Wytrzymałe kwiaty na balkon fot. Adobe Stock

Wytrzymałe kwiaty na balkon - 5 najpiękniejszych odmian

Wytrzymałe kwiaty na balkon nie boją się przesuszenia czy wiatru. Nie straszne im niskie temperatury w nocy. Najbardziej odporne kwiaty na balkon to m.in. petunie, pelargonie, begonie, koleus, osteospermum.
Małgorzata Świgoń / 14.05.2020 04:42
Wytrzymałe kwiaty na balkon fot. Adobe Stock

Balkon czy taras można ozdobić kwiatami, które są wytrzymałe i odporne na kapryśną pogodę. Niezależnie od nasłonecznienia, możemy wyróżnić 5 najbardziej wytrzymałych odmian, które będą wdzięczną ozdobą balkonu.

Wytrzymałe kwiaty balkonowe:

  1. Pelargonie idealne na słoneczny balkon
  2. Osteospermum o silnych łodygach
  3. Petunia o delikatnych kwiatach
  4. Begonia - idealna na zacieniony balkon
  5. Koleus - roślina o zdobnych liściach

Pelargonie idealne na słoneczny balkon

Najbardziej wytrzymałe i najłatwiejsze w uprawie są pelargonie rabatowe. Potrafią magazynować wodę w pędach i liściach dlatego mogą przetrwać krótkie okresy suszy, nawet podczas upałów. Aby obficie kwitły, trzeba je regularnie i obficie podlewać, podczas upalnych dni nawet dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Raz w tygodniu można dodać do wody odżywkę.

Pelargonie to wytrzymałe rośliny ogrodowe, które lubią ciepło, dlatego sprawdzą się jako kwiaty idealne na słoneczny balkon. Warto sadzić je w specjalnej ziemi do pelargonii, wzbogaconej o niezbędne składniki pokarmowe, lub granulowany nawóz o długim działaniu dodany do podłoża. Aby wydłużyć czas kwitnienia należy też regularnie usuwać zeschnięte kwiatostany. Dobrze wiedzieć, że wyhodowano także „samoczyszczące się” odmiany, które tego nie wymagają.

Pelargonie - wytrzymałe kwiaty na balkonfot. Pelargonie/Adobe Stock

Osteospermum o silnych łodygach

Ten wytrzymały kwiat na balkon pochodzi z Afryki i bywa nazywany stokrotką afrykańską. Rośnie na wysokość 30 cm, ma zwarty pokrój i wzniesione pędy. Osteospermum silnie się krzewi – osiąga szerokość ok. 40 cm. Kwitnie nieprzerwanie przez całe lato.

Wymaga słonecznego, zacisznego i ciepłego miejsca oraz przepuszczalnej ziemi. Jest bardzo wytrzymałym kwiatem balkonowym dzięki silnym łodygom, ale choć lubi ciepło, to stokrotkę afrykańską trzeba regularnie podlewać, ale umiarkowanie, bo nie lubi nadmiaru wilgoci. Gdy ma zbyt mokro, mogą jej gnić korzenie.

Ta wytrzymała roślina balkonowa będzie jeszcze obficiej kwitła, gdy nawieziesz ziemię nawozem wieloskładnikowym. Nie trzeba jej przycinać, warto za to usuwać przekwitłe kwiatostany – przyspiesza to tworzenie się nowych kwiatów oraz krzewienie się roślin.

Osteospermum - wytrzymały kwiat balkonowyfot. Osteospermum (stokrotka afrykańska)/Adobe Stock

Petunia o delikatnych kwiatach

Roślina ta początkowo rosła bujnie jedynie w słonecznych krajach południowych. Z czasem wyhodowano odmiany, którym odpowiada także nieco chłodniejszy klimat, a w ostatnich latach także liczne odmiany form kaskadowych, miniaturowych o oryginalnych kolorach i wzorach - mowa tu o pięknych surfiniach.

Petunie lubią miejsce słoneczne i próchniczą, przepuszczalną ziemi z dodatkiem piasku. Ten ostatni sprawia, że ziemia się nie zbija i jest lepiej napowietrzona. Ogromna masa liści i kwiatów wymaga, by petunie obficie podlewać i nie dopuszczać do nadmiernego przesuszenia ziemi.

Te wytrzymałe kwiaty balkonowe w upalne dni potrzebują nawet 3-krotnego podlewania i regularnego zasilania nawozem. Najlepiej stosować płynne mieszanki wieloskładnikowe dedykowane petuniom i surfiniom. Można dodawać je do wody przy każdym podlewaniu.

Petunia - wytrzymały kwiat balkonowyfot. Petunia/Adobe Stock

Begonia - idealna na zacieniony balkon

Begonie to kwiaty na balkon wytrzymałe pod względem wiatru i dużego nasłonecznienia. Mają silne, mięsiste łodygi, co powoduje, że w przeciwieństwie to innych balkonowych sąsiadek (np. surfinii), dzielnie znoszą prawdziwe wichury.

Begonia lubi cień, ale poradzi sobie też na balkonach słonecznych. Zdobi balustrady głównie z uwagi na piękne, zdobne liście i jest aranżowana z mniejszą rozmiarem, aksamitką. Jej ojczyzną są tropikalne wilgotne lasy, więc najlepiej rośnie w lekkiej zasobnej w próchnicę ziemi, nie skarży się na ulewy i płytkie donice. Uwaga, powinny być szerokie, bo większość odmian ma bogato rozgałęziony system korzeniowy. Zwróć też uwagę, by woda, którą podlewasz begonię była całkowicie pozbawiona wapnia. 

Begonia - wytrzymały kwiat na balkonfot. Begonia/Adobe Stock

Koleus - roślina o zdobnych liściach

Jego liście przypominają nieco liście pokrzywy zwyczajnej, stąd potocznie roślina bywa nazywana pokrzywką amerykańską lub brazylijską. Koleus jest wytrzymałym kwiatem na balkon i do tego bardzo łatwym w uprawie.

Wyrasta na wysokość 50-80 cm. Wydaje niepozorne, niebieskie kwiaty zebrane w szczytowe grona, co prezentuje się wprost przepięknie. Dobrze rośnie w miejscach osłoniętych, słonecznych lub lekko ocienionych w próchniczej, wilgotnej, przepuszczalnej ziemi. W umiarkowanym słońcu liście intensywnie się wybarwiają. Gdy zaś koleus ma za dużo cienia, traci kolory i zielenieje.

Nadmiar słońca szkodzi odmianom o jasnych liściach. Trzeba dbać, by ziemia za bardzo nie wyschła. Roślina zrzuca liście, gdy brakuje jej wilgoci. Najlepiej podlewać ją regularnie odstałą wodą. Od kwietnia do września dobrze jest też raz w tygodniu zasilać nawozem uniwersalnym.

Ważnym zabiegiem, który warto co pewien czas przeprowadzić, jest uszczykiwanie wierzchołków pędów. Koleus jest wdzięczną i wytrzymałą rośliną balkonową, dlatego ładnie się odwdzięczy za wszelkie zabiegi pielęgnacyjne: rozkrzewi się, nabierze zwartego, gęstego pokroju. Najpiękniejsze są rośliny jednoroczne, najlepiej więc na wiosnę, gdy wyrosną nowe pędy, zrobić z ich wierzchołków sadzonki. Łatwo się ukorzeniają.

Koleus, in. pokrzywka - wytrzymała roślina balkonowafot. Koleus/Adobe Stock

Artykuł pierwotnie opublikowany 29.05.2018.

Czytaj także:
Rośliny i kwiaty na każdy typ balkonu - dobierz je do swoich potrzeb
Trawa o zapachu cytryny - możesz ją mieć na balkonie
Lawenda na balkonie - jak ją uprawiać i o nią dbać