drzewko szczęścia - grubosz jajowaty fot. Adobe Stock

Grubosz czyli drzewko szczęścia - odmiany, zasady uprawy i pielęgnacji

Drzewko szczęścia czyli grubosz odpowiednio przycięty i uprawiany w doniczce jest łatwy w pielęgnacji. Grubosz jest sukulentem, więc nie trzeba go często podlewać. Drzewko szczęścia lubi stanowiska jasne, nawet bezpośrednio nasłonecznione.
/ 20.02.2020 11:22
drzewko szczęścia - grubosz jajowaty fot. Adobe Stock

Nazwa drzewko szczęścia pewnie mówi ci więcej niż sam grubosz. Drzewko szczęścia to jednak nic innego jak roślina z rodziny gruboszowatych, a konkretnie crassula ovata czyli grubosz jajowaty.

Jej charakterystyczną cechą są grube liście o kształcie przypominającym monety i łatwość formowania. To dlatego drzewko szczęścia może wyglądem przypominać drzewko bonsai, choć jest od niego tańsze.

Ciekawostką jest, że drzewko szczęścia według specjalistów od feng shui emituje energię, która jest niewidzialna dla ludzkiego oka. Dzięki temu osoby posiadające w domu tę roślinę są spokojniejsze, mają lepsze samopoczucie i nie chorują.

Na skróty:

  1. Drzewko szczęścia - odmiany
  2. Drzewko szczęścia - najlepsze stanowisko dla grubosza
  3. Drzewko szczęścia - nawożenie, podlewanie, przycinanie

Drzewko szczęścia - odmiany

Drzewko szczęścia czyli grubosz jajowaty w odróżnieniu od grubosza drzewiastego, nie ma podłużnych, niebieskawych liści, ale bardziej okrągłe, w zielonym kolorze.

Do znanych odmian grubosza jajowatego należą:

  • Californian Red Tip,
  • Tricolor,
  • Variegata,
  • Horn Tree,
  • Hobbit,
  • Gollum,
  • Coral.

Zobacz jak ciekawie prezentują się te 2 odmiany. Po lewej Gollum, po prawej Red Tip:

Drzewko szczęścia - grubosz jajowaty
fot. Od lewej Grubosz jajowaty Gollum; Grubosz jajowaty Red Tip/Adobe Stock

Drzewko szczęścia - stanowisko 

Grubosz lubi słoneczne miejsca, dobrze czuje się na parapecie wschodnim lub zachodnim, wiele okazów dobrze znosi także pobyt przy oknie wychodzącym na południe.

Latem warto wystawić drzewko szczęścia na dwór - na balkon lub na taras i pozostawić przez cały sezon. Zimą za to warto go przechłodzić, tylko wtedy zakwitnie. Trzeba jednak przyznać, że nawet grubosz który nie kwitnie jest wyjątkowo dekoracyjny.

Grubosz nie powinien stać przy działającym kaloryferze - może gubić liście i stopniowo tracić kolor. Pochodzi z Afryki, dobrze znosi wysokie temperatury, w donicy dorasta do około 1 metra wysokości. W warunkach naturalnych może dorastać do 2 - 4 metrów.

Drzewko szczęścia - nawożenie, podlewanie, przycinanie

Drzewko szczęścia nie lubi częstego podlewania - między jednym a drugim podlewaniem warto przesuszyć ziemię. Jednorazowo warto jednak podlewać go obficie, tak by ziemia w doniczce solidnie się nawodniła.

Latem podlewaj go raz na 2 tygodnie, zimą rzadziej (podobnie jak zamiokulkas).

Drzewko szczęścia do wzrostu potrzebuje przede wszystkim dużej ilości światła słonecznego, ale przyda się także dobry nawóz. Grubosza nawozimy od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Zwykle raz w miesiącu warto podlać go odżywką do sukulentów.

Aby drzewko szczęścia zachowało ładny pokrój, należy je przycinać. Grubosz rośnie dosyć wolno, czasem przyrasta jedynie kilka centymetrów w ciągu roku.

Przycinanie grubosza najlepiej przeprowadzać wiosną. Przycinaj pędy, które nadmiernie się wydłużyły - w tym miejscu drzewko szczęścia pięknie się rozkrzewi.

Sadzonki grubosza bardzo łatwo się ukorzeniają, więc wystarczy pozyskać je podczas przycinania rośliny. Następnie lekko je przesusz, umieść w nowej doniczce w ziemi wymieszanej z piaskiem i podlej.

Czytaj także:
Jak rozmnożyć aloes? Rozsadzamy aloes krok po kroku
Wilczomlecz - popularne gatunki wilczomleczy
Sansewieria wężownica - odmiany, uprawa, wymagania, choroby