Z czym łączyć trawy ozdobne – najpiękniejsze rabaty z traw i kwiatów

Z czym łączyć trawy ozdobne fot. Adobe Stock
Sadząc w ogrodzie modne trawy ozdobne, warto wiedzieć, z czym najlepiej je łączyć. Możesz tworzyć efektowne rabaty z samych traw lub pełne kolorów rabaty z kwiatami. Idealnie sprawdzą się hortensje i byliny.
/ 14.04.2021 12:03
Z czym łączyć trawy ozdobne fot. Adobe Stock

Trawy ozdobne przez długi czas traktowane były w ogrodach jako rośliny drugoplanowe, stanowiące tło dla kwiatów. W ostatnich latach zostały jednak docenione. Nic dziwnego. Wyglądają efektownie przez cały rok, wiele odmian nawet zimą. Mają zwykle niewielkie wymagania – większość preferuje stanowisko słoneczne, dość wilgotne podłoże i średnio żyzną glebę. Pasują do każdego ogrodu: w stylu wiejskim, miejskim, angielskim czy orientalnym.

Spis treści:

  1. Trawy ozdobne - z czym je łączyć?
  2. Rabaty z trawami ozdobnymi
  3. Jak łączyć trawy różnych gatunków?

Trawy ozdobne mogą wzbogacić rabaty z kwiatami lub same stworzyć oryginalne kompozycje, jeśli połączymy ze sobą trawy różnych gatunków. W pojemnikach ozdobią tarasy i balkony. Ich szum i falowanie na wietrze ma działanie uspokajające, kojące, wyciszające. Jak komponować trawy ozdobne w ogrodzie?

Trawy ozdobne – z czym je łączyć

Klasyką stają się już połączenia traw ozdobnych i hortensji. Dzięki trawom ogrodowe kompozycje z hortensją zyskują lekkość. Z obsypaną barwnymi kulami kwiatów rośliną dobrze prezentują się zwłaszcza miskanty, kostrzewy, ostnice, rozlepnice i kłosówki.

W towarzystwie rozłożystych kęp traw ozdobnych doskonale wyglądają też byliny o dużej liczbie drobnych kwiatów, na przykład czerwona firletka kwiecista, żółta kocanka piaskowa, fioletowe pierwiosnki, żagwin ogrodowy i szałwia. Jesienią na tle traw zachwycają astry i rudbekie.

Rabaty z trawami ozdobnymi

Wybierając trawy ozdobne do swojego ogrodu myśl o tym, jak od razu zaaranżować je w efektowne rabatowe kompozycje. Z czym łączyć najpopularniejsze trawy ogrodowe?

Kostrzewa sina

To bardzo popularna i łatwa w uprawie trawa o niebieskim odcieniu. Szczególnie dobrze wygląda obok wrzosów, sasanek, lawendy, macierzanki, kocimiętki i goździków ogrodowych o szarych liściach.

fot. Kostrzewa sina / Adobe Stock

Imperata „Red Baron”

Kępy zielonych liści, przebarwiających się stopniowo w czerwone, warto sadzić na tle zielonych krzewów, dolne piętro rabaty wzbogacając kulistymi bukszpanami lub tujami. Ciekawie wyglądają też w kontraście z roślinami o złotych, jasnozielonych liściach lub o liściach czarnych – np. z konwalnikiem czy czarnymi żurawkami.

fot. Imperata „Red Baron” / Adobe Stock

Ostnica cieniutka

Dorastająca do wysokości pół metra jasnozielona, pięknie falująca trawa sprawdzi się na rabacie na przykład z różami i łubinem albo jako tło dla wrzosowisk.

Rozplenica japońska „Hameln”

Zielone kępy luźnych liści i puszyste kwiatostany, których barwa przechodzi od zielonobiałych przez różowawe po szarobrunatne, są idealnym obrzeżem dla rabat z wysokimi kwiatami. Na przykład z hortensjami bukietowymi.

fot. Rozplenica japońska / Adobe Stock

Miskant chiński „Variegatus”

Propozycja na duże rabaty. Miskant chiński „Variegatus” tworzy kępy, dochodzące nawet do dwóch metrów. Efektownie prezentuje się z iglakami, różami i hortensjami. Miskant chiński „Variegatus”

fot. Miskant chiński „Variegatus” / Adobe Stock

Rabata z traw – jak łączyć trawy różnych gatunków

Rabata z samych traw, odpowiednio dobranych i skomponowanych, będzie ozdobą ogrodu przez cały rok. A ponieważ wiele traw o różnych porach roku zmienia kolory, nigdy ci się nie znudzi. Najciekawiej będzie wyglądać rabata z traw, na której będą rosły trawy o różnej wysokości, pokroju i kolorze. Posadź obok siebie na przykład turzycę ceglastą, która tworzy kępy wąskich liści czerwonawego koloru, biało-zieloną kłosówkę miękką, turzycę palmową, wyglądającą jak kępy miniaturowych palm, a tę kompozycję wzbogać imperatą cylindryczną „Red Baron”, której barwa zmienia się stopniowo z zieleni w intensywną czerwień. Będziesz zachwycona efektem.

Zjawiskowo wygląda też rabata z traw pampasowych. Dorastają do dwóch metrów i mają okazałe puszyste kwiatostany – białe, kremowe, beżowe lub różowe. Rabata z różnych odmian traw pampasowych stworzy zaciszne miejsce w ogrodzie, pozwoli odsłonić się od sąsiada czy ulicy albo zakryć nieładne ogrodzenie. Dobrze będzie się też prezentować nad oczkiem wodnym, jako tło dla kwiatów czy romantycznej białej ławki.

W sklepach ogrodniczych możesz kupić gotowe zestawy traw, stworzone przez specjalistów. Masz wtedy gwarancję, że nie tylko dobrze się razem komponują, ale też mają zbliżone wymagania dotyczące gleby czy umiejscowienia w ogrodzie.

To też może cię zainteresować:
Miskant chiński
Trawa pampasowa: sadzonki, uprawa z nasion, zimowanie
Trawy ozdobne do ogrodu i na balkon - poznaj najpiękniejsze gatunki!

 

Redakcja poleca

REKLAMA