Jak urządzić balkon fot. Adobe Stock

Jak urządzić balkon w bloku, aby komfortowo na nim wypocząć?

Urządzanie balkonu w bloku często zostawiamy na sam koniec. A wystarczy ustawić wygodne, dopasowane wielkością meble, stolik kawowy i kilka roślin, aby stworzyć doskonałe miejsce do wypoczynku.
Małgorzata Świgoń / 27.05.2020 12:32
Jak urządzić balkon fot. Adobe Stock

Dobrze urządzony balkon w bloku może zastąpić miniogródek. Najmniejszy balkon, na którym można stworzyć komfortową strefę do wypoczynku, powinien mieć około 4 m2 - jeśli ma mniej, dobrze zastanów się i zaplanuj, co powinno się na nim znaleźć.

Jak urządzić balkon w bloku?

Na początek musisz zadać sobie pytanie, jak dużo spędzasz czasu na balkonie. Jeśli lubisz na nim przesiadywać, najważniejsze będą komfortowe meble i stolik. Jeśli bywasz tam sporadycznie, ale za to chcesz uprawiać zioła i hodować rośliny, wystarczy składany leżak, który rozstawisz wtedy, kiedy będziesz miała ochotę - resztę miejsca przeznacz na uprawę.

Poza meblami i stolikiem, na długie, gorące wieczory przyda się odpowiednie oświetlenie, jak np. latarenki. Możesz je zawiesić wysoko lub postawić na podłodze. Ciekawą propozycją są papierowe lampiony czy ostatnio bardzo popularne cottonballsy (bawełniane kule) - dodają magicznego klimatu.

Aby oddzielić się od spojrzeń sąsiadów, warto wykorzystać kratki ogrodowe lub specjalne plecione płotki wykonane z zaimpregnowanego rattanu lub wikliny i posadzić przy nich pnącza.

Urządzając zielony zakątek trzeba koniecznie pomyśleć również o miękkich poduszkach, a nawet dywaniku lub kawałku wykładziny, która sprawdzi się na zewnątrz - czyli o wszystkim tym, co uprzyjemni nam czas spędzania na balkonie.

Na słoneczne, upalne dni na pewno przyda się rozkładana markiza, zwiewne zasłony, a także moskitiera, która zabezpieczy przed komarami i muchami. Nie tylko są bardzo praktyczne, ale także dodatkowo uatrakcyjniają wygląd balkonu. 

co powinno być na balkonie
fot. Adobe Stock

Jak wybrać meble na balkon w bloku?

W urządzaniu balkonu w bloku, kluczowe znaczenie ma dobranie stylu i wielkości mebli. W zależności od powierzchni, balkon może pełnić różne funkcje: ten obszerny - dodatkowego letniego pokoju, a nieco mniejszy - kącika wypoczynkowego. Projektując balkon zastanów się nad motywem przewodnim aranżacji.

Minimalistycznie

Marzy ci się przestrzeń minimalistyczna przestrzeń - jasna i naturalna? Postaw na styl skandynawski - drewnianą podłogę, jasne poduszki i proste meble, sprawdzą się również meble z palet. Będą do nich pasować kwiatowe kompozycje z nagietków, słoneczników, rudbekii, nasturcji, kosmosu.

W stylu śródziemnomorskim

Sprawdzi się: podłoga z terakoty, kute meble z żeliwa, ceramiczne donice i osłonki, a na ścianach przecierka w ciepłym odcieniu. Taką przestrzeń uatrakcyjnią pojemniki z różami i pnączami, np. powojnikami lub wiciokrzewami.

Nowoczesne meble

Jeśli jesteś fanką nowoczesnych rozwiązań, wybierz proste, aluminiowe lub plastikowe meble. Mają wiele zalet. Są lekkie, nie rdzewieją. Pasują do roślin o chłodnych barwach, jak np. mięta, szałwia, ostróżka, liatra.

Balkon jak wiejski ogród

Meble wiklinowe, ratanowe, tekowe dobrze wyglądają na każdym balkonie, zarówno tym, któremu chcesz nadać wiejski charakter, jak i na bardziej wytwornym. Są lekkie, wygodne i uniwersalne.

W wersji mini

Mały balkon jest najczęściej spotykany w wysokich blokach. Ale nawet na niewielkiej przestrzeni można urządzić zielony kącik do wypoczynku. Sprawdzą się składane meble - kute lub drewniane - z wygodnymi poduszkami. Jako stolik można wykorzystać parapet albo designerski taboret.

Świetnym rozwiązaniem jest także zamontowanie składanego blatu na poręczy balkonu. Na niewielkiej przestrzeni najlepiej posadzić rośliny pnące (fasolę, groszek pachnący, kobeę) oraz kompozycje z roślin balkonowych w wiszących koszach. One nie zajmują miejsca.

meble na balkon z palet
fot. Adobe Stock

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 25.01.2019 r.

Więcej o aranżacji wnętrz:
Jakie kwiaty na balkon wschodni?
Wytrzymałe kwiaty na balkon