POLECAMY

Forsycja - rozświetl nią ogród

Uatrakcyjni ogród lub balkon już wczesną wiosną. A jak nadać jej efektowny kształt? Przeczytaj i... sekator w dłoń! Podpowiadamy też jak ją uprawiać.
/ rok temu
Forsycja - rozświetl nią ogród fot. Fotolia

Forsycja rośnie jak na drożdżach. Gdy jest ładnie uformowana, w okresie kwitnienia rozświetla ogród niczym słońce. Jest wtedy (przez 2–3 tygodnie) niemal oblepiona olbrzymią ilością żółtych, delikatnych kwiatów, pokrywających większość gałązek, na których nawet jeszcze nie zdążyły wyrosnąć listki. Na tle innych roślin, które dopiero nieśmiało wypuszczają pąki, wygląda zjawiskowo. Nie wymaga wiele. Gdy ma trochę słońca, urośnie właściwie wszędzie. Jest odporna na przemarzanie, na zanieczyszczenie powietrza i gleby. Idealna do miejskich ogródków. Świetnie radzi sobie nawet w donicach. Odmian forsycji nie jest dużo, ale warto wiedzieć, że poza najczęściej spotykanymi forsycjami pośrednimi (zwłaszcza w parkach i na skwerach), które mają sztywne pędy dorastające do 3 m, jest także forsycja zwisła i forsycja \'Maluch\'.

Kiedy kwitnie forsycja

Ten krzew należy do najwcześniej kwitnących. Burza delikatnych kwiatów czasem pojawia się już w ostatnich dniach marca. Na gałązkach są wtedy same kwiaty. Zielone listki rozwijają się dopiero, gdy część kwiatów już opada. Termin kwitnienia zależy od tego, jak w danym roku wczesna jest wiosna, a także od miejsca nasłonecznienia. Zawsze forsycja posadzona od strony południowej i południowo zachodniej będzie kwitła co najmniej o tydzień wcześniej, niż ta sama odmiana, ale rosnąca od wschodu. Gdy chłody utrzymują się długo, wówczas roślina zakwita ok. 10 kwietnia. Warto wiedzieć, że gałązki z małymi pąkami kwiatowymi, ścięte i postawione w domu w wazonie, wspaniale się rozwiną. Tak robią panie domu w niektórych rejonach, gdy Wielkanoc w danym roku przypada wcześnie, a chcą mieć na Święta kwitnący bukiet forsycji.

Forsycja: sadzenie

Sadzonki z gołym korzeniem najlepiej sadzić wczesną wiosną lub jesienią, gdy w glebie jest dużo wilgoci. Wtedy łatwiej się przyjmują. Forsycje kupione w małych doniczkach można sadzić właściwie przez cały sezon wegetacyjny. Tylko latem trzeba je będzie częściej podlewać. Pięknie wygląda niemal w każdym zakątku ogrodu: na trawniku (jako pojedynczy krzew lub mała grupa), przy altanie, przy tarasie a także wkomponowana między inne krzewy w żywopłot. Można także zaprojektować żywopłot z samych forsycji - nieformowany lub lekko formowany. Forsycja \'Maluch\' może może rosnąć w dużych pojemnikach na balkonie.

Forsycja: uprawa

  • Gleba. Dobrze znosi każdą glebę, byle nie była gliniasta i podmokła. Oczywiście lepiej rośnie na żyznej niż na piasku, ale na kiepskiej ziemi również radzi sobie nieźle.
  • Światło. Zdecydowanie lubi stanowiska słoneczne lub lekko zacienione. Posadzona od strony północnej będzie słabiej kwitła.
  • Wilgoć. Ma płytki system korzeniowy, dlatego w czasie suszy wskazane jest podlewanie. Zwłaszcza dotyczy to młodych krzewów.
  • Nawożenie. Na wiosnę i potem w czerwcu warto ją zasilić nawozem do krzewów kwitnących lub rozsypać wokół niej trochę kompostu.

Cięcie forsycji

Kwiaty tworzą się na pędach wieloletnich, ale najlepiej na dwu- i trzyletnich. To bardzo istotne przy przycinaniu. Zawsze najlepiej cięcie forsycji zaplanować zaraz po kwitnieniu. Zazwyczaj wypada to na początku maja. Robi się wtedy cięcie formujące, tzn.przycina wysokie gałązki, nadaje się krzakowi np. kształt kulisty. Ale, ponieważ wiadomo, że najstarsze pędy za rok będą już kwitły gorzej, także warto je usunąć. Roślina wypuści nowe. Jeżeli krzewy mają pozostać wysokie i szeroko rozrośnięte, czyli rezygnujemy z formowania, najlepiej przeprowadzić jedynie cięcie pielęgnacyjne, czyli usunąć wszystkie suche i uszkodzone pędy oraz 2–3 najstarsze. Stare krzewy, które straciły ładny kształt, można też poddać radykalnemu cięciu odmładzającemu. Zabieg ten polega na skróceniu wiosną pędów do 15–20 cm, tak aby najwyższy, położony pod miejscem cięcia pąk śpiący, wyrastał na zewnątrz krzewu. Wprawdzie w tym roku krzew nie zakwitnie, ale już w następnym sezonie pędy pokryją się kwiatami.

Rozmnażanie forsycji

Kto ma jeden krzak, a chciałby mieć więcej, w zasadzie nie musi kupować sadzonek, bo może mieć własne. Młode, jednoroczne gałązki, które znajdują się najniżej, wystarczy przygiąć, przysypać ziemią i regularnie podlewać. Na pewno w miejscu, gdzie został usypany kopczyk, wypuszczą korzenie. W następnym roku taką ukorzenioną gałązkę można już odciąć, wykopać i posadzić.  Odcięte młode gałązki daje się też ukorzenić w wodzie. Wypuszczają korzenie po ok. miesiącu, jednak posadzone do ziemi przyjmują się gorzej od tych otrzymanych pierwszą metodą.

Forsycja zwisła

Jak nazwa wskazuje, ten rodzaj forsycji tworzy zwisające pędy. Dorasta do 3 m, czyli podobnie jak najbardziej popularna forsycja pośrednia o sztywnych pędach. Wygląda bardzo malowniczo, choć kwitnie mniej obficie. Uprawia się ją tak samo, jak wszystkie forsycje.

Forsycja \'Maluch\'

To polska odmiana, niższa od odmian forsycji pośredniej i zwisającej. Dorasta do 1 m wysokości, czasem 1,2 m. Ma zwarty pokrój, niewielkie wymagania i jest bardzo odporna na mróz.

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/11 miesięcy temu
Ja moje kwiaty w ogrodzie podlewam deszczówką, polecam zakup zbiorników na deszczówkę w klepie Przydomu.pl sprawdzają się zarówno do dużych jak i mniejszych ogrodów ;)
/11 miesięcy temu
Oprócz rozświetlenia kwiatami warto pomyśleć o ogólnym oświetleniu ogrodu, by w lecie wieczorami można było razem siedzieć ze znajomymi w fajnym klimacie. Bardzi fajne sa takie spejclane kule ogrodowe, ledco.pl/kule-ogrodowe/674-kula-balla-30cm.html one też ładnie wskazują drogę gdzie iść po ogrodzie!
/11 miesięcy temu
bardzo je lubię :) lata marzyłam o ładnym ogrodzie, ale niestety nigdy nie było na to czasu... w końcu zdecydowlaiśmy się zatrudnić fimę ogrodniczą Arteco i to był strzał w dyche :) w końcu mam to o czym marzyłam od dzieciństwa..