Marzec to najlepszy czas na ten oprysk. Tak zrobisz go skutecznie, a latem zbierzesz kosz owoców
Opryski drzew owocowych wiosną to jeden z najważniejszych zabiegów w sadzie. Ma na celu ochronę roślin przed groźnymi chorobami grzybowymi i szkodnikami. Zabiegi wykonane o odpowiedniej porze i przy użyciu odpowiednich środków sprawią, że drzewa będą zdrowo rosły, obficie owocując. Sprawdź, kiedy i czym wykonać opryski drzew owocowych, by były one skuteczne i bezpieczne dla środowiska.

- Ewa Cwil
Opryskiwanie drzewek owocowych wiosną to jedna z ważniejszych prac w ogrodzie. Zapobiega atakowi szkodników i chorób. Pierwsze opryski należy robić jeszcze przed pęknięciem pąków, więc nie można z tym zwlekać - zostało już niewiele czasu.
Wiosenny oprysk drzewek i krzewów owocowych jest tak samo ważny jak wiosenne przycinanie drzew i krzewów. Od obu tych prac zależy kondycja roślin i to, czy będą w stanie wyprodukować dużą ilość kwiatów i owoców.
Kiedy wykonywać opryski drzew owocowych wiosną?
Wiosenne opryski należy przeprowadzać w kilku ważnych momentach rozwoju roślin:
- przed pękaniem pąków: luty – marzec – oprysk zapobiega rozwojowi chorób grzybowych i szkodników zimujących w szczelinach kory.
- w fazie pękania pąków: marzec – kwiecień – zabieg zabezpiecza przed infekcjami grzybowymi, np. kędzierzawością liści brzoskwini.
- w fazie zielonego pąka: kwiecień – oprysk chroni przed mączniakiem oraz szkodnikami, takimi jak mszyce czy przędziorki.
- w fazie różowego pąka: kwiecień – maj – zabieg zapobieganie chorobom kwiatów.
- po kwitnieniu: maj – oprysk zabezpiecza przed chorobami liści i owoców oraz szkodnikami, które mogły przeżyć wcześniejsze opryski.
Nigdy nie prowadź oprysków w czasie kwitnienia drzewek i krzewów owocowych, gdyż zaszkodzisz zapylaczom! Bez ich pracy owoców nie będzie.
Czym przeprowadzać oprysk drzew owocowych?
Wybór odpowiedniego środka zależy od rodzaju uprawianych drzew oraz zagrożeń, na które są narażone. Najlepiej skonsultować się z doświadczonym ogrodnikiem.
Wśród preparatów stosowanych do oprysków wyróżnić można kilka podstawowych grup preparatów.
Środki przeciw chorobom grzybowym - przykłady:
- Miedzian 50 WP, Miedzian Extra 350 SC – stosowany wczesną wiosną przeciwko chorobom bakteryjnym i grzybowym (m.in. parchom, zarazie ogniowej, rakowi bakteryjnemu oraz kędzierzawości). Do jabłoni, gruszy i wiśni.
- Syllit 65 WP – skuteczny środek grzybobójczy. Do jabłoni, gruszy, wiśni, brzoskwini, czereśni.
- Score 250 EC – preparat stosowany zapobiegawczo i leczniczo w chorobach grzybowych drzew owocowych. Do gruszy, jabłoni, wiśni i czereśni.
- Topsin M 500 SC – środek ochrony roślin o działaniu grzybobójczym. Do jabłoni, śliwy, wiśni.
Środki przeciw szkodnikom:
- Olej parafinowy (Promanal 60 EC, Treol 770 EC) – stosowany na zimujące stadia szkodników, np. przędziorki, miseczniki, wełnowce. Do drzew i krzewów owocowych.
- Mospilan 20 SP – skuteczny przeciwko mszycom, owocówkom i zwójkówkom. Do drzew i krzewów owocowych. Wysoce skuteczny.
- Karate Zeon 050 CS – środek o szerokim działaniu, zwalcza m.in. na gąsienice, owocówki i inne szkodniki. Do drzew i krzewów owocowych, warzyw i zbóż.
- Decis Mega 50 EW – zwalcza larwy szkodników gryzących liście i pąki.
Naturalne środki ochrony roślin:
- wyciąg z czosnku i cebuli – działa odstraszająco na mszyce i przędziorki.
- napary z pokrzywy, skrzypu polnego i wrotyczu – wspomagają odporność roślin na choroby.
- oprysk z mleka i wody (1:5) – zapobiega mszycom i mączniakowi prawdziwemu.

Jak prawidłowo przeprowadzać opryski drzewek?
Szalenie ważny jest wybór odpowiedniego momentu. Opryski najlepiej przeprowadzać rano lub późnym popołudniem, w suchy i bezwietrzny dzień. Chodzi o to, aby uniknąć zmywania preparatu przez deszcz oraz jego niekontrolowanego rozprzestrzeniania się.
Trzeba używać sprawnych opryskiwaczy ręcznych lub ciśnieniowych, i dokładnie je czyścić po każdym zabiegu.
Każdy środek ochrony roślin ma określone proporcje rozcieńczania i dawkowania. Nie wolno przekraczać zalecanych norm. Zatem dokładnie czytaj instrukcje stosowanych preparatów i postępuj zgodnie z nimi.
Oprysk powinien obejmować całą koronę drzewa, gałęzie i pień.
Podczas oprysku należy używać rękawic, maseczek ochronnych i ubrań roboczych.
Czytaj także:
Najważniejsze prace ogrodowe w marcu
Przycinanie pigwy - kiedy i jak zrobić wiosenną pielęgnację?
Kiedy przycinać brzoskwinie na wiosnę?