Forsycja kiedy kwitnie fot. Adobe Stock

Forsycja - kiedy kwitnie, kiedy sadzić, jak przycinać forsycję

Forsycja kwitnie wczesną wiosną, i co ciekawe - krzew kwitnie, zanim na gałązkach rozwiną się liście. Forsycja jest odporna na mróz, ale woli miejsca osłonięte od wiatru. Przycinanie forsycji wykonuje się zaraz po przekwitnięciu.
Barbara Lasota / 29.03.2021 12:48
Forsycja kiedy kwitnie fot. Adobe Stock

Forsycja kwitnie na żółto i można powiedzieć, że to właśnie ten kwitnący krzew ozdobny jest dekoracją wiosennego ogrodu. By co roku forsycja obficie obsypywała się kwieciem, warto ją przycinać.

Spis treści:

  1. Kiedy kwitnie forsycja?
  2. Jakim krzewem jest forsycja?
  3. Forsycja - kiedy sadzić?
  4. Forsycja - uprawa i wymagania
  5. Jak przycinać forsycję?
  6. Rozmnażanie forsycji
  7. Odmiany forsycji

Kiedy kwitnie forsycja?

Ten krzew należy do najwcześniej kwitnących. Burza delikatnych kwiatów czasem pojawia się już w ostatnich dniach marca. Na gałązkach są wtedy same kwiaty. Zielone listki rozwijają się dopiero, gdy część kwiatów już opada. Termin kwitnienia zależy od tego, jak w danym roku wczesna jest wiosna, a także od miejsca nasłonecznienia.

Zawsze forsycja posadzona od strony południowej i południowo zachodniej będzie kwitła co najmniej o tydzień wcześniej, niż ta sama odmiana, ale rosnąca od wschodu.

Gdy chłody utrzymują się długo, wówczas roślina zakwita około 10 kwietnia. Warto wiedzieć, że gałązki z małymi pąkami kwiatowymi, ścięte i postawione w domu w wazonie, wspaniale się rozwiną. Warto to zrobić, gdy Wielkanoc w danym roku przypada wcześnie, a chcesz mieć na święta kwitnący bukiet forsycji.

Jakim krzewem jest forsycja i gdzie rośnie?

Gdy forsycja jest ładnie uformowana, w okresie kwitnienia rozświetla ogród niczym słońce. Jest wtedy (przez 2–3 tygodnie) niemal oblepiona olbrzymią ilością żółtych, delikatnych kwiatów, pokrywających większość gałązek, na których nawet jeszcze nie zdążyły wyrosnąć listki.

Na tle innych roślin, które dopiero nieśmiało wypuszczają pąki, wygląda zjawiskowo. Nie wymaga wiele. Gdy ma trochę słońca, urośnie właściwie wszędzie. Jest odporna na przemarzanie, na zanieczyszczenie powietrza i gleby. Idealna do miejskich ogródków.

Świetnie radzi sobie nawet w donicach. Odmian forsycji nie jest dużo, ale warto wiedzieć, że poza najczęściej spotykanymi forsycjami pośrednimi (zwłaszcza w parkach i na skwerach), które mają sztywne pędy dorastające do 3 m, jest także forsycja zwisła i forsycja Maluch.

jakim krzewem jest forsycja
fot. Krzew forsycji / Adobe Stock

Forsycja - kiedy sadzić

Sadzonki z gołym korzeniem najlepiej sadzić wczesną wiosną lub jesienią, gdy w glebie jest dużo wilgoci. Wtedy łatwiej się przyjmują.

Forsycje kupione w małych doniczkach można sadzić właściwie przez cały sezon wegetacyjny. Tylko latem trzeba je będzie częściej podlewać.

Forsycja pięknie wygląda niemal w każdym zakątku ogrodu: na trawniku (jako pojedynczy krzew lub mała grupa), przy altanie, przy tarasie, a także wkomponowana między inne krzewy w żywopłot.

Można także zaprojektować żywopłot z samych forsycji - nieformowany lub lekko formowany. Forsycja Maluch może rosnąć w dużych donicach na balkonie.

Forsycja - uprawa i wymagania

Forsycja dobrze znosi każdą glebę, byle nie była gliniasta i podmokła. Oczywiście lepiej rośnie na żyznej niż na piasku, ale na kiepskiej ziemi również radzi sobie nieźle.

Krzew forsycji lubi stanowiska słoneczne lub lekko zacienione. Posadzona od strony północnej, będzie słabiej kwitła.

Forsycja ma płytki system korzeniowy, dlatego w czasie suszy wskazane jest podlewanie. Zwłaszcza dotyczy to młodych krzewów.

Na wiosnę i potem w czerwcu, warto ją zasilić nawozem do krzewów kwitnących lub rozsypać wokół niej trochę kompostu.

Jak i kiedy przycinać forsycję?

Kwiaty tworzą się na pędach wieloletnich, ale najlepiej na dwu- i trzyletnich. To bardzo istotne przy przycinaniu. Zawsze najlepiej cięcie forsycji zaplanować zaraz po kwitnieniu. Zazwyczaj wypada to na początku maja.

Robi się wtedy cięcie formujące, tzn. przycina się wysokie gałązki, nadaje się krzakowi np. kształt kulisty. Ale, ponieważ wiadomo, że najstarsze pędy za rok będą już kwitły gorzej, także warto je usunąć. Roślina wypuści nowe.

Jeżeli krzewy mają pozostać wysokie i szeroko rozrośnięte, czyli rezygnujemy z formowania, najlepiej przeprowadzić jedynie cięcie pielęgnacyjne, czyli usunąć wszystkie suche i uszkodzone pędy oraz 2–3 najstarsze.

Stare krzewy, które straciły ładny kształt, można też poddać radykalnemu cięciu odmładzającemu. Zabieg ten polega na skróceniu wiosną pędów do 15–20 cm, tak aby najwyższy, położony pod miejscem cięcia pąk śpiący, wyrastał na zewnątrz krzewu. Wprawdzie w tym roku krzew nie zakwitnie, ale już w następnym sezonie pędy pokryją się kwiatami.

przycinanie forsycjifot. Przycinanie forsycji / Adobe Stock

Rozmnażanie forsycji

Kto ma jeden krzak, a chciałby mieć więcej, w zasadzie nie musi kupować sadzonek, bo może mieć własne. Młode, jednoroczne gałązki, które znajdują się najniżej, wystarczy przygiąć, przysypać ziemią i regularnie podlewać. Na pewno w miejscu, gdzie został usypany kopczyk, wypuszczą korzenie.

W następnym roku taką ukorzenioną gałązkę można już odciąć, wykopać i posadzić.

Odcięte młode gałązki forsycji daje się też ukorzenić w wodzie. Wypuszczają korzenie po około miesiącu, jednak posadzone do ziemi przyjmują się gorzej od tych otrzymanych pierwszą metodą.

Odmiany forsycji

  • Forsycja zwisłaJak nazwa wskazuje, ten rodzaj forsycji tworzy zwisające pędy. Dorasta do 3 m, czyli podobnie jak najbardziej popularna forsycja pośrednia o sztywnych pędach. Wygląda bardzo malowniczo, choć kwitnie mniej obficie. Uprawia się ją tak samo, jak wszystkie forsycje.
  • Forsycja MaluchTo polska odmiana, niższa od odmian forsycji pośredniej i zwisającej. Dorasta do 1 m wysokości, czasem 1,2 m. Ma zwarty pokrój, niewielkie wymagania i jest bardzo odporna na mróz.

Artykuł został pierwotnie opublikowany 18.05.2017.

Czytaj więcej na temat krzewów i drzewek:
Drzewa kwitnące na różowo
Krzewy ozdobne zimozielone
Jak ukorzenić bukszpan?