Bananowiec doniczkowy – uprawa, pielęgnacja, wymagania

Bananowiec w doniczce fot. Adobe Stock
Bananowiec uprawiany w doniczce potrzebuje jedynie dużo światła i wody. Jeśli liście bananowca brązowieją i usychają nie szkodzi im nadmiar słońca, ale brak wody. Bananowca nie nabłyszczamy, ale często zraszamy.
/ 22.01.2020 15:03
Bananowiec w doniczce fot. Adobe Stock

Bananowiec uprawiany w doniczce rzadko rodzi owoce, za to cenimy go za dekoracyjne liście, dzięki którym wprowadzamy do wnętrz nieco egzotyki. Wbrew pozorom bananowiec nie jest palmą, ale byliną.

Na skróty:

  1. Bananowiec - jak uprawiać go w doniczce
  2. Bananowiec - typowe problemy

Uprawa bananowca w doniczce

Bananowiec lubi stanowiska słoneczne, ustaw go więc na jasnym parapecie. Zimą, gdy ilość światła słonecznego jest niewystarczająca warto zadbać o dodatkowe źródło światła.

Jak często podlewać bananowca

Bananowiec jest rośliną tropikalną, lubi wysoką wilgotność powietrza, której - w uprawie doniczkowej - może mu brakować. Warto zraszać jego liście, używaj do tego przegotowanej wody. 

Zatroszcz się także o to, by ziemia w doniczce była wilgotna. Bananowca podlewaj 2 - 3 razy w tygodniu, latem często, zimą - oszczędniej. Nie podlewaj liści, zawsze podlewaj ziemię. Wodę, która spłynie do podstawki należy wylać, aby korzenie nie gniły. 

Nawożenie bananowca

Bananowca nawozimy od wiosny do jesieni raz w tygodniu, nawozem do roślin zielonych. Odwdzięczy się nam piękną barwą liści.

Przesadzanie bananowca

Gdy bananowiec przestaje rosnąć to znak, że ma zbyt ciasną doniczkę i pora go przesadzić. Przesadzanie kwiatów doniczkowych to doskonała okazja do tego, by je rozmnożyć.

Bananowiec często wytwarza przyrosty, które posiadają własne korzonki. Wystarczy oddzielić go delikatnie od pozostałej części i umieścić w nowej doniczce.

Bananowiec - typowe problemy

O tym, że bananowiec choruje świadczy kondycja jego liści. Liście bananowca zasychają, brązowieją, pokrywają się czarnymi plamami - to typowe problemy, z którymi zmagają się posiadacze bananowca doniczkowego. 

Jeśli:

  • liście bananowca żółkną - roślina ma za mało składników odżywczych;
  • liście brązowieją na brzegach i usychają - cierpi z powodu suszy;
  • liście bananowca zaczynają gnić - zbyt obficie / często go podlewasz;
  • pojawiają się plamy na liściach - bananowiec stoi w zbyt ciemnym miejscu lub ma za zimno;
  • brzegi liści czernieją - powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche, warto zraszać roślinę.

Ponadto bananowce często atakują przędziorki - unikaj przeciągów, a gdy szkodniki już się pojawią działaj natychmiast.

Dowiedz się więcej na temat uprawy kwiatów doniczkowych:Skrzydłokwiat - wymagania i odmianyKwiaty doniczkowe kwitnące przez cały rokWilczomlecz - popularne gatunki

Redakcja poleca

REKLAMA