drzewko szczęścia - grubosz jajowaty fot. Adobe Stock

Grubosz czyli drzewko szczęścia - odmiany, zasady uprawy i pielęgnacji

Drzewko szczęścia czyli grubosz odpowiednio przycięty i uprawiany w doniczce jest łatwy w pielęgnacji. Grubosz jest sukulentem, więc nie trzeba go często podlewać. Drzewko szczęścia lubi stanowiska jasne, nawet bezpośrednio nasłonecznione.
/ 20.02.2020 11:22
drzewko szczęścia - grubosz jajowaty fot. Adobe Stock

Nazwa drzewko szczęścia pewnie mówi ci więcej niż sam grubosz. Drzewko szczęścia to jednak nic innego jak roślina z rodziny gruboszowatych, a konkretnie crassula ovata czyli grubosz jajowaty.

Jej charakterystyczną cechą są grube liście o kształcie przypominającym monety i łatwość formowania. To dlatego drzewko szczęścia może wyglądem przypominać drzewko bonsai, choć jest od niego tańsze.

Na skróty:

  1. Drzewko szczęścia - odmiany
  2. Drzewko szczęścia - najlepsze stanowisko dla grubosza
  3. Drzewko szczęścia - nawożenie, podlewanie, przycinanie

Drzewko szczęścia - odmiany

Drzewko szczęścia czyli grubosz jajowaty w odróżnieniu od grubosza drzewiastego, nie ma podłużnych, niebieskawych liści, ale bardziej okrągłe, w zielonym kolorze.

Do znanych odmian grubosza jajowatego należą:

  • Californian Red Tip,
  • Tricolor,
  • Variegata,
  • Horn Tree,
  • Hobbit,
  • Gollum,
  • Coral.

Zobacz jak ciekawie prezentują się te 2 odmiany. Po lewej Gollum, po prawej Red Tip:

Drzewko szczęścia - grubosz jajowaty
fot. Adobe Stock

Drzewko szczęścia - stanowisko 

Grubosz lubi słoneczne miejsca, dobrze czuje się na parapecie wschodnim lub zachodnim, wiele okazów dobrze znosi także pobyt przy oknie wychodzącym na południe.

Latem warto wystawić drzewko szczęścia na dwór - na balkon lub na taras i pozostawić przez cały sezon. Zimą za to warto go przechłodzić, tylko wtedy zakwitnie. Trzeba jednak przyznać, że nawet grubosz który nie kwitnie jest wyjątkowo dekoracyjny.

Grubosz nie powinien stać przy działającym kaloryferze - może gubić liście i stopniowo tracić kolor. Pochodzi z Afryki, dobrze znosi wysokie temperatury, w donicy dorasta do około 1 metra wysokości. W warunkach naturalnych może dorastać do 2 - 4 metrów.

Drzewko szczęścia - nawożenie, podlewanie, przycinanie

Drzewko szczęścia nie lubi częstego podlewania - między jednym a drugim podlewaniem warto przesuszyć ziemię. Jednorazowo warto jednak podlewać go obficie, tak by ziemia w doniczce solidnie się nawodniła.

Latem podlewaj go raz na 2 tygodnie, zimą rzadziej (podobnie jak zamiokulkas).

Drzewko szczęścia do wzrostu potrzebuje przede wszystkim dużej ilości światła słonecznego, ale przyda się także dobry nawóz. Grubosza nawozimy od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Zwykle raz w miesiącu warto podlać go odżywką do sukulentów.

Aby drzewko szczęścia zachowało ładny pokrój, należy je przycinać. Grubosz rośnie dosyć wolno, czasem przyrasta jedynie kilka centymetrów w ciągu roku.

Przycinanie grubosza najlepiej przeprowadzać wiosną. Przycinaj pędy, które nadmiernie się wydłużyły - w tym miejscu drzewko szczęścia pięknie się rozkrzewi.

Sadzonki grubosza bardzo łatwo się ukorzeniają, więc wystarczy pozyskać je podczas przycinania rośliny. Następnie lekko je przesusz, umieść w nowej doniczce w ziemi wymieszanej z piaskiem i podlej.

Poznaj więcej ciekawych gatunków kwiatów doniczkowych:

Szeflera drzewkowata - podlewanie, nawożenie, przesadzanie, typowe problemy
Szeflera drzewkowata - podlewanie, nawożenie, przesadzanie, typowe problemy
Szeflera drzewkowata czyli schefflera arboricola lubi lekko wilgotną ziemię w doniczce i zraszanie. Szeflera najlepiej rośnie w słonecznym miejscu, przycinana ładnie się rozkrzewia. Jeśli masz zwierzęta uważaj - szeflera jest dla nich trująca.
Sagowiec odwinięty czyli cykas revoluta - uprawa i pielęgnacja
Sagowiec odwinięty czyli cykas revoluta - uprawa i pielęgnacja
Sagowiec odwinięty czyli cykas nie jest palmą, chociaż bardzo ją przypomina. Sagowiec ma dekoracyjne, pierzaste liście, które rozkładają się szeroko na boki. Cykas nie lubi przesadzania, preferuje stanowiska słoneczne.
Bananowiec doniczkowy – uprawa, pielęgnacja, wymagania
Bananowiec doniczkowy – uprawa, pielęgnacja, wymagania
Bananowiec uprawiany w doniczce potrzebuje jedynie dużo światła i wody. Jeśli liście bananowca brązowieją i usychają nie szkodzi im nadmiar słońca, ale brak wody. Bananowca nie nabłyszczamy, ale często zraszamy.
Kwiaty doniczkowe kwitnące cały rok - zdjęcia i opisy kwiatów
Kwiaty doniczkowe kwitnące cały rok - zdjęcia i opisy kwiatów
Jedni lubią rośliny zielone, inni wolą kwiaty doniczkowe kwitnące cały rok. Aby kwiat doniczkowy kwitł zimą, trzeba stworzyć mu odpowiednie warunki, a zwłaszcza zapewnić jasne stanowisko.
Storczyk dendrobium - podlewanie, rozmnażanie, pielęgnacja
Storczyk dendrobium - podlewanie, rozmnażanie, pielęgnacja
Storczyk dendrobium lubi miejsca słoneczne i wilgotne. Jeśli dendrobium nie kwitnie, warto przyjrzeć się jego pielęgnacji: storczyka latem warto wystawić na dwór.
Sansewieria wężownica - odmiany, uprawa, wymagania, choroby
Sansewieria wężownica - odmiany, uprawa, wymagania, choroby
Sansewieria gwinejska i cylindryczna to najpopularniejsze odmiany wężownicy. Sansewieria znana też jako języki teściowej doskonale znosi suszę, nie wymaga szczególnej pielęgnacji.
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)