Bananowiec uprawiany w doniczce rzadko rodzi owoce, za to cenimy go za dekoracyjne liście, dzięki którym wprowadzamy do wnętrz nieco egzotyki. Wbrew pozorom bananowiec nie jest palmą, ale byliną.
Na skróty:
Uprawa bananowca w doniczce
Bananowiec lubi stanowiska słoneczne, ustaw go więc na jasnym parapecie. Zimą, gdy ilość światła słonecznego jest niewystarczająca warto zadbać o dodatkowe źródło światła.
Jak często podlewać bananowca
Bananowiec jest rośliną tropikalną, lubi wysoką wilgotność powietrza, której - w uprawie doniczkowej - może mu brakować. Warto zraszać jego liście, używaj do tego przegotowanej wody.
Zatroszcz się także o to, by ziemia w doniczce była wilgotna. Bananowca podlewaj 2 - 3 razy w tygodniu, latem często, zimą - oszczędniej. Nie podlewaj liści, zawsze podlewaj ziemię. Wodę, która spłynie do podstawki należy wylać, aby korzenie nie gniły.
Nawożenie bananowca
Bananowca nawozimy od wiosny do jesieni raz w tygodniu, nawozem do roślin zielonych. Odwdzięczy się nam piękną barwą liści.
Przesadzanie bananowca
Gdy bananowiec przestaje rosnąć to znak, że ma zbyt ciasną doniczkę i pora go przesadzić. Przesadzanie kwiatów doniczkowych to doskonała okazja do tego, by je rozmnożyć.
Bananowiec często wytwarza przyrosty, które posiadają własne korzonki. Wystarczy oddzielić go delikatnie od pozostałej części i umieścić w nowej doniczce.
Bananowiec - typowe problemy
O tym, że bananowiec choruje świadczy kondycja jego liści. Liście bananowca zasychają, brązowieją, pokrywają się czarnymi plamami - to typowe problemy, z którymi zmagają się posiadacze bananowca doniczkowego.
Jeśli:
- liście bananowca żółkną - roślina ma za mało składników odżywczych;
- liście brązowieją na brzegach i usychają - cierpi z powodu suszy;
- liście bananowca zaczynają gnić - zbyt obficie / często go podlewasz;
- pojawiają się plamy na liściach - bananowiec stoi w zbyt ciemnym miejscu lub ma za zimno;
- brzegi liści czernieją - powietrze w pomieszczeniu jest zbyt suche, warto zraszać roślinę.
Ponadto bananowce często atakują przędziorki - unikaj przeciągów, a gdy szkodniki już się pojawią działaj natychmiast.
Dowiedz się więcej na temat uprawy kwiatów doniczkowych:Skrzydłokwiat - wymagania i odmianyKwiaty doniczkowe kwitnące przez cały rokWilczomlecz - popularne gatunki