Balkonowe twardzielki - 5 niezawodnych kwiatów na balkon

Sklepy ogrodnicze, osiedlowe bazarki, supermarkety oferują mnóstwo balkonowych roślin. Jest w czym wybierać! Podpowiadamy, które kwiaty na balkon są najbardziej wytrzymałe i nie sprawią ci kłopotu. Posadź je, a nie pożałujesz.
Małgorzata Świgoń / 8 miesięcy temu
balkon fot. Adobe Stock

1. Pelargonie

Najbardziej wytrzymałe i najłatwiejsze w uprawie są pelargonie rabatowe. Potrafią magazynować wodę w pędach i liściach dlatego mogą przetrwać krótkie okresy suszy, nawet podczas upałów. Aby obficie kwitły, trzeba je regularnie i obficie podlewać, podczas upalnych dni nawet dwa razy dziennie:rano i wieczorem. Raz w tygodniu można dodać do wody odżywkę. Lubią dużo słońca, więc sprawdzą się na południowym balkonie. Warto sadzić je w specjalnej ziemi do pelargonii, wzbogaconej o niezbędne składniki pokarmowe, lub granulowany nawóz o długim działaniu dodany do podłoża. Aby wydłużyć czas kwitnienia należy też regularnie usuwać zeschnięte kwiatostany. Dobrze wiedzieć, że wyhodowano także "samoczyszczące" odmiany, które tego nie wymagają.

2. Osteospermum

Pochodzi z Afryki i nazywane bywa stokrotką afrykańską. Dorasta na wysokość 30 cm, ma zwarty pokrój i wzniesione pędy. Silnie się krzewi – osiąga szerokość ok. 40 cm. Kwitnie nieprzerwanie przez całe lato. Wymaga słonecznego, zacisznego i ciepłego miejsca oraz przepuszczalnej ziemi. Może rosnąć w pełnym słońcu. Trzeba ją regularnie podlewać, ale umiarkowanie, bo nie lubi nadmiaru wilgoci. Gdy ma zbyt mokro, mogą jej gnić korzenie. Roślina będzie jeszcze obficiej kwitła, gdy nawieziesz ziemię nawozem wieloskładnikowym. Nie trzeba jej przycinać, warto za to usuwać przekwitłe kwiatostany – przyspiesza to tworzenie się nowych kwiatów oraz krzewienie się roślin.

3. Petunia

Roślina początkowo udawała się jedynie w słonecznych krajach południowych. Z czasem wyhodowano odmiany, którym odpowiada także nieco chłodniejszy klimat, a w ostatnich latach także liczne odmiany form kaskadowych, miniaturowych o oryginalnych kolorach i wzorach. Petunie lubią miejsce słoneczne i próchniczą, przepuszczalną ziemi z dodatkiem piasku. Ten ostatni sprawia, że ziemia się nie zbija i jest lepiej napowietrzona. Ogromna masa liści i kwiatów wymaga, by petunie obficie podlewać i nie dopuszczać do nadmiernego przesuszenia ziemi. W upalne dni trzeba to robić nawet 2-3 razy dziennie. Roślinom służy także regularne zasilanie. Najlepiej stosować płynne nawozy wieloskładnikowe do petunii i surfinii. Można dodawać je do wody przy każdym podlewaniu, ale rozcieńczając bardziej (2-3-krotnie) niż zaleca producent.

4. Zielistka

Udomowiono ją pod koniec XIX w. i od tej pory cieszy się niezmienną sympatią - bo wyjątkowo dobrze rośnie w mieszkaniu. Jest też doskonałą rośliną na balkon. Wiosną i latem wypuszcza długie pędy, które mogą osiągać metr i więcej długości. Zakończone są miniaturowymi roślinami tzw. rozmnóżkami, które można odciąć, posadzić i mieć nowe rośliny. Zielistka świetnie wygląda w wiszących koszach lub skrzynkach. Nadaje się też do kompozycji z innymi kwiatami. Zniesie niemal wszystkie warunki, potrafi dostosować się zarówno do ciepłego, jak i chłodniejszego powietrza, do małej ilości światła lub pełnego nasłonecznienia, wytrzyma też okresowe przesuszenie. Lubi umiarkowanie słoneczne lub cieniste miejsce. Podlewamy ją regularnie, gdy ziemia przeschnie, ale, gdy zdarzy nam się czasem o niej zapomnieć na pewno nie zginie. Gdy ma za mało wody, końce liści zaczynają brązowieć. Z kolei nadmiar ciepła i niedostatek światła mogą sprzyjać łamaniu się liści.

5. Koleus

Jego liście przypominają nieco liście pokrzywy zwyczajnej stąd potocznie roślina bywa nazywana pokrzywką amerykańską lub brazylijską. Jest bardzo łatwa w uprawie. Wyrasta na wysokość 50 - 80 cm. Wydaje niepozorne, niebieskie kwiaty zebrane w szczytowe grona. Dobrze rośnie w miejscach osłoniętych, słonecznych lub lekko ocienionych w próchniczej, wilgotnej, przepuszczalnej ziemi. W umiarkowanym słońcu liście intensywnie się wybarwiają. Gdy zaś koleus ma za dużo cienia, traci kolory i zielenieje. Nadmiar słońca szkodzi odmianom o jasnych liściach. Trzeba dbać, by ziemia za bardzo nie wyschła. Roślina zrzuca liście, gdy  brakuje jej wilgoci. Najlepiej podlewać ją regularnie odstałą wodą. Od kwietnia do września dobrze jest też raz w tygodniu zasilać nawozem uniwersalnym. Ważnym zabiegiem, który warto co pewien czas przeprowadzić jest uszczykiwanie wierzchołków pędów. Pokrzywka ładnie się wówczas rozkrzewi, nabierze zwartego, gęstego pokroju. Najpiękniejsze są rośliny jednoroczne, najlepiej więc na wiosnę, gdy wyrosną nowe pędy, zrobić z ich wierzchołków sadzonki. Łatwo się ukorzeniają.

Czytaj także:
Balkon cały w kwiatach
Trawa o zapachu cytryny - możesz ją mieć na balkonie
Najpiękniejsze kwiaty na balkon słoneczny. Jak o nie dbać


 

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/8 miesięcy temu
jak przystało na polski balkon to obowiązkowo pelargonie, bo przetrwa na balonie wiele i komarzyce, które sprawią, że wieczory zapewnią barierę ochroną przed latającymi natrętami ;)
/8 miesięcy temu
na moim balkonie od zawsze sadzę pelargonię