkach, bowiem nie mają one okien i możliwość ich wentylowania jest utrudniona. Może pomóc nawet zwykły wentylator.  Jeśli mimo wszystko masz problem z wilgocią w łazience, zainwestuj w pochłaniacz wilgoci.

Tekst na podstawie artykułu Beaty Jasiny-Wojtalak. Pierwotnie opublikowany 04.12.2019.

Twoja łazienka lub kuchnia aż prosi się o remont? Zajrzyj do Castoramy i kup wszystko, czego potrzebujesz, aby odmienić swoje wnętrza. Wykorzystaj do Castoramy kod rabatowy i oszczędzaj!

Czytaj także:Jak pozbyć się moli spożywczych?Pluskwy w domu - wiemy jak je wytępićSkuteczne sposoby na mrówki